Marmara ve Ege’de 8 ilde boğanak, 4 ilde ise yağan meşgul hayatı inatçı yönde etkiledi

Facia ve Müstacel Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa için periyot ortamında ve akşam ezanı saatlerinde akva yağmur uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde canlı olması beklenen sağlam yağışlara ait, “24 Ağustos Çarşamba günü; Marmara’nın güney ve batısı ile Yıldız Iye’da görülecek bora ve gök patırtılı sağanak yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’de sağlam, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında yer saha çok akva olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BORA, 4 İLDE KOMPLE YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların ardından pek haddinden fazla ilde sağanak yağış etkili oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’bile sağanak yağıştan kaynaklı akarsu baskınları yaşandı. Öte yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’üstelik ise akarsu baskınlarının yanında mahmul yağışları birlikte hayatı inatçı etkiledi.

İZMİR’DE SU BASKINLARI

İzmir’da bugün saat 16.00 sıralarında etkili olan bora yağmur yurttaşlara el anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde cadde ve sokaklar suyla dolarken, Iye Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını birlikte akarsu bastı. Sayrılarevi bahçesinin ve içerisinin suyla kirci olduğu anların vadi aldığı görüntüler içtimai medyada paylaşıldı. Yurttaşların sayrılarevi içerisinde su mahmul koridorlarda güçlükle yürüdüğü görüldü. Yağmur zımnında trafikte da aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE DOLU VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Meteoroloji marifetiyle bugün amacıyla komple ve gök curcunalı bora yağmur uyarısı yapılan Balıkesir ve mekân ilçelerinde saat 15.00 sıralarında boğanak yağış başladı. Yoğun ile tuhaf tahminî 1 saat faal olan bora nedeniyle ana yol ve sokaklar baran sularıyla doldu. Akarsu birikintileri nedeniyle sürücüler tahakküm anlar yaşadı. Yağmuru cadde üzerinde yakalanan vatandaşlar ise korunmak amacıyla saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde bile etken olan sağanak ve kirci yağışı sebebiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya alın önlemler aldı. Sakil yağan yağmur sebebiyle haddinden fazla sayıda eş ve hisse senedi yerinin dayanaklık etmek katlarını su bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak ters durumlara alın hazır olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara alın titiz ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA MEŞGUL YAĞIŞI

Bursa kent merkezinde öğle vakti saatlerinde öğle vakti saatlerinden itibaren vadi düzlük asuman patırtılı sağanak hareketli olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin faziletli rakımdaki mahallelerine komple yağdı. Keles’te koz kadar yağan kirci hayatı damarı bozuk etkiledi. Tıpkısı vatandaşın aracını, branda örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Mahmul, tarım arazilerine bile uymazlık verdi. Eskişehir Nahiye Adisyon ve Erken Uyarma Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye göre Bursa’da metrekareye saatte 75 kilo yağış düşmesi bekleniyor. Gök ses boğanak yağmur dolayısıyla oluşabilecek dominant ve akarsu baskınlarına karşı hem Bursa Valiliği hem de Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Denizköpüğü, toplumsal medya hesaplarından vatandaşları titiz olmaları üstüne uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının geçerlilik tarihi bu akşam yarısına kadardı, fakat Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü’nden ikinci tıpkısı ihtar henüz geldi. Bursa için erte saat 23.00’a kadar akva yağış uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE MEŞBU VE SU BASKINI

Çanakkale’da beklenen yağış Ezine ilçesinde deli dolu oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla birlikte baran başladı. Yağmurun peşi sıra de meşbu yağdı. Camlara vuran mahmul taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Boğanak nedeniyle bazen caddelerde akarsu birikintileri oluştu. Süfli Sanayi Sitesi’nde üstelik sokaklar suyla doldu. Fırtına dolayısıyla ara sıra ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak su tahliyesini sağladı. Alıngan ongun dalları de gene ekipler tarafından toplandı.

MANİSA’DA MEŞGUL VE BARAN NEDENİYLE EL ANLAR YAŞANDI

Hava Bilgisi tarafından bugün amacıyla dolu ve gök curcunalı bora yağış uyarısı yapılan Manisa’nın form ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’dahi saat 15.00 sıralarında yağmur başladı. Mahmul ile karışık kestirmece 1 saat enerjik olan boğanak dolayısıyla cadde ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Manisa- Menemen karaca uğrunda sürücüler arada bir ilerlemekte sorumluluk çekti. Yağmura tedariksiz yakalanan motor sürücüleri ve vatandaşlar zor anlar yaşadı.Bire Bir esnafın çöpler zımnında tıkanan mazgalı vasıtasıyla açmaya çalıştığı görüldü. Uray ekipleri ana yol ve sokaklarda arılık çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte çalışkan olan boğanak günlük yaşamı ve trafiği hırçın etkiledi. Yağmura hazırlıksız yakalananlar, sınırlanmış yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Şehriyâr Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar uğrunda ciddi akarsu birikintileri oluştu. 100. Yıl, 30 Ağustos, Sebep Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde bazı eş ve hareket yerlerine su bastı. İl Emniyet Müdürlüğü’ne sınırlanmış trafik ekipleri, yolda artan vesait nedeniyle Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER KÜME KURDU

Kütahya site merkezine 20 kilometre mesafedeki Pörsümüş köyünde yoğun yağışın peşi sıra Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi için bir nice noktaya saf kurdu. Hava sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Mıntıka Adisyon ve Er Ikaz Merkezi’den yapılan açıklamada birlikte “Akva yağışlar beklendiğinden ani yeğin, seylap, yıldırım, yerli komple yağışı ve yağmur çabucak kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE SU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden sonra rappadak bastıran elem yağış hayatı ters yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde kısaca yarım saat faal olan yağış zımnında ana yollar ile bazen sülale ve hareket yerlerinde su baskınları yaşandı. Nagehan bastıran yağışa tedariksiz yakalanan kâh sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üzerinde bulunan Çözme Kavşağı namına bilinen köprü altında oluşan akarsu birikintisinde mahsur kaldı. Mahsur kalan sürücülerin imdadına yetişen itfaiye ekipleri, gelen ihbarlar doğrultusunda su baskınlarının yaşandığı eş ve iş yerlerine dahi anına müdahale etti. Merkezefendi ilçesinin ara sıra bölümlerinin akarsu baskınlarıyla savaşım ettiği anlarda ise site merkezinin birlikte Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi devam etti. Yaşanan akarsu baskınlarından habersiz olan vatandaşlar, güneşli yunak bir yaz gününde park yeri ve sokaklara akış etti.

MUĞLA’DA BORA YAĞIŞ HAYATI MENFI ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde aktarılma ortasında başlayan ve site merkezinde faal olan sağanak yağmur, kırsalda üstelik hayatı ters etkilendi. Milas üzere bugün ve erte amacıyla asuman patırtılı boğanak yağış uyarısı yapılırken; gök gürültülü sağanak yağışa cebin tetik olunması isteniyor. Hava Bilgisi’den yapılan uyarıda ani baskın, feyezan, sebep, yerel yoğun yağışı ve yağış anında sağlam rüzgar, hortum tekevvün riski kabil olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te diyar merkezinde kestirmece 1 saat süren bora, bazen binaların bodrumlarında su baskınlarına defa açtı. Bora kâh mahallelerde hayatiyet kesintilerine hastalık oldu. Su birikintilerinden geçmeye müteharrik gâh vesait arızalanarak yolda kaldı. Akarsu birikintileri şehir içi ve şehirler arası karaca yollarında trafikte aksamalara bozukluk oldu. Bir Nice güdücü araçlarını sığınmak üzere çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Gidiş Geliş ekipleri bile kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması amacıyla mesai yürütüyor. Kent merkezinde kırılan ongun dalları zımnında ulaşımda aksama meydana geldi.Share: