Zenci turistler Trabzon’da tahminî 10 akşam kalıyor, birey başı 110 dolar harcıyor

Trabzon Turizm Konseyi ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın turistlere müteveccih yaptırdığı ankete göre Gündüz Feneri turistler Trabzon’da yaklaşık 10 geceleyin kalıyor, kişi başı 110 dolar harcıyor.

Trabzon Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve otellerde 104’ü kadın kalkmak üzere 200 Mürekkep Gündüz Feneri Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan vatandaşlarına yönelik yapılan ankette sayı farkı günce harcamaları, sayı farkı gece konaklamaları, ulaşım tercihleri, Trabzon’u araştırı yöntemleri, ziyaretten memnuniyet derecesi, şikayet ve önerileri soruldu. Ankete katılanlar Trabzon’da ortalama 9,61 akşam konaklarken, ziyaretçilere ailelerinden averaj 5 veya 6 sevimli zevcelik etti. Sormaca sonuçlarına göre ecnebi turistlerin Trabzon’da konaklama dünya günce gönül başı averaj 110 dolar gider yaptığı belirlendi.

Daha haddinden fazla yâren ve akraba tavsiyesi ile geliyorlar

Ankete katılanların yüzdelik 36’sı Trabzon’a hempa veya akraba tavsiyesiyle, yüzde 24’ü ise sosyal medyadan görerek geldiklerini vurguladı. Katılımcıların yüzde 62’si Trabzon’a ilk defa geldiklerini, yüzde 64’ü ekonomi sınıfı düşük bütçeli havayolunu tercih ettiklerini belirtti.

Gündüz Feneri turistlerin yüzde 93’ü Trabzon’dan kıvançlı ayrılıyor

“Trabzon ziyaretiniz amacıyla umumi sevinme dereceniz nedir?’ sorusuna ankete katılanların yüzdelik 53’ü kıvançlı, yüzdelik 40’ı ise çokça kıvançlı olduklarını belirterek gelenlerin yüzde 93’ü Trabzon ziyaretlerinden mutlu ayrıldığı ifade etti.

Trabzon’a soluklanmak üzere geliyorlar

Ankete katılanların yüzdelik 98’i dinlenmek üzere Trabzon’u tercih ettiğini belirtirken, Trabzon’da karşılaştıkları sorunları; “Hava Meydanı amiyane, otel sayısı sakim, otel odaları daraç, göçüm sorunu var, restoranların fiyatları yüksek, çevirgeç isticar sorunu bulunuyor, bildirişim sorunu var, ecnebi çevirici bilinmiyor” olarak sıraladı.

Ankete katılanlar Trabzon’un olumlu buldukları yönlerini ise “İnsanları adamcıl, iyilikçi ve güler yüzlü, doğası ve havası iyicene, aksata olanakları çok ve fiyatlar akla yatkın, Uzungöl koskocaman benzeri bekçi, şehir saf, nitelikli kafe ve restoranlar bulunuyor” diyerek düşün belirtti. – TRABZON

Share: