Giresunlular, 101 yıl geçmiş martir sakıt dedelerini Ankara Haymana’da andı

Ankara’nın Tembel ilçesinde Sakarya Meydan Muharebesi sırasında martir olan 42. Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri için yapılan “Giresunlular Şehitliği”nde yâd programı düzenlendi.

İstanbul ve Giresun’dan mevrut çok sayıda Giresunlu, Sakarya Düz Muharebeleri sırasında şehit olan 42. Giresun Fahri Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri amacıyla yapılan “Giresunlular Şehitliği”ndeki ihtifal programına katıldı.

Kur’an-ı Semih tilavetiyle başlayan programda, martir Alparslan ve askerleri amacıyla dualar edildi, yararlı yemeği verildi.

Binbaşı Alparslan ve askerleri anısına geçen yıl açılan şehitlikteki programda duygu mahmul anlar yaşandı.

Daha sonra uğraş döneminden mütezayit kurşun ve silahların düzlük aldığı Çaldağ Müzesi gezildi.

Programa, Tembel Kaymakamı Muhammed Gürbüz, TBMM Milli Yetişek, Ekin, Toyluk ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, DOĞRU Parti Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Porte Vazıh, YANLIŞSIZ Fırka İstanbul Mebus Hasan Turan, Tirebolu Şehremini Belgit Tatır, Tirebolu Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Münevver, Giresun, İstanbul ve Tirebolu’dan mevrut haddinden fazla sayıda dernek temsilcisi, siyasi parti ilçe başkanları, divan üyeleri, muhtarlar, sivil sosyete kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan, 1876’da Giresun’un Tirebolu ilçesi Cintaşı Mahallesi’nde doğdu.

Birinci Dünya Savaşı’na katılan Alparslan, Sakarya Meydan Muharebesi’nde fahri kurduğu 42. Alay’ın komutanlığını yaptı. Binbaşı Alparslan, muharebenin serencam kalesi Tembel’da kestirmece 50 zırh arkadaşıyla martir düştü.Share: