ABD’de Rusya büyükelçiliğinin binasına Ukrayna bayrağı yansıtıldı

– ABD’de Rusya büyükelçiliğinin binasına Ukrayna bayrağı yansıtıldı

WASHINGTON – Rusya’nın Washington Büyükelçiliği önünde savaşın 1. yıl dönümü çerçevesinde gerçekleştirilen protestoda büyükelçilik binasına Ukrayna bayrağı yansıtıldı. ABD’de dinamik Ukraynalılar, ABD’liler ve gayrı büyüklük temsilcileri ile bazı Rusların katıldığı protestoda Rusya’ya savaşı tevkif çağrısı yapıldı.

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği uğrunda Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının 1. yıl dönümü kapsamında gösteri gerçekleştirildi. Savaşı çıkıntılık etmek üzere Zalim büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, Moskova yönetimine savaşı derhal durdurma çağrısında bulundu. “Savaşa sonuç verin”, “Ukrayna’yı kurtarın”, “Ukrayna, seninleyiz” sloganları atan protestocular, savaşta hayatını kaybedenlerin anısına çırağ yaktı. Protesto sırasında Rusya büyükelçiliği binasına Ukrayna bayrağı ve türlü sloganlar de yansıtıldı. Protestoya ABD’de kıvrak Ukraynalıların yanı sıra ABD’liler, farklı büyüklük temsilcileri ve bazı Ruslar dahi katıldı.

“Tümce Ukrayna’nın yanı sıra yer almalı”

Aslen Acımasız olan ve 30 yıldır ABD’de hararetli Natalia, “Rusya çabucak Ukrayna’ya cebin değil, bire bir zamanda Batı’nın demokratik kültürüne cebin bile savaşıyor. Başta Batılı ülkeler atılmak amacıyla sistem Ukrayna’nın yanı sıra vadi almalı. Ukrayna çıktı çok cesur ve kültürümüz amacıyla savaşıyor” diye konuştu.

Courtney Weigal ise cidal başlamadan ilk herkesin bunun tafsilatlı süreceğini bildiğini söyleyerek, “Bire Bir yıla büyüklüğünde süreceğini biliyorduk. Fakat Rusya’nın bunu yapacak büyüklüğünde açık ağızlı olduğunu düşünmüyorduk. Bu çokça huzursuz edici. Çünkü çağ yüz kere tekerrür ediyor. Bu yüzden bunu yapmamızın şanlı olduğunu anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Barış istiyoruz. Rusya topraklarımızdan çekilmelidir”

Ukrayna’ya destek amacıyla iki çocuğuyla birlikte Rusya büyükelçiliği önüne mevrut Oksana Salala de Moskova’yı Ukrayna topraklarını derhal terk etmeye çağırarak, “Bu cenk başladığında Acımasız halkının devletini durdurabileceğini umuyorduk. Ukrayna’dahi gelişigüzel devir yaşlılar, gençler, ayrıntılar, kadınlar ve erkekler öldürülüyor. Bu tıpkı ağlatı. Bizimle birlikte olan tamam cesamet ve liderlere teşekkür ediyoruz. Barış istiyoruz. Rusya topraklarımızdan çekilmelidir” dedi.

Share: