Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Muş’ta anıldı

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Muş’ta anıldı

MUŞ Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Muş Martir Yücel Kurtoğlu Güzelce Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri eliyle düzenlenen foto sergisi ve dinleti etkinliğiyle anıldı.

Muş Martir Yücel Kurtoğlu Güzelce Sanatlar Lisesi Suret Bölümü öğrencilerinin hazırladıkları Neşet Ertaş portrelerinden oluşan sergi ile rahmetlik sanatçının türkülerinin seslendirildiği dinleti balaban bağ gördü. Etkinlikte ilk olarak resim bölümü öğrencilerinin eyyam süren çalışmaları sonucunda hazırladıkları Ertaş’ın yağız tip eserlerinden oluşan suret sergisinin açılışı yapıldı. Ürün sahibi öğrenciler, sergiyi gezen protokol üyelerine çalışmalar karşı bilgiler verdi. Işporta açılışının peşi sıra kongre salonunda düzenlenen konserde, arif kişiliği ile insanlığa yaşıt ergin rahmetlik sanatçının türküleri, enstrüman bölümü öğretmenleri ve öğrencileri aracılığıyla seslendirildi.

Açıklamalarda kâin Muş Milli Terbiye Müdürü Enver Kıvanma, düzenlenen etkinlikte iyicene eserlerin sergilendiğini anlatım ederek, “İlimizin seçme okullarından olan Şehit Yücel Kurtoğlu Sunturlu Sanatlar Lisesi öğrencilerimiz seçkin sene benzeri ozanımızı anmakta. Geçen sene Araklama Veysel’i eserleri ile andık. Bu sene bozkırın tezenesi Neşet Ertaş’ı sırtlan. Foto bölümü öğrencilerimiz değişik tekniklerle çokça güzelce eserler sergilediler. Müzik bölümü öğrencilerimiz ise Neşet Ertaş’ın eserlerini seslendirdiler. Sergimiz hafta sonu boyunca hemşehrilerimize meydanda olacak. Tıpkısı şekilde konserlerimiz bitmeme edecek. Böylece hem sanatçılarımızı tanıtmış olacağız hem da öğrencilerimiz hedeflerine ulaşmakta sanatçılarımızı kendilerine emsal teşkil edecekler” dedi. Suret bölümü öğrencisi Medine Bozkurt ise herhangi bir sene değişik bire bir sanatçı üzere yâd sergisi açtıklarını belirterek, “Gelişigüzel sene olduğu kabil bu yılda tıpkısı sanatçımızı, benzeri ustamızı anmak üzere toplandık. Geçtiğimiz sene Aşırma Veysel’in eserlerine vadi verdik. Bu nev sergilerde ustalarımıza kayran vermeye bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yapılan etkinliklerle öğrencilerin kişi yeteneklerini sergileme imkanı bulduğunu rapor eden Çalgı Aleti Öğretmeni Sibel Dik üstelik, “Temas sene nadir benzeri ozanımızı anıyoruz. Yaptığımız kılık sergilerinde ozanlarımızın resimleri sergilenirken, konserlerle birlikte ozanlarımızın sevilen eserlerini seslendiriyoruz. Amacımız, ozanlarımızın el tarafından tanınması ve kıymetlerinin bilinmesini istiyoruz. Bu nedenle her sene 2 ozanımızı anıyoruz. Bu sayede öğrencilerimizde yeteneklerini sergileme imkanı buluyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: