Ukrayna işgalinin sene dönümü: BM’deki oylamadan Rusya’yı takbih kararı

Birleşmiş Uluslar’bile yapılan bire bir oylamada, Rusya’nın ayrımsız sene önce başlayan Ukrayna işgalini kınayan bir değişmeyen iri ekseriyetle kabul edildi.

BM kararında Rusya’nın Ukrayna’daki askerlerini çekmesi ve savaşı durdurması da istendi.

141 talih önergenin lehine düşünce kullanırken, 32 büyüklük çekimser kaldı. Rusya karışma 7 mevki ise karşı oy kullandı.

Rusya’nın Ukrayna işgali 24 Gücük Ay 2022 tarihinde başladı.

Büyük ekseriyet aracılığıyla kabul fail önerge, Ukrayna’nın arazi bütünlüğüne desteği yineledi ve Rusya’nın adalet iddialarını birlikte reddetti.

Moskova Ilkgüz ayında, Kiev ile Mağrip’nın büyük oranda akseptans etmediği referandumlarda Ukrayna toprağı 4 bölgeyi yasa dışı şekilde bağlama etti.

BM çatısında atık bu adımın yasal bire bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Oylama kararsız küsurat ülkeler açısından de izleme edildi. Buna bakarak Çin ve Hindistan’ın yanında İran ile Güney Afrika Cumhuriyeti de kararsız kalan 32 mevki arasında kayran aldı.

kırmızı oy kullananlar ise Rusya’nın beraberinde, Parafin Rusya, Kuzey Kore, Eritre, Mali, Nikaragua ve Suriye oldu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba oylama sonucunun “Rusya’nın yasa dışı saldırganlığına aynı son vermesi gerektiğini açıkça gösterdiğini” ifade etti.

Kuleba Twitter paylaşımında, işgalin bir numara yılında Kiev’e uluslararası desteğin halen çok hareketli olduğunun görüldüğünü bile kaydetti.

Share: