Meme kanserine alın Akdeniz tipi tagaddi ve spor önerisi

Atatürk Üniversitesi Tababet Fakültesi Umumi Cerrahi Anne Bilgelik Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, kadınlarda bildirme yoğun tanıdık meme başı kanserine cebin erken tanının yanı sıra Akdeniz tipi tagaddi, yürüyüş ve spor önerdi.

Meme ve iç salgı cerrahı Akçay, AA muhabirine, kadınlarda yeryüzü kesif meme başı kanserinin görüldüğünü söyledi.

Dünyada rastgele yıl 1 milyon eskimemiş meme başı kanseri tanısı alındığını anlatım eden Akçay, “8 kadından birinde meme kanseri görüyoruz. Kanserden ölümlerin da kadınlarda yüzdelik 20’sini bicik kanseri oluşturuyor. Eken canlandırma ve uygun tedaviyle bu hastalıktan boşanmak benzer. Türkiye’dahi Sağlık Bakanlığının akıbet verilerine bakarak yılda 17 ila 25 bin bakir meme başı kanseri tanısı konulmakta, 2020 yılında ise 18 bin meme başı kanseri tanımlanmış. Amerika’da akıbet verilere göre 2,5 milyon meme başı kanseri hastası var.” dedi.

Akçay, kadın olmanın meme kanserinde çivi başına riziko faktörü olduğunu belirterek, kanserin genelde artık 40 yaş cisim kadınlarda, azınlıkta ise 13-17 yaşlarda görüldüğünü dile getirdi.

“Sülale hikayesi olanlar risk grubunda”

Meme kanserinde ev hikayesi olanların dahi oylumlu risk grubunda olduğuna belen fail Akçay, şöyle devam etti:

“Birinci mertebe ailesinde şvester, anneanne, teyze ve kızlarında evet de serencam zamanlarda baba yoluyla bile bicik kanseri varsa bu hastalarda kanser görülme oranı olmayanlara göre 3-4 bitirme artmakta. Tıpkı memesinde amansız hastalık varsa gayrı meme başı de risk altında. Meme kanseri genlerinde mutasyon olanlarda efdal oranda meme kanseri riski var. Veladet yapmamış gelmek veya önceki deli dolu doğumunu 30 gözyaşı cisim fora etmek, kadınların 13 yaştan henüz erken skor görmeye başlaması ve 55 yaşından sonra menopoza girmeleri risk faktörü.”

Prof. Dr. Akçay, ailesinde meme kanseri olanların genetik testlerinin artı çıkması durumunda 20 yaşından bilahare seçkin iki memenin alındığına bel ederek, Amerikan aktör Angelina Jolie’nin bu anlamda iki memesini aldırdığını anlattı.

“Yılda 1 evet üstelik 2 defa mamografik tarama yaptırılmalı”

Akçay, kadınlarda bildirme kesif tanıdık meme başı kanserine alın şişmanlık ve hormon ilaçlarından ırak durulmasını istedi.

Kadınlara kansere alın sığınma tavsiyelerinde kâin Akçay, şunları kaydetti:

“Kadınlarımıza Akdeniz tipi tagaddi, tutum, spor ve 2 ila 2,5 yıl emzirme ve zat kendilerine meme muayenesi başvuru ediyoruz. Erken kişileştirme üzere her kadın 20 yaşında sonra nüsha dönemini strateji fail günlerde mutlaka yatağa sektör üstü yatarak elleriyle ciğer duvarına bastırıp tetkik etmeli, olasılı yığın, şiş, bicik çekintisi kabilinden durumlarda çabukça doktora başvurmalı. Katiyen 40 yaşından sonraları yılda 1 ya da 2 posta mamografik tarama öneriyoruz. 40 yaşından geçmiş şayet erdemli riskli durumdaysa ve ailesinde meme kanseri varsa, mufassal müddet doğum yapmamışsa bu hastalara MR taraması da öneriyoruz.”

“Her 3 dakikada 1 kadına meme kanseri tanısı konuluyor”

Bu çor üzere cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi kabilinden tedavilerin olduğunu vurgulayan Akçay, erken tanı ile otama üzere hekim tavsiyesine uyulmasını tavsiye mektubu etti.

Akçay, “Dünyada ve Türkiye’da rastgele 3 an bire bir kadına meme kanseri tanısı konulmakta ve 11 an benzeri avrat bicik kanseri nedeniyle yaşamını yitirmekte. Sayrı erken mertebe gelmişse, tümör şişman değilse cerrahi yapıp memesini alıyoruz evet dahi aktüel ameliyatlarla bicik havari cerrahi yapıyoruz. Şayet geç evrede ya dahi rütbe 4’e gelmişse kemoterapi, ışın tedavisi ve ameliyatlar yapıyoruz.” diye konuştu.

Memelerinde kütle ayırt fail ara sıra kadınların arada bir muayeneden kaçındıklarını nâkil Akçay, “Kadınlar genelde elle bicik muayenesini yapıyor amma muayeneye gelmiyorlar. El arasında ‘kansere bıçak vurulmaz’ diye falsolu tıpkı inanış var. Oysa anca benzeri madde bulunmayan. Kanser kanserdir. Memede şişkin, kütle ve beklenen değişiklikte doktora gidilmeli. Er teşhis ve tedaviyle sonuçlarımız gani. Kanserden kurtulan haddinden fazla hastamız var. 34 yıldır cerrahideyim ve 34 yıl geçmiş cerrahi müdahale ettiğim, kontrole gelen hastalarım var.” ifadelerini kullandı.

Share: