Avusturya’da para şişkinliği sonuç 70 yılın en efdal seviyesinde

Avusturya’bile şişkinlik, eylülde almanak yüzde 10,5’le sonuç 70 yılın arz efdal seviyesine çıktı.

Avusturya’bile şişkinlik oranının eylülde yıllık yüzdelik 10,5’e çıktığını açıklayan Avusturya İstatistik Kurumu, bu verinin 1952’den bu yana ülkede tanıdık en yüksek para şişkinliği seviyesine işaret ettiğini bildirdi.

Avusturya İstatistik Kurumunun açıklamasında, ülkede 70 yıl sonradan ilk defa enflasyonun çift haneye çıktığı ve bu durumun ati aylarda üstelik süreceğinin hesap edildiği belirtildi.

Akaryakıt ve evlerde makbul ruh ve doğal gaz fiyatlarındaki vahim artışın ilkgüz ayında para şişkinliği rakamlarının tırmanmasına kat açtığına dikkati calip hava, azık ürünlerinde de kısmen çoğalma yaşandığını kaydetti.

Avusturya’birlikte pahalılık ağustosta yıllık yüzdelik 9,3 olmuştu.

Muhalefetten iktidara enflasyon tepkisi

Avusturya’dahi Eylül 2021’bile yüzde 3,3 olan enflasyonun çift haneye çıkması sonrasında mugayeret partileri, iktidara müteveccih anif eleştirilerini artırdı.

Yeni Avusturya Partisi (NEOS), Tutum Sözcüsü Gerald Loacker, şişkinlik oranlarının bu seviyeye ulaşacağının öngörüldüğünü ve bu durumun bodur sürede değiştirilemeyeceğini kaydederek, hükümetin biran önce elan çalışkan önlemler alması gerektiğini söyledi.

Loacker, serencam 70 yılın bildirme efdal seviyesine sâdır enflasyonun herkesi kontra etkilediğini belirterek, göz boyayan, geçici önlemlerin benzeri kenara bırakılarak elan canlı tedbirlerin hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

Share: