NATO lideri Stoltenberg: İsveç ile Türkiye müzakerelerinde gürlük kaydedildi

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’mağara NATO üyeliği üzere Türkiye’yle yapılan müzakerelerde bereket kaydedildiğini söyledi.

Stoltenberg hedefinin, İsveç’in Finlandiya’yla gelişigüzel Temmuz’daki NATO zirvesinden geçmiş ittifaka katılması olduğunu belirtti.

Reuters’a açıklamalarda kâin Stoltenberg, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’la konuştuğunu ve Mart ortası Brüksel’deki NATO merkezinde üç ülkenin temsilcilerinin görüşeceğini açıkladı.

Müzakereler, İsveç’teki Kuran yakma eylemleri sonrası Türkiye marifetiyle dondurulmuştu.

Reuters, Stoltenberg’in eski açıklamalarına kıyasla bu öğün elan ümitli ayrımsız havada olduğunu de ekledi.

Stoltenberg 6 Küçük Ay’taki Kahramanmaraş depremleri sonrası Türkiye’yi konuşma etmiş ve bu ziyarette İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği üzere diplomasi yürüteceğini dahi açıklamıştı.

İki mutluluk, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası NATO’ya üyelik başvurusu yapmış ancak Türkiye, düzenlilik riski namına gördüğü YPG ve Gülen yapılanmasına destek verdikleri gerekçesiyle İsveç ve Finlandiya’nın katılımını onaylamamıştı.

Helsinki ve Stockholm hükümetleri imzaladığı üçlü muhtıra sonrasında NATO üyelik müzakerelerinin başlamasına yeşil çerağ yakıcı Ankara, daha sonraları bu iki ülkenin sözlerini hesabına getirmediği zımnında TBMM’dahi yapması müstelzim oylaması erteledi.

Türkiye dışında İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine onaylama vermeyen yegâne NATO üyesi Macaristan.

Macaristan’ın birlikte Rusya ile özge NATO üyelerine nazaran elan gani ilişkileri bulunuyor.

Fakat Macar basınında sâdır haberlerde, parlamentonun Mart ayında İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine icazet verebileceği aktarılıyor.

Stoltenberg, üyelik süreci kapsamında iki ülkeye hem ÇAKER hem dahi bazı farklı NATO müttefikleri marifetiyle muhtelif güvenceler verilmeye başlandığını ve bu yüzden bu iki ülkenin Rusya’dan değme tehdide maruz kalmasının benzer olmadığını dahi söyledi.

Rusya lideri Vladimir Putin henüz geçmiş, bu iki ülkenin üyeliğinin kendileri için tıpkı zılgıt oluşturmayacağını fakat NATO’nun bu ülkelere askeri yığınak yapması durumunda yanıt vereceklerini açıklamıştı.

İsveç’mağara Rusya ile rastgele esmer sınırı bulunmuyor.

Rusya anakarasıyla NATO ülkeleri arasındaki kara sınırı yalnızca Estonya, Letonya ve Norveç sınırlarında meydan alıyor.

Fakat Finlandiya’nın Rusya ile 1.340 kilometrelik etraflı tıpkısı sınırı var.

Helsinki’nin ittifaka dahil olması yerinde bu cızık, bildirme etraflı NATO-Rusya sınırı olacak.

Share: