CHP Niğde İl Başkanı Erhan Ademiyet: Niğde Site Merkezinin Afet Bölgesine Alınmasını ve Vatandaşımızın Mağduriyetinin Giderilmesini İstiyoruz

ENES DUYGUSAL ÖZMEN

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Fıkdan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde Niğde’deki bir nice binanın birlikte hasar aldığını belirterek, “Boşaltılan binalar var ve birçok bina mühürlendi, acil yıkım kararı makbuz. Binlerce güç Niğde’bile mağdur oldu. Niğde’nin site merkezinin özellikle afet bölgesine alınması ve vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz” dedi.

Erhan Yoksulluk ve CHP Kalıp İlçe Başkanı Kamil Davarcı, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Niğde’bile evleri ve hisse senedi yerleri hasar gören vatandaşları ülfet etti.

“ELAZIĞ DEPREMİNDEN SONRA ’29 BİNA HASARLI’ DENİLDİ AMMA BİR ILAÇ ALINMADI”

İl Başkanı Yokluk, şöyle konuştu:

“6 Şubat’ta meydana mevrut depremde Niğde’dahi birçok etkilenen binalar var. Boşaltılan binalar var ve birçok yapı mühürlendi, müstacel yıkım kararı makbuz. Zaman dahi bu binaların önündeyiz. Bunun kabilinden birçok yapı var. Binlerce birey Niğde’üstelik mağdur oldu. Niğde’nin kent merkezinin hele kıyamet bölgesine alınması ve vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Biz, Elazığ depreminden sonra benzeri istifham önergesi vermiştik, küçük ay içerisinde, 2020’üstelik. ‘Burada depreme dayanaksız bina var mı, amme binaları var mı’ diye niteleyerek. Kasaba ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden bize mevrut yazıda, 29 binanın hasarlı olduğu ve depreme zayıf olduğu, önlemlerin alınacağı söylendi. Bu binalar da o binalardan birisi amma tek tilsim alınmadı. Zaman bu binalar boşaltıldı. Yurttaş eşyasını tahakküm kurtardı, mühürlendi ve yıkılacak binalar. Biz, Niğde’deki vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini ve Niğde’nin de afet bölgesine alınmasını istiyoruz.”

“AILE SAHİPLERİ VE İŞ YERLERİ SAHİBİ OLARAK MAĞDURUZ. GEREKLİ BİR AÇIKLAMA YAPILMIYOR”

Niğde’da depremde evi hasar gören benzeri vatandaş, “Kıygın olduk, aile bulamıyoruz, kira pahalı. O yüzden mağduriyetimizin aynı zaman ilk giderilmesini istiyoruz. Kiralık kari bulamıyoruz, şu anda huzurevinde kalıyoruz” dedi.

Niğde’birlikte depremde gelişim yeri hasar gören bir yurttaş ise “Şu anda bati hasarlı görünüyor, askıya çıkmadı. Askıya çıktıktan sonradan itiraz edilecek. İtiraz böylelikle vacip incelemelerin yapılmasını bekliyoruz. Küçük esnaf kendisine, ev sahipleri namina mağduruz şu anda. Lazım tıpkısı açıklama yapılmıyor. Bekleyeceğiz, eksantrik çaresi yok” diye konuştu.

Share: