Çiftçiler üzüm taban fiyatının açıklanmasını dört gözle bekliyor

Denizli’nin Buldan ilçesinde tıpkı taraftan üzümlerin hasadına devam edilirken, farklı taraftan ise üreticiler üzüm taban fiyatının açıklanmasını dört gözle bekliyor.

Buldan ilçesinde bu yıl üzümler kesilerek hasat edilmeye başlandı. Kent genelinde geçmiş hasadın yapıldığı üzümlerin toplanması için başlatılan ateşli icraat devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan üzüm toplama işlemi albeni sıcaklığının yükselmeye başladığı öğle saatlerine kadar bitmeme ediyor. Günlük gündelik ile etkin tarım işçileri çubuklardaki üzümleri toplayarak araçlara yüklüyor. Özenle toplanan üzümler araçlara yüklendikten bilahare değişik bölgelere sevkiyatları yapılıyor. Buldan Ziraat Odası Başkanı Yaşamış Şike, üzüm üreticilerinin biran önceki üzüm taban fiyatının açıklanmasını beklediğini söyledi.

Artan girdi maliyetlerinden dolayı çiftçinin zor durumda olduğunu kaydeden Başkanı Yaşamış Hıyanet, “Başlamış olan Sultaniye Çekirdeksiz üzüm hasadı dolayısı ile üreticilerimiz tahakküm eyyam yaşamaktadır. Havaların sıcak gitmesinden etraf, üzümde aceleci buruşma ve kalite kaybı yaşandı. Bunun sebebi, zaman başında girdi maliyeti olarak söylediğimiz gübre, neşelilik, motorin ve merhem fiyatlarının katmerli yükselmesi sebebi ile çiftçilerimiz yeterli gübre kullanamadı. Tam su verilemedi. Yeterince merhem kullanamadı. Bunların sonucunda çabucak nitelik kaybı yaşamaktayız. Üreticilerimizin elan aşkın uymazlık görmemesi üzere aynı dakika önce üzümünü hasat etmesi gerekiyor. Ancak çağ 08 Ağustos olmasına rağmen halen sirkelik üzüm alımına başlanmadı” dedi.

“Yılda benzeri sefer yetişen üzümlerin çöpe dökülmesi milli ayrımsız kayıptır”

Üzüm fiyatların açık olmadığından muhit piyasada ipham olduğunu belirten Muammer Hıyanet, “Elan alçak olanı kuru üzüm fiyatının açıklanmaması sonucu üzüm piyasasındaki ipham çitçilerimizi zorda bırakıyor. Bu etkenlerden kontekst ülkemiz ekonomisi dahi engel görmektedir. Yılda bire bir defa yetişen üzümlerin çöpe dökülmesi milli tıpkı kayıptır. Bizim dolay görümüz yaptığımız maliyet hesaplarına göre zayıf üzüm taban fiyatının minimum ölçüde 28 TL ile 32 TL arasında olmasını dilek ediyoruz” diyerek konuştu. – DENİZLİ

Share: