Matbuat İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Bursa’da konuştu Açıklaması

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, “Dolma bilgelik, dezenformasyon ve beşinci branş faaliyetlerinde basınımızı benzeri dil üzere kullanmaya çalışanların Matbuat İlan Kurumu’nu meram alması bizler üzere şaşırtı değil. Unutmayalım ki burada sunu büyük zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilişkin tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaş etmeli ve emin olduğu günlere gene kavuşmalıdır.” dedi.

Erkılınç, BİK marifetiyle kentteki benzeri otelde düzenlenen “Ceride Sahipleri ve Temsilcileri Bölge Toplantıları”nın açılışında yaptığı konuşmada, BİK’in, vatandaşın domestik ve bölgesel haberlere ulaşması üzere kamuoyu görevi üstlenen yerel gazetelere tavassut hizmetleri ahzetmek amacıyla kurulduğunu hatırlattı.

BİK’in serencam dönemlerde adının sık sık gündemde düz almaya başladığını tamlayan Erkılınç, ilk teşrin ayında aynı sefer daha Meclis’e ati Basın Kanunu teklifinin gündeme gelmesiyle BİK’in şüphesiz şekilleneceği konusunun konuşulduğunu aktardı.

Cavit Erkılınç, serencam kanun teklifi çerçevesinde BİK’in kamu kurumu olmasına rağmen değişik zemine çekilerek birçok tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Başkaca Basın İlan Kurumu hakkında medyayı külfet altına ahzetmek amacıyla kurulmuş kullanılmamış tıpkı gurur imajı çiziliyor. Matbuat İlan Kurumu, 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adaletli ayrımsız şekilde dağıtılmasıydı. Yaklaşık 60 yılı aşkın sürede, seçme dönemde düşün ve muhteva farkı gözetmeksizin delalet hizmetini başarıyla yürüttü ve inşallah yürütmeye de devam edecek. Zaman BİK’in belli odaklar tarafından yıpratılmaya çalışılması bizi hiç birlikte şaşırtmıyor. Akıbet 20 yılda Türkiye’nin içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışıldığı seçme dönemde iletişim araçları elverişli aynı aparat yerine göründü. İnanıyorum kim bu ebat vatanını, ülkesini dost, halkıyla sevecen olan sizleri de fazlasıyla huzursuz ediyordur. Yalan selen, dezenformasyon ve beşinci dal faaliyetlerinde basınımızı bir açkı kadar kullanmaya çalışanların, Matbuat İlan Kurumu’nu uğur alması bizler amacıyla sürpriz değil. Unutmayalım kim burada arz iri zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilişik tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla uğraş etmeli ve emniyetli olduğu günlere tekrar kavuşmalıdır diye beklenti ediyoruz.”

“BİK, Türk basınının sunma büyük destekçisidir”

BİK’in fariza ve yetkilerinin anlaşılan olduğuna değinen Erkılınç, kurumun bunların dışına çıkarak siyasal değişmeyen alması, iletişim araçları kuruluşlarının cezalandırılmasının maharet namına dahi mevzuat kendisine dahi gibi olmadığını söyledi.

Erkılınç, “Basın İlan Kurumu, tıpkı cezalandırma kurumu değildir. Türk basınının arz nazik destekçisidir. Bizler gelgel kendisine basına olan desteğimizi arttırarak devam ettirmenin yollarını arıyoruz. Yerel gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz. Basın İlan Kurumu’nun ukubet ödeme yetkisi yoktur. Sıfır ayrımsız yetkinin eyleme dönüşmesi bile tür değildir. Tığ temas ceride yahut dergiyi cezalandıramayacağımız kabil ödüllendiremeyiz. Basın İlan Kurumu hiçbir gazeteye ayrımcılık yapamaz.” diye niteleyerek konuştu.

“Umum gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı yeni bebek hazırlamaktır”

Evcil gazete sahiplerinin, işlerini geliştirmeleri, sadece matbu yayınlarla kalmayıp genel ağ gazeteciliğine yönelmesi gerektiğine işaret eden Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın sunma önemli gazeteleri basılı yayınlarının yanında yatırımlarını dijitale birlikte yönlendiriyor. Çünkü iri ve karşı konulamaz bir sayısal tahavvül yaşanıyor. Ayakta yüzmek için değişim ve tahavvül şart. Bayrı kültürümüzün taşıyıcı unsurlarından hattatlar mufassal süre matbaanın gelişini geciktirdi. Ancak değişim o dönemde birlikte kaçınılmazdı. Bugün birlikte bu değiş kaçınılmaz. Hattatlar karşı çıkıyor diye niteleyerek matbaanın gelişini engellemek kabil olamadığı kadar zaman için da dijitalleşmenin gelişiminin engelleneceğini tığ düşünmüyoruz. Son iki yıl içre internet haberciliğinin geliştirilmesi, yeni medya reklamcılığının geliştirilmesi, matbuat işletmelerinde vukuf güvenliği ve siber düzenlilik bilinçlendirme eğitimi, evcil basına reklamcılığın geliştirilmesi, dijitalleşme ve sosyal iletişim araçları eğitimi başlıklı eğitimler düzenleyerek destekçisi olduğumuz cemi basın kuruluşlarının dijitale geçiş süreçlerinde delalet ettik. Tamlık gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı yıpranmamış çağa hazırlamaktır.”

Kullanılmamış yasayla genel ağ siteleri dahi kesiksiz eser sayılacak

Erkılınç, ilk teşrin ayında TBMM Umumi Kurulunda görüşülmesi planlanan Matbuat Kanunu ile Bazı Kanunlarda Fark Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin, medya ve siyasetin bire bir kesimi tarafından şuursuz ayrımsız şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Çağa fut uyduran tensikat sansasyonel tartışmaların gölgesinde kaldı. ‘Sansür yasası’ kılıfıyla yürütülen karalama operasyonlarına maalesef bazı yerli gazetelerimiz birlikte katıldılar. Yasanın ertelenmesiyle ilk 8 ayda icra müdürlüklerimize ait söylenegelmiş ve taşınmazlar ilanlardaki adetsel kaybımız 4 binden çok. Sizleri sansürle korkutanlar bu kaybın hesabına hangi koydular? Başkalık teklifinin matbuat camiası için getirdiği yer makro yenilik, genel ağ malumat sitelerinin devamlı iz kapsamına alınmasıdır. Artık genel ağ siteleri birlikte kesiksiz ürün sayılacak, resmi zar yayımlayacak ve çalışanları matbuat kartı alabilecekler. Kanun çıktığında resmi zar yayınlama hakkı mevcut gazetelerimize ilişik internet sitelerinin bittabi kazanılmış türe anlamında aynı ayrıcalığı da olacak. Bura çokça heybetli. Yani kullanılmamış sâdır ayrımsız internet sitesiyle mukayyet basından internete geçenlerin aralarında ayrımsız farkın olması gerektiğini düşünüyoruz. Yasa çıktıktan bilahare bununla ait mevzuat çalışmalarımızı yapacağız.”

Bursa İlan Kurumu Bursa Ofis Müdürü Ebubekir Günel bile ahit mefhumu gözetmeden, gazetecilerin taleplerini karşılayabilmek namına gerektiğinde ilgililerle iletişime geçerek çözüm üretmeye çalıştıklarını anlattı. Mevzuat kurallarının uygulanmasını sağlamaya müteveccih tedbirler aldıklarını vurgulayan Günel, düzenlenen toplantının hem hisse senedi birliğin gelişmesine ulama sağlayacağını hem bile ati kızıl fikirleri dinlemeye çevirici olacağını aktardı.

İlki Bursa’bile gerçekleştirilen, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya idarehane devlet müdürleriyle domestik ceride sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı mıntıka toplantısı, istifham karşılık ve öneri bölümüyle devam etti.Share: