NAZIR KARAİSMAİLOĞLU: KAĞITHANE-İSTANBUL HAVALİMANI METROSU 22 OCAK’TA AÇILACAK – 2

VEKIL KARAİSMAİLOĞLU: KAĞITHANE-İSTANBUL HAVALİMANI METROSU 22 OCAK’TA AÇILACAK – 2 (melfuf görüntüler)

Enver ALAS/ – ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kağıthane- İstanbul Hava Meydanı metro hattının Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenecek törenle 22 Ocak muamele haset hizmete gireceğini açıkladı.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, son sınama sürüşleri gerçekleşen ve açılışına sayılı günler mütezayit Kağıthane-İstanbul Hava Meydanı metro hattında incelemelerde bulundu. İstanbul Havalimanı metro istasyonunda bire bir basın açıklaması özne Vekil Karaismailoğlu, 34 kilometre uzunluğundaki Kağıthane- Eyüpsultan (Köktürk) – İstanbul Hava Meydanı Metrosunun 22 Ev muamele haset açılacağını duyurdu.

KAĞITHANE- İSTANBUL HAVALİMANI ARASI 24 DAKİKA

Karaismailoğlu, “Metro hattımız, Kağıthane, Eyüpsultan ve Arnavutköy ilçelerinden geçecek ve 8 istasyonla günce 800 bin yolcuya hizmet edecek kapasitede. Dünyanın yeryüzü balaban ve benzeri numaralı hava meydanı ve bölgenin bildirme yetişkin global aktarma merkezi olan İstanbul Hava Meydanı’na, yer altı treni hattımızın Mecidiyeköy- Mahmutbey metro hattı entegrasyonu sayesinde, umum raylı sistemle direkt, emin, aceleci ve ekonomik şekilde yansımak gibi olacaktır. Hattın işletmeye açılmasıyla İstanbul Havalimanı’na Kağıthane’den 24 dakikada, Köktürk’ten 12 dakikada ulaşılabilecek. Hattımız önceki aşamada Mahmutbey metrosu ile Kağıthane’de bütünleşmiş oluyor.

Bahar aylarında bu hattı metrobüs ve Hacıosman-Yenikapı Metrosu Zincirlikuyu İstasyonları ile bütünleşmiş edecek, yaklaşık 3,5 kilometrelik aynı etabı henüz tamamlayarak hattımızı 37,5 kilometreye çıkaracağız” diye niteleyerek konuştu.

“TÜRKİYE’NİN SUNU HIZLI YER ALTI TRENI ARAÇLARI DAHI BU AYRICA KULLANILACAK”

Bakan Karaismailoğlu, Kağıthane-İstanbul Havalimanı yer altı treni hattının Türkiye’nin bir tane seferde münakasa ve inşa edilen arz detaylı metrosu olduğunu vurguladı. Karaismailoğlu, “Hattımızın genişlik bodur sürede hizmete alınabilmesi için Türkiye’da ilk defa tıpkısı metro projesinde 10 sayı tünel küşat makinasını benzeri anda kullandık. TBM ilerlemelerinde, günde 65,5 metre, haftada 306 metre ve ayda bin 233 metre ile kazı rekorları kırdık. Saatte 120 kilometre anında Türkiye’nin bildirme acul yer altı treni araçları birlikte bu hattımızda kullanılacak. 72 metre ile Türkiye’nin en yoğun metro istasyonu olan Gayrettepe İstasyonu’nu da bu proje kapsamında nesir ettik. Türkiye metro hatlarında ilk defa burada prekast panel ile aklı başında demiryolu altyapısı mensur ettik. Bu sayede yolcularımıza ‘aceleci tren konforunda sürüş imkanı’ sunacağız. Akıllı tünel konseptini dünya metrolarında ilk kez bu projede biz hayata geçirdik. Böylelikle tünel cuşiş güvenliğine bakir aynı teknoloji kazandırdık. Bakanlığımızın destekleri ve Aselsan işbirliğiyle yine ilk defa evcil ve milli imkanlarla geliştirilen sinyalizasyon sistemi bu metro hattımızda kullanılacak” dedi.

“İSTANBUL’UN RAYLI SİSTEM AĞINI 380,2 KİLOMETREYE YÜKSELTECEĞİZ”

“Kağıthane-Eyüpsultan-İstanbul Hava Meydanı metrosuyla çok kızıl tıpkı projeyi İstanbul’a kazandırmanın gururu içindeyiz” diyen Adaletli Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“bundan sonra katar sinyalizasyon ve arayüz çalışmalarını yerli imkanlarla hayata geçireceğiz. Domestik zindelik sistemlerine ve bataryalara sahip vesait kullanacağız. Bu hassaten 10 katar setimiz var. Bunlara arttırma yerine, önce yerel yer altı treni aracı motoruna sahip yıpranmamış katar setlerini birlikte devreye alacak olmaktan büyük sevinme duyuyoruz. İstanbul’u, dünyanın genişlik mütekâmil muvasala altyapısına ehil şehirlerinden açmak üzere tıpkısı baştan gayrı başa gündeş raylı sistem ağlarıyla donatıyoruz. Dünyanın en teknojik ve gündeş kent içi raylı hep projelerini hepyek hayata geçiriyoruz. Yaklaşık 96 km’lik 6 hassaten İstanbul için çalışıyoruz. Bu hatlar; Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Hava Meydanı metro hattının birlikte, Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören- Bağcılar Kirazlı metro hattı, Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı metro hattı, Başakşehir-Çam ve Sakura Site Hastanesi- Kayaşehir Metro Hattı, Kazlıçeşme -Sirkeci Raylı Hep ve Sâri Odaklı Yıpranmamış Sulp Erişim Projesi ile Altunizade- Dolgunca Mahallesi- Çamlıca Camii-Bosna Bulvarı yer altı treni hattı projeleridir. Bu hatlarımızı tamamlayarak, 284,3 kilometre olan İstanbul’un raylı sistem ağını 380,2 kilometreye yükselteceğiz.”

AÇILIŞI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAPACAK

Kağıthane-Eyüp-İstanbul Hava Meydanı metro hattının yapım çalışmalarını gerçekleştiren yüklenici firmaya teşekkür fail Nazir Karaismailoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 22 Ocakta 2022 Muamele haset gerçekleştireceğimiz Kağıthane-İstanbul Hava Meydanı yer altı treni hattı açılışımıza cümle halkımızı çağırma ediyorum” ifadelerini kullandı.

Share: