Cıvıl Cıvıl, Giresun ve Trabzon’da bakir sezonun balıkları tezgahlarda

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Kalaba, Giresun ve Trabzon’üstelik avlanan balıklar tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

Kargaşa’da tekneleriyle geceleyin denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, ayrımlı türlerde balıkla kıyıya döndü.

Altınordu ilçesindeki tezgahlarda istavrit, tavuk balığı, barbun, tirsi ve pelit satışa sunuldu.

İlçede 25 senedir balıkçılık fail Ferhat Caygın, AA muhabirine, sezonun umdukları üzere başlamadığını belirterek, “Bunun nedenlerinden biri havanın sıcak olması. Bahir suyu sıcaklığı zımnında palamut beklenildiği kadar değil amma havaların serinlemesiyle bu arada artağan miktarda sivri bekliyoruz. Daha sonra hamsi ve çinekop peki.” dedi.

Denizden artağan miktarda istavrit çıktığını ifade eden Caygın, “Tezgahlarda mezgit, barbun ve tirsi var. Ayrıca levrek, çupra, ala, somon hars balığı. Mezgit ve barbunun kilosu 100 liralık. İstavrit 50, tirsi de 35 liraya satılıyor. Mübarek miktarda çıkarsa balık fiyatları düşebilir.” diye niteleyerek konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen üstelik vatandaşın balıktan beklentisinin geçmiş günden değme tarafın dolup taşması olduğunu dile getirdi.

Tezgahlarda mübarek olan balık çeşidinin, güzeşte gecenin mahsulü istavrit olduğunu belirten Türkmen, “Vatandaş palamut bekliyordu amma deniz suyunun sıcaklığından o tek tük oldu. Yeterince piyasaya çıkmadı. Onun üzere havaların soğumasını az buçuk henüz bekleyeceğiz.” dedi.

Giresun

Giresun’de bile balıkçılar av yasağının sona erdiği önceki geceleyin istavrit avladı.

Gece teknelerle denize açılan balıkçılar, alelhusus palamutta umduğunu bulamadı. Balıkçılar, sabah saatlerinde avladıkları istavritle kıyıya döndü.

Bulancak ilçesinde balıkçılık yapan Amaç Önal, av yasağının kalkmasıyla birlikte dolay balıkçısının yeniden denize açıldığını söyledi.

İlk tün palamut avcılığı yapılamadığını belirten Önal, teknelerin barınaklara bir iki dahi olsa ağlara takılan istavritle dönüldüğünü tabir etti.

Önal, ilerleyici süreçte avcılığın artmasını beklediklerini da sözlerine ekledi.

Giresun’dahi tezgahlarda istavritin kilogramı 35 liradan satışa sunuluyor.

Trabzon

Trabzon’bile da yeni av sezonunun ürünleri tezgahlarda yerini almaya başladı.

Av yasağının kalkmasıyla birlikte akşam denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, yeni sezonun önce gününde Karadeniz açıklarında istavrit ve sivri avladı.

Kıyıya çıkarıldıktan sonradan kasalara yerleştirilen ve Trabzon Balık Hali’hangi getirilen balıklar kısa sürede tükendi.

Ortahisar ilçesinin Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit hem balıkçı esnafının hem üstelik vatandaşların yüzünü güldürdü.

İstavritin kilogramı 50, palamudun tanesi ise 30 ile 50 teklik arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Fert Örseloğlu, tezgahlara bire bir çoğu beş altı miktarda olsa dahi 12-13 tür balık geldiğini, 4-5 çevrim bilahare çeşidin ve miktarın artacağına inandığını söyledi. Örseloğlu, şunları kaydetti:

“Palamudun bu sene mübarek olacağına inanıyorum. Şu dakika denizde tenevvü görünüyor ama ilerde ne olacağını Tanrı bilir. Göstergeler şu dakika balığın bereketli olduğunu gösteriyor. Biz bile bekliyoruz. Balık mübarek peki, vatandaş mübarek artağan tüketir, tığ üstelik mübarek mübarek satarız. Belki İstanbul ve Sinop tarafında hamsi türlü ama bizim bu yanlar amacıyla henüz er. Dokuzuncu ay hamsinin zamanı değil. Hamsinin 11’inci kocaoğlan görmesi lazım ki portföye girsin. Şu an palamudun sezonu. Tığ dahi palamudu bekliyoruz, inşallah sivri bize gülecek.”

Süleyman Çakırdoğan birlikte istavrit, barbun, çupra ve levrek sattıklarını, bu mevsim bereketli miktarda istavrit satacaklarını anlatım etti.

Balık satın kayran Hazar Esmeray ise Kars’tan Trabzon’a gezmeye geldiklerini belirterek, “Duyduk kim zaman açılmış, tığ bile balık almaya geldik. İstavrit ve levrek aldım. Bildirme çok hamsi tüketiyoruz ama hamsi yoktu.” dedi.

Bekir Özcan bile hamsi üzere geldiğini ancak istavrit aldığını dile getirdi. Özcan, balık fiyatlarının fiyatlı görünmesine rağmen günün şartlarına göre normal olduğunu söyledi.Share: