NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Ukrayna’da henüz fazla çatışmaya hazırlanmalıyız

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’üstelik barışa hazırlandığına dair hiçbir bel bulunmadığını belirterek, “Daha aşkın çatışmaya hazırlanmalıyız. Rusya, Bir Numara Acun Savaşı’ndan bu yana görülmemiş aynı şekilde cepheye çokça sayıda asker göndermeye bitmeme ediyor” dedi.

Çin ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yılında, “krizin siyasal çözümüne” ilgilendiren 12 maddelik bire bir bildiri yayımladı.

Mürekkep Uluslar ise işgalin birinci yıl dönümünde Rusya’yı ve Moskova’dan Ukrayna’daki askerlerini çekmesini, savaşı dahi durdurmasını istedi.

NATO Genel Sekreteri, Belçika’birlikte Flaman kamu yayıncısı VRT’da yayımlanan röportajında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir numara yılına ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’bile eskimemiş geniş çaplı ayrımsız hamle düzenleyip düzenlemeyeceğine ilişik bire bir soru üzerine, hiçbir koşulda Putin’in sulh istediğine dayalı tek meni bulunmadığını söyledi.

Moskova hükümetinin, Bir Numara Acun Savaşı’ndan bu yana, cepheye görülmemiş sayıda leşker gönderdiğine meni fail Stoltenberg, “Henüz aşkın çatışmaya hazırlanmalıyız” dedi.

Umumi Yazman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya’nın bu saldırılarını püskürtebilmek üzere Ukrayna’nın, Mağrip ülkelerinin desteğine ihtiyacı var. Müttefikler, daima kendisine ne silahları hazırlık edebileceğimize bakıyor ancak şu anda Ukrayna’de mevcut silahlar için ehliyetli cephane ulaşmak daha eke. Bu bir telef savaşı, lojistik ayrımsız kavga.”

Stoltenberg, Ukrayna’daki savaşın ne antlaşma sona erebileceğine ilgilendiren aynı tahminde bulunmaktan kaçındı.

Fakat Genel Sekretere bakarak, NATO çekişme bittiğinde tarihin tekrarlanma etmeyeceğinden güvenmek istiyor.

Önce 2008’dahi Gürcistan’ın işgali, arkası sıra 2014’te Kırım’ın ilhakı ve şimdi üstelik Ukrayna’dahi topyekûn benzeri cenk yaşandığına işaret eden Stoltenberg, “Değme şeyden önceki, Ukrayna’nın eskimemiş saldırıları durduracak ekipmana ve personele ehil olduğundan sakıncasız olmalıyız. Putin, ayrıksı ülkelerin hangi yapacağına karar verebileceği aynı Avrupa istiyor, bu akseptans edilemez. Rus saldırganlık modelini durdurmalıyız” diye niteleyerek konuştu.

NATO Umumi Sekreteri Stoltenberg, Putin’in, ABD ve Avrupa’dan Ukrayna’ya müteveccih cebe sevkiyatına alın dişe diş ve nükleer zırh istimal tehdidinde bulunduğunun anımsatması konusunda, şu karşılığı verdi:

“Şu anda Rusya’nın pespaye nükleer silah ahzetmek isteyeceğine dayalı tek belirti görmüyoruz. Yakın bir zılgıt bulunmayan fakat Rusya’nın çekirdeksel silahsızlanmadan adım adım köylü çekilmesi yırtıklık. Çekirdeksel silahların kullanılması banko akseptans edilemez ve aynı nükleer savaşın asla kazananı imkânsız.”

‘NATO, Rusya ile uğraş halinde değil’

Stoltenberg, NATO’nun şu anda Rusya ile kavga halinde olmadığını savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bunların saldırganlıkla ilgili olduğunu unutmayın. Rusya eksantrik tıpkı ülkeye saldırıyor. Bu uluslararası hukuka aykırıdır. Ukrayna’nın kendini defans hakkı vardır. Meşru vikaye hakkı BM Şartı’nda düzlük almaktadır. Ukrayna’birlikte NATO askeri bulunmayan ama biz onları destekliyoruz. Ukrayna’yı meşru muhafaza hakkı konusunda doldurmak bizim hakkımızdır. Bu bizi çatışmanın benzeri parçası yapmaz.”

Stoltenberg, Çin hükümetinin Rusya ile Ukrayna beyninde sulh müzakerelerini başlatma girişiminin anımsatılması üzerine dahi, “bunu inandırıcı bulmadığını” vurguladı.

genel yazman, “Çin, Moskof saldırganlığını asgari düzeyde birlikte ayıplamak istemedi” dedi.

İsim vermeden Çin ile Tayvan arasındaki gerilime atıfta bulunam Stoltenberg, “ Pekin yönetimi, Putin’mağara ödemesi müstelzim bedelin beraberinde potansiyel yerine hangi faydaları elde edebileceğini çakmak üzere bu savaşı yakından izliyor. Avrupa’üstelik olanlar, Asya’nın güvenliği üzere dahi koca” görüşünü dile getirdi.

Çin’den sulh görüşmeleri için çağrı

Çin yönetimi, Rusya ve Ukrayna’ya çatışmalarda nükleer cebe kullanılmaması ve cins olan sunma gelişmemiş sürede sulh görüşmeleri amacıyla masaya oturmaları çağrısında bulundu.

Pekin yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir numara yılında, “krizin politik çözümüne” ilişik 12 maddelik aynı demeç yayımladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer düzlük bildiride, hep taraflardan, Rusya ve Ukrayna’yı güdük sürede diyaloğa başlamaları üzerine desteklemeleri istendi.

Bildiride, Çin’mağara, sadece nükleer silah kullanımına değil, tıpkısı zamanda bunları konuşlandırma tehdidine birlikte alın olduğu vurgulandı.

Çin hükümetinin açıklamasında, sivilleri esirgeme ihtiyacının altını çizerek, “Çatışmanın tarafları uluslararası beşeriyetçi hukuka sıkı sıkıya mecbur kalmalı, sivillere yahut sivil tesislere saldırmaktan kaçınmalıdır” dendi.

Share: