Cumhur Reisi Erdoğan, TESK 21. Görgüsüz Genel Kurulu’nda konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Beni biliyorsunuz, sunu balaban savaşım faizledir. Yer büyük düşmanım faizdir. Şu anda gene faizi 12’ye kadar düşürdük. Kâfi mi, yetmez. Bunun elan birlikte inmesi geçişsiz.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun (TESK) Grand Ankara Hotel’de düzenlenen 21. Basit Umumi Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hisse senedi dünyasına, tecim erbabına, KOBİ’lere, çiftçilere, esnafa ve çalışanlara sundukları imkanlarla onların yükünü hafiflettiklerini söyledi.

“Dirimlik kaybı ve kira desteğinin yanı sıra 3 bin lira ve 5 bin liralık insicamlı yardım desteklerimiz, esnaf ve sanatkarlarımızın akçe akışlarının korunmasına çok büyük yardım sağladı.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda dört ay süreyle verdiğimiz dirimlik kaybı ve icar desteğiyle piyasaya aktardığımız hakikat 4,6 bilyon lira dolayındadır. Buna ilaveten uygulamaya koyduğumuz 3 bin liralık ve 5 bin teklik tutarındaki mevhibe desteklerimiz dahi toplanmış 4,3 bilyon liralık tutarında ifa yaptık. Esnaf ve sanatkarlarımızın aşama gelirlerini arkalamak üzere Halkbank kaynaklarından kullanmış oldukları emniyet izansız ödemelerinin 2020 ve 2021 yıllarına ilgilendiren 14 milyar teklik taksit tutarını öteledik. Ayrıca, esnaf ve sanatkarlarımızın Cesaret ve Kefillik Kooperatiflerine olan borçlarını dahi yapılandırabilmelerini sağladık. Bunların dışında, tecim erbabımızın yine kamuya olan metanetli çok borcu için de konfigürasyon imkanı getirdik.”

Sabık sene yapılan düzenlemeyle olağan usulde vergilendirilen esnaf ve sanatkarın üzerindeki dirimsel vergisi yükünü büsbütün kaldırdıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“kuaför işletmecisi esnafımızın gelişim yeri açım ve himmet ruhsatında yaptığımız değişiklikle müsaade almalarının önündeki engeli kaldırdık. Sizlerin, elektronik ticaretin risklerinden korurken faydalarından da istifade etmenizi realizasyon edecek adımlar attık. Elektronik ticaret mevzuatımızdaki en son tensikat sebebiyle, esnaf kesiminin bu devasa pazardan aldığı nasip artıyor. Teklif Meclise geldiğinde methiyeler düzen muhalefetin, lütfen buraya dikkat edin buranın altını çiziyorum, kanun çıktıktan sonraları dışardan gelen talimatlarla iptali için düzenlemeyi Kanunuesasi Mahkemesine götürmesini ise ben sizlerin takdirine bırakıyorum. Bire Bir taraftan çıkacaksın teşekkürname edeceksin, tebrik kartı edeceksin ardı sıra dahi kalkıp işi Kanunuesasi Mahkemesine götüreceksin, bu nasıl ayrımsız madde? Dostlarınızı dolgunca tanıyın. Sizinle bu yolda revan kardeşlerinizi bereketli tanıyın.”

“Finansmana erişimin önündeki engelleri önemli ölçüde biz kaldırdık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümetlerinin esnaf ve sanatkarlara sunduğu desteklerin çabucak müstevli dönemiyle mecbur olmadığını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Siyasete girmeden önce esnaflık yapmış bire bir kardeşinizim. Siyasal mücadelemizin seçkin aşamasında dahi hep sizlerle beraber oldum. Sizin meselelerinizi özlük meselemiz, başarılarınızı birlikte zat başarımız yerine gördük. Bu tatlılıkla tamlık attığımız eksiksiz adımları sizden mevrut talepler doğrultusunda, sizlerin sıkıntılarını sarmak maksadıyla planlıyoruz. Geçtiğimiz 20 yılda esnaf ve sanatkarlarımız lehine yaptığımız düzenlemeler burada saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çoktur. Sizler zaten bunları gayet bereketli biliyorsunuz, faydalarını şahsen görüyorsunuz. Burada zihin tazeleme babında beş altı tanesini sizlerle tesahup etmek istiyorum. Göreve geldiğimizde sizlerin arz şişman sorunlarından biri neydi? Finansmana ulaşım sıkıntısıydı. Anca mi? Anamal yetersizliği ve teminat eksikliği zımnında esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz kredi imkanlarından yeterince faydalanamıyordu. Gerektiğinde bankalar ve para kuruluşlarıyla cebelleşerek finansmana erişimin önündeki engelleri heybetli ölçüde tığ kaldırdık. Halkbank kaynaklarından esnaf ve sanatkar özelinde nüfus başına bildirme çok 5 bin lira faiz indirimli cesaret verebilirken, biz bu rakamı 350 bin liraya kadar yükselttik.”

“Hat Bankamız ile bunları konuştuk, konuşuyoruz”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in esnaf ve sanatkarlara verilen nema iskontolu kredinin tutarının 500 bin liraya yükseltilmesi talebinin aşılamayacak tıpkısı laf olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Amma bir şeyi mebzul kavramamız geçişsiz. Beni biliyorsunuz, genişlik iri savaş faizledir. Genişlik iri düşmanım faizdir. Şu anda gene faizi 12’ye büyüklüğünde düşürdük. Yeter mi, yetmez. Bunun daha bile inmesi geçişsiz. Şu anda Halkbank Umumi Müdürü karşımda duruyor. Forma Bankamız ile bunları konuştuk, konuşuyoruz. Önümüzdeki Para Politikası Kurulları toplantılarında bunun elan da inmesinin gereğini telkin ediyorum. Elbette aramızda maalesef repo politikasını, yüksek faizi savunanlar namevcut mu? Var. Özellikle muhalefet tutmak üzere onlar da bunu savunuyor amma Cumhurbaşkanınız erdemli faizi savunmuyor, tamlık aksine bağan faizi savunan tıpkı politika güdüyor. Burada enflasyonla bire bir mücadelemiz var. İnşallah yılbaşından bilahare ego bu enflasyonun birlikte bağan faizle ineceğine inanıyorum ve bunu savunuyorum.” diyerek konuştu.

“Esnaflarımıza sağladığımız finansman tutarı 234 milyar liraya ulaştı”

Erdoğan, esnaf ve sanatkarlara yatırım kredileri konusunda kamu bankalarının kapısını aşındırmaları tavsiyesinde bulunarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“hür teşebbüs bankaları hangi yapar, hangi kadir onu bilmem amma kamu bankalarına talimatım var. O bile nedir; yatırımcıyı darda bırakmayacaksınız, onlara zaruri desteği vereceksiniz. Tecim Bakanımız burada, elbette Sayın Palandöken 500 bin liralık teklifle geldi. Sayın Palandöken doğal gaz vermeye alışmıştır, sabah akşam doğal gaz verir. Ego buradan mecmu kamu bankalarıma sesleniyorum; siz kolaylaştırıcı olacaksınız, zorlaştırıcı olmayacaksınız. Dolayısıyla üstelik size hakeza aynı itimat için başvuran esnafım olduğu ant, sanatkarım olduğu ahit onlara dahi imkanlarınız neye elveriyorsa bu desteği kredi üstüne sağlayacaksınız. Herhalde Tarım, Tıkır onlar dahi bu dediklerimi duymuştur. Yatırım kredilerinde dahi esnaf ve sanatkarlarımızın aksiyon yeri ve taşıt alımlarında cesaret üstü limitini 1 milyon liraya çıkarmıştık. Biz geldiğimizde yüzdelik 40 nema oranıyla Halkbank’tan finansmana erişebilen esnafımız, zaman enflasyondaki yükselişe karşın yüzde 9,5 seviyesindeki benzeri kıyasla buna ulaşabiliyor. Biz sağladık, bu gerçekleri görmemiz geçişsiz. Esasen bu süreç içerisinde esnaf ve sanatkarlarımıza sunduğumuz oylumlu imkanlar beyninde sıfır faizli krediler birlikte meydan alıyor. Bugüne büyüklüğünde esnaflarımıza Halkbank kaynaklarından sağladığımız finansman tutarı 234 milyar liraya ulaştı. Elan evvel devletin ve finans sektörünün kaynakları sadece galiba tıpkı resülmal çevrelerine akarken, tığ bu imkanları esnaf ve sanatkarlarımızın istifadesine sunduk.”

(Sürecek)

Share: