ABD’de Rusya büyükelçiliğinin binasına Ukrayna bayrağı yansıtıldı

– ABD’de Rusya büyükelçiliğinin binasına Ukrayna bayrağı yansıtıldı

WASHINGTON – Rusya’nın Washington Büyükelçiliği önünde savaşın 1. sene dönümü çerçevesinde gerçekleştirilen protestoda büyükelçilik binasına Ukrayna bayrağı yansıtıldı. ABD’de hayatiyetli Ukraynalılar, ABD’liler ve diğer mevki temsilcileri ile ara sıra Rusların katıldığı protestoda Rusya’ya savaşı tevkif çağrısı yapıldı.

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği uğrunda Rusya’nın Ukrayna’ya alın savaşının 1. sene dönümü kapsamında gösteri gerçekleştirildi. Savaşı itiraz etmek için Moskof büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, Moskova yönetimine savaşı derhal tevkif çağrısında bulundu. “Savaşa son verin”, “Ukrayna’yı kurtarın”, “Ukrayna, seninleyiz” sloganları atan protestocular, savaşta hayatını kaybedenlerin anısına mum yaktı. Protesto sırasında Rusya büyükelçiliği binasına Ukrayna bayrağı ve değişik sloganlar da yansıtıldı. Protestoya ABD’de dallı güllü Ukraynalıların yanı sıra ABD’liler, diğer ülke temsilcileri ve bazı Ruslar bile katıldı.

“Bütün Ukrayna’nın birlikte vadi almalı”

Aslen Rus olan ve 30 yıldır ABD’de işlek Natalia, “Rusya sadece Ukrayna’ya karşı değil, bir zamanda Batı’nın demokratik kültürüne alın de savaşıyor. Özellikle Garplı ülkeler almak üzere tümce Ukrayna’nın birlikte saha almalı. Ukrayna artık çokça yürekli ve kültürümüz için savaşıyor” diye niteleyerek konuştu.

Courtney Weigal ise çekişme başlamadan evvel herkesin bunun ayrıntılı süreceğini bildiğini söyleyerek, “Bir yıla büyüklüğünde süreceğini biliyorduk. Fakat Rusya’nın bunu yapacak büyüklüğünde aptal olduğunu düşünmüyorduk. Bu çokça huzursuz edici. Zira güneş defalarca tekrarlanma ediyor. Bu yüzden bunu yapmamızın şanlı olduğunu anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hazar istiyoruz. Rusya topraklarımızdan çekilmelidir”

Ukrayna’ya bindi üzere iki çocuğuyla birlikte Rusya büyükelçiliği önüne gelen Oksana Salala bile Moskova’yı Ukrayna topraklarını derhal infirak etmeye çağırarak, “Bu cenk başladığında Rus halkının devletini durdurabileceğini umuyorduk. Ukrayna’üstelik temas devir yaşlılar, gençler, ayrıntılar, kadınlar ve erkekler öldürülüyor. Bu benzeri ağlatı. Bizimle birlikte olan tüm heybet ve liderlere teşekkür ediyoruz. Hazar istiyoruz. Rusya topraklarımızdan çekilmelidir” dedi.

Share: