Zelenskiy: “Xi Jinping ile görüşmek istiyorum”

– Zelenskiy: “Xi Jinping ile görüşmek istiyorum”

KİEV – Ukrayna Cesamet Başkanı Vladimir Zelensky, Pekin’in Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi çağrısı yapmasının arkası sıra Çin Izzet Başkanı Xi Jinping ile benzeri araya gelmeyi istediğini söyledi.

Ukrayna Çap Başkanı Vladimir Zelenskiy, savaşın bir numara yıl dönümü kapsamında gazetecilerle tıpkısı araya geldi. Ukrayna’daki savaşın siyasal çözümüne ilişkin Çin Dışişleri Bakanlığı eliyle yayımlanan 12 maddelik belgeye değinen Zelenskiy, “Bana anca geliyor kim bu Çin’in aynı barış planı, bire bir çözüm ya bile bire bir deklarasyonu değildi. Çin’in yalnız düşüncesini gösterdiğine inanıyorum. Çin’in Ukrayna üzerine konuşmaya başlaması üstelik çokça dolgunca” ifadelerini kullandı. Çin’in bazı görüşlerine katılmadığını de belirten Zelenskiy, “Uluslararası hukuka saygı, yer bütünlüğü ve sınırlı güvenlik konuları söz konusu olduğu bu pozisyonlarda Çin ile birlikte işlemek gerekiyor. Görevimiz, bazılarını izole etmek amacıyla herkesi tıpkı araya deklare etmek” dedi. Zelesnkiy, “Çin’in adil tıpkı barışın birlikte, yani Ukrayna’nın yanı sıra olmasını umduğunu rapor ederek, “Bu benim amacıyla heybetli. Çin’in Rusya’evet cebe hazırlık etmeyeceğine alelade varsaymak istiyorum. Bu yeryüzü heybetli dideban ve bunu engelletmek üzere rastgele şeyi yapıyorum” şeklinde konuştu. Çin Oran Başkanı Xi Jinping ile dahi görüşmek istediğini vurgulayan Zelenskiy, “Ülkelerimize ve acun güvenliğine yarar sağlayacağına inanıyorum. Çin ile balaban benzeri ticaretimiz var. Iş hemen cenk değil. Iş şu kim tığ ekonomik ilişkileri korumakla ilgilenen ülkeleriz. Bildiğim kadarıyla Çin tarihsel kendisine yer bütünlüğüne içtinap etmek duyuyor, bu bile Rusya’yı topraklarımızdan görmek için rastgele şeyi yapması gerektiği anlamına geliyor. Zira egemenliğe ve toprak bütünlüğüne korku bundan ibarettir” dedi.

“Savaşın siftinlik bitmesini istiyorum”

Ukraynalıların parçalanmamış bölgeleri özgürleştirmek istediğini belirten Zelenskiy, “Savaşın hasis bitmesini istiyorum. Çünkü barışı haddinden fazla istiyoruz” ifadelerini kullandı. “Çalışmamız gerekiyor, zira her özdek Ukraynalılara sınırlı” diyen Zelenskiy, “Askeri adımlar var, onlara hazırlanıyoruz. Mental adına hazırız. Ustalık adına hazırlanıyoruz. Silahlarla, tugaylarının oluşumuyla özellikle ayrımlı kategorilerde ve değişik nitelikteki çevik tugaylarıyla hazırlanıyoruz. Yalnız Ukrayna’da değil, özge devlet topraklarında da. Çünkü farklı türde silahlar var ve buna hazır olmamız gerekiyor. Tamam Ukraynalılar ve ortaklarımız, faal ve temas halinde olursa galebe kaçınılmaz adına Ukrayna’nındır” şeklinde konuştu. Zelenskiy, “Galebe olacağına eminim. Peki, bu sene adi istiyorum. Bunun üzere herhangi bir şeye sahibiz” dedi.

Share: