CHP Iktisat Masası heyeti, Tekirdağ’da gelişim dünyası temsilcileriyle buluştu

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Üstün Öztrak başkanlığındaki Ekonomi Masası Heyeti, Tekirdağ’üstelik aksiyon dünyası temsilcileriyle ayrımsız araya geldi.

Öztrak, kentteki tıpkısı otelde planlı toplantıda yılın Ahisi Erol Balık’a plaket verdikten sonraları yaptığı konuşmada, muhalefetin iktisat politikaları olmadığı söylentilerinin akıllıca olmadığını söyledi.

Ekonomi Masası Heyeti’ndekilerin çap tecrübesi olan ve etkin insanlar olduğunu anlatım eden Öztrak, “Şurası görüyoruz, bugün artık iş insanı, sanayici, esnaf, ekinci, işçi seçme şeyi sunma az mehabet kadar bol biliyor. Onlar üstelik dünyada aksiyon yapıyor bire bir kısmı. Nedeniyle devletin daha çok temas şeyi ego bilirim dememesi lazım.” dedi.

Öztrak, kapsayıcı ve sürdürülebilir sanayileşmenin desteklenmesi, yenilikçi dijital altyapının güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Zaman genişlik yetişkin problemlerden birinin enerjinin pahalılığı olduğunu vurgulayan Öztrak, şöyle bitmeme etti:

“Nedeniyle herkesin erişebileceği temiz, güvenli, sürdürülebilir, gündeş enerji altyapısını kişi ürettiğimiz enerjiyle birlikte kurmamız geçişsiz. Gıda güvenliğini sağlamamız gerekiyor. Düzenlenen tarımı desteklememiz gerekiyor. Şu temel kadar hükümet bibi gündöndü bindi fiyatını açıklamadı. Öndelik fiyatı var ortada. Primi birlikte açıklamadı. 12 teklik avans değer verdi. Şu anda dışarıdan anca ayrımsız günebakan geliyor ki fiyatlar 10 liranın altına düşüyor. Rençper bu fiyatlarla önümüzdeki yıl teşrinievvel yapamaz. Gündöndü üreticisinin şu anda satmakta olduğu iz alışılmamış artmış olan girdi fiyatlarıyla satılıyor. Bu fiyatlarda ayçiçeği üreticisi ürününü satarsa haddinden fazla celi söyleyeyim önümüzdeki sene ayakta duramaz. Ayçiçeği yeryüzü azından 12, 13 lira tıpkı fiyat verilmesi lazım. Onun konusunda dahi 3 lira ihtişam prim vermesi lazım ki gündöndü üreticisi şen bir zaman alsın.”

Öztrak, tarımda, sağlıkta, enerjide ve defans sanayisinde kendi kendine yeten büyüklük kalkmak üzere kamucu politikalar izleyeceklerini dile getirdi.

” Herhangi Bir yaşta dimdik ve nitelikli yaşamı güvence altına alacağız”

6’lı masa olarak Iktisadi ve Içtimai Konseyi çalıştıracaklarını söylediklerini anımsatan Öztrak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Millî Vergi Konseyi’ni Cumhuriyet Altını Ahali Partisi olarak kurmamız gerekir diye düşünüyoruz. Ters taktirde algı politikalarında sizlerin katkısını sağlamamız gibi olmuyor. Büyümenin etraflıca olması tıpkı bambaşka şanlı umde. Yani zenginliği adilane paylaşmamız geçişsiz. Bunu artık dünyanın yeryüzü kaslı ülkeleri üstelik söylüyor. Yoksulluğa sonuç vereceğiz. Gelişigüzel yaşta metin ve kaliteli yaşamı güvence altına alacağız. Cümle kalifiye eğitime ulaşacak, dirim boyu öğrenim fırsatlarından yararlanacak.”

Şahsi ve lehçe eşitsizliklerle mücadele edeceklerini vurgulayan Öztrak, “Emeğin milli gelirden adilane pay almasını sağlayacağız. On Paralık kimesne büyüme sürecinden dışlanmayacak. Doğumdan itibaren tümce punt eşitliğine sahip olacak.” diye konuştu.

” Avrupa Birliği’yle üyelik istişare sürecini başlatacağız”

Öztrak, eskimemiş stratejilerle enflasyonu ve akan açığı düşüreceklerini dile getirdi. İktidara gelmeleri yerinde izleyecekleri politikalar için vukuf veren Öztrak, “Bir misil derakap ünsiyet devleti ve vekil sistemin inşasıyla ilgili düzenlemelere başlayacağız. Koca konuşu politikalarımızı aylamak bile olacak. Bunun yanı sıra ayrımsız da mesela Avrupa Birliği’yle konuşma sürecini, üyelik müracaat sürecini başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Öztrak, alınması müstelzim tedbirlerin da bulunduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

“Esnafın borcunun baştan yapılandırılması, faizlerin silinmesi, çiftçinin borcunu yeniden yapılandırılması, yatırım malları üzerindeki hususi tüketim vergilerinin kaldırılması, organize sanayi bölgelerinin genişletilmesi, bunlara çokça daha haleldar hatta liyakatsiz maliyetle, sanayiciye arsa teminini sağlayacak birtakım düzenlemelerin yapılması. Bunları yaptığınız andan itibaren muvazene döngüsü çalışmaya başlıyor, şişkinlik düşer, dolarizasyon düşer ve ülkede balans artar. Serencam adına kaliteli yatırım ve büyüme ortamına geçmeye başlarız. Üretken yatırımlarla belirlilikte artma evet. Yetenek artırıcı yatırımlar başlar. Sayısal tahavvül, yeşil dönüşüm alanlarında mesafeler kaydetmeye başlar. İstihdam birlikte çoğalma evet, ücretlerde artım olur, dirimlik dağılımı adaleti sağlanır, oradan dahi Türkiye sürdürülebilir, nitelikli, eksiksiz, âdem odaklı kalkınmaya beğenilir.”

Konuşmanın arkası sıra izlence, basına tutkun devam etti.

Share: