Sezonluk işçi öğrencilerin iri başarısı: Biri ülfet fakültesini kazandı, gayr Türkiye ikincisi oldu

Şanlıurfa’dan Elazığ’a mevsimsel işçi namına çalışmaya mevrut Selma Söylemez ile İlknur Sümer kendileri üzere lise ve darülfünun hayali kuran öğrencilere başarıları ile benzer oldu. Sezonluk işçi kendisine zor koşullarda müteharrik ve çadırda küsurat Selma ünsiyet fakültesini kazanırken İlknur ise Liseye Geçiş Sınavında Türkiye ikincisi oldu.

Şanlıurfa’dan Elazığ’a aileleriyle gelişigüzel mevsimsel iştirakçi adına çalışmaya gelen 18 yaşındaki Selma Söylemez ile 13 yaşındaki İlknur Sümer, akranlarına eş oluyor. Zaman 2 bin dönümlük domates tarlasında müteharrik ve abes zamanlarında kaldıkları çadırda ibret çalışan Selma ile İlknur, balaban aynı başarıya imza attı. Yıllardır aileleriyle birlikte savuşturmak mücadelesi veren Selma, ahbaplık fakültesini kazanırken İlknur ise LGS’de Türkiye ikincisi oldu. Selma ile İlknur ise şimdilerde sınavlarda liyakatli oldukları topraklarda aileleri ile domates tarlasında çalışıp meslek harçlıklarını çıkarmaya çalışıyor.

“Arkadaşlarımdan henüz geride kalmıştım, 2 ikmal çalışmam gerekiyordu”

Hukuk fakültesini iktisap serüvenini anlatan Selma Söylemez, “12. sınıfta sınava tıpkısı tedbir süreci oluyor. Benim arkadaşlarım bu sürece haziran ayında önceden, ego ilk teşrin ayında çalışmadan dönebilmiştim ve o devir başlayabilmiştim. Ama ben bunun farkındaydım. Çünkü biz dört yıldır çalışmaya geliyoruz. 11. sınıfta arkadaşlarımdan elan gabi birlikte tükenmek amacıyla imdi çalışıyordum. Onlar 5 saat çalışıyorsa ben 10 saat çalışıyordum. Çünkü onların edebiyat çalışabileceğini benim ise çalışamayacağımın farkındaydım. 12. sınıfta okula gene gittiğimde da neymiş 11. sınıfta çalışmamışım kabil bilgilerim gitmiş yeniden arkadaşlarımdan elan geride kalmıştım. 2 hatim çalışmam gerekiyordu. 7 kardeşli tıpkısı ailede yaşıyorum. Babaannem ve amcam de bizimle yaşıyor. Hep 11 kişinin yaşadığı bir evdeyim. Familya sonsuz çok gürültülüydü çalışabilmem üzere ya sabahlamam gerekiyordu evet da sabah saat 5’te uyanmam gerekiyordu. İki metodu üstelik uyguluyordum bazı eyyam sabahleyin saat 5’te uyanıp tecrübe çözüyordum, kâh zamanlarda sabahlıyordum” dedi.

“Harçlığımı benim kendim çıkarmam geçişsiz”

Zat harçlığını kazandığını aktaran Söylemez, “Babam yalnız ego olsam harçlık gönderebilir ama benim dışımda 6 lime elan kardeşim var, hepsini okutması ve eğitmesi gerekiyor. Bağımlı bana harçlık göndermede zorlanıyor. O yüzden benim edebiyat buraya gelip çalışmam gerekiyor. Harçlığımı benim kendim çıkarmam lazım. Gayrı zamanlarda çokça yoğun duruma düşüyoruz. Eğer ego ahbaplık fakültesini kazanmasaydım, eğitim bilimi anlamında benzeri başarı elde etmeseydim, ailemle daim buraya gelmeye devam edecektim. Çünkü bize eksantrik yerden mal gelmiyor. Sürekli kendimiz çalışıp kazanmamız gerekiyor. Benim bu yoldan sıyrılabilmem amacıyla kendi yolumu kendim çizmem ve öz ayaklarımın üstünde durmam gerekiyordu. Yani çalışıp hukuk fakültesini kazanmam gerekiyordu” diye konuştu.

“Burada çalışıp ahbaplık fakültesini kazanarak başarıya ulaştım”

Kendine tasavvur koyduğunu dile getiren Söylemez, “Gaye koymuştum hususiyet fakültesini kazanacağım, hedefimi gerçekleştirdiğim amacıyla çok mutluyum. Şu zaman gelip burada çalışıyorum ve çok zorlanıyorum. Sıcağın altında durmadan çalışıyoruz arak döküyoruz. Ama kimseye kadın olmamak amacıyla çalışmayı yeğleme ederim. Evet ego burada çalışarak ahbaplık fakültesini kazanarak başarıya ulaştım. Benim gibi burada başarıya ulaşan arkadaşlarım var. İlknur’da LGS’dahi Türkiye İkincisi oldu, o üstelik çokça pres koşullarda bu başarıyı elde etti. Maddesel açıdan haddinden fazla zorlanıyoruz. Buraya gelip çalışmamıza rağmen ara sıra yetmiyor. Zira ailelerimiz haddinden fazla canlı 6 veya 7 kardeşli aileleriz. Çap büyüklerimizden bize bu konuda destek verirlerse bizi haddinden fazla bahtiyar kadir ve sevindirir. Umarım sesimizi duygulu ve bize havari olurlar” şeklinde konuştu. – ELAZIĞShare: