İran’ı karıştıran iddia: 650 kız öğrenci okula gitmemeleri için atlaya zıplaya yerine zehirlendi

İran’da en bir iki 650 kız öğrencinin okula gitmemeleri amacıyla zehirlendiği argüman edildi. Dip dozaj bire bir İranlı mezun kızların özellikle murat alındığını doğruladı. Kızlardan hayatını kaybeden olmadığı ancak onlarcasının teneffüs sorunları, mebde dönmesi ve usanç kadar şikayetlerle hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

“BAZILARI KIZ OKULLARININ KAPATILMASINI İSTİYOR”

26 Gücük Ay’ta tıpkı basın toplantısı düzenleyen İran Afiyet Nazır Yardımcısı Yunus Panahi “Belli o kim bazıları kamu okulların, alelhusus dahi kız okullarının kapatılmasını istiyor” dedi. “Zehirde beğenilen malzemeler piyasada bulunabilen ürünlerden oluşuyor” diyen Dr. Panahi, daha sonraları ise açıklamalarının yanlış anlaşıldığını söyledi.

VAKALAR KASIMDA BAŞLADI

BBC Türkçe’nin aktardığı habere bakarak yer aşkın vakanın görüldüğü yer, muhafazakar Kum kenti. Ancak talih genelinde sekiz kentte elan kız öğrenciler zehirlendi. İlk zehirlenmeler 30 Son Teşrin 2022’üstelik, Kum’daki Fer Beceri Lisesi’nden 18 öğrencinin hastaneye kaldırılmasıyla görüldü. Şubat ortasında Kum’daki valilik binası uğrunda bildirme bir iki 100 kişinin katıldığı benzeri ihtarname düzenlendi. Kâh veliler çocuklarının iyileşmesinin haftalar bulduğunu söylüyor.

AMİNİ’NİN ÖLÜMÜ PROTESTOLARA NEDEN OLMUŞTU

İran’da “başörtüsünü düzgün takmadığı” gerekçesiyle rejime kapalı aktöre polisleri marifetiyle gözaltına alındıktan sonradan yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümü, mevki çapında kadınların öncülük ettiği tıpkı başkaldırı dalgası başlatmıştı. Liselerde üstelik kız öğrenciler başörtülerini çıkararak eylemlere katılmıştı.

Share: