Beyşehir Gölü’ndeki nilüfer bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor

Beyşehir Gölü’ndeki nilüfer bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor

Göl kıyısındaki Konya’nın Beyşehir ilçesine mecbur Çiftlik Mahallesinde balıkçı limanında artık seyahat tekneleri düzentileme yapıyor

KONYA – Konya’nın Beyşehir ilçesinde bu sene turizme kazandırılan Beyşehir Gölündeki nilüfer bahçesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Sazlıklar arasından ilerleyici gezi tekneleriyle ulaşılabilen nilüfer bahçesi, su kuşlarının yanından geçe yeşil dokusu ile dahi görenleri kendine hayran bırakıyor. Türkiye’nin sunma balaban lezzetli akarsu gölü olan Beyşehir Gölü’ne kıyısı mevcut Beyşehir’in Çiftlik Mahallesi açıklarında meydan kayran nilüfer bahçesi yaz döneminde yörenin yeni çekicilik ve hava merkezi oldu. Geçtiğimiz sene deneyim turları düzenlenmeye başlayan nilüfer bahçesi kalan bağ üstüne bu sene turizmin hizmetine kazandırıldı. Yörede geçimini balıkçılıkla kazanan avcılar ise bu sektöre yönelmeye başlarken yaz döneminde kalan turizm hareketliliği üstelik yüzlerini güldürdü. Balıkçı limanında daha çok bahçeye cevelan düzenleyen gezi tekneleri da iş yapmaya başladı. Vakit Kaybetmeden Konya ve çevresinden değil, yurtdışından gelen gurbetçiler ile Türkiye’nin gelişigüzel köşesinden nilüfer bahçesini görmeye gelenler gördükleri natürel güzelliklerden etkileniyor. Teknelerle geldikleri nilüfer çiçeklerini yakından gören ziyaretçiler, saf güzellikleri fotoğraflayarak sosyal medya hesaplarında paylaşıyor. Nilüfer bahçesi, foto topluluklarının bile ilgisini çekerken, zaman zaman kadın-damat çekimleri amacıyla fotoğrafçılara da yıldızlı havada natürel ışık stüdyosu kendisine değerlendiriliyor.

Nilüfer bahçesine tur düzenleyen havza sayısı arttı

Nilüfer bahçesine mıntıka turu düzenleyen İbrahim Erdoğan, bir zamanda Beyşehir Gölü’nde balıkçılık yaptıklarını belirterek, ancak yaz döneminde nilüfer bahçesinin turizme kazandırılmasıyla alay malay meslektaşları ile gelişigüzel turizm sektörüne yöneldiklerini anlattı. Sabık yıl tecrübe turlarıyla başlayan bölgedeki turizm ve ziyaretçi hareketliliğinin kalan ilişki konusunda bu yıl henüz üstelik ivme kazandığını nâkil ve nilüfer bahçesine dolaşma düzenleyen havza sayısının de artış gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, “Bu sene 3-4 aydır nilüfer bahçesine gezilerimizi, turlarımızı devam ettiriyoruz. Misafirlerimiz geliyor, onlara koruyucu olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin yer büyük nilüfer bahçesinde sabahleyin saat 8’da başlayan turlar akşam ezanı 6’ya büyüklüğünde gün batımı anlarına kadar devam ediyor. Şu anda havza sayımız 6-7 civarında, çizin çizin tura çıkıyoruz. Buranın sosyal medyada tanınmasıyla ve yapılan haberlerle ziyaretçi sayımız rastgele sabık dönem artıyor. Elden Konya ve çevresinden değil Türkiye’nin temas yanından ziyaretçiler geliyor. Hassaten, yurtdışından gurbetçilerimiz bile nilüfer bahçesini eksiltmek üzere buralara geliyor. ‘8-10 senedir Beyşehir’e gelirim, burayı bozukluk gelmedim’ diyen misafirlerimiz oluyor. Ama bu yıl resmi olarak turizme açıldı. Bura göle kıyısı olan Beyşehir kaymakamlık merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafedeki ayrımsız meydan. Bu nilüfer bahçesi gerçekte çocukluğumdan beri olan yerli el vasıtasıyla bilinen tıpkı yerdi. Fotoğrafçılar ve bilenler geliyordu amma turizme belirgin değildi. Balıkçılar namına takkadak bizler biliyorduk. Buranın ismi konuldu, ‘Beyşehir nilüfer bahçesi’ kendisine çıktı adlandırıyoruz. Balıkçı iken turizm sektörüne atılan bizler nilüfer bahçemize olan ağır sıklet ilgiden ufuk çokça memnunuz. Zamanla bura elan de tanınacaktır diye niteleyerek umut ediyoruz” dedi.

Nilüfer bahçesini görenler hayran kalıyor

Nilüfer bahçesi gezisine katılan ve birlikte getirdiği tulumu eline alarak çaldığı enstrümanla katıksız güzellikler arasında geziye katılan ziyaretçilere Karadeniz havası yaşatan ziyaretçilerden Berkay Kayaç de, Beyşehir’e Gümüşhane’den arkadaşlarıyla gezi için geldiklerini belirtti.

Ziyaretçilerden Şerife Ünal de, nilüfer bahçesini Konya’dan görmeye geldiklerini anlatarak, “Etrafımızdan, sülale çevresinden haddinden fazla gelenler var buraya. Onların tavsiyesi ile geldik. Pir, çok beğendik, teşekkür ediyoruz. Gayda arakçı arkadaşımız birlikte buraya damga kattı” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi ailelerden Ferhat Ünal ise, “Sunturlu tıpkısı düz, beğendik. Bu kadar güzel olacağını düşünmüyorduk” diye niteleyerek konuştu.Share: