AK Partili Gücüyener: “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi kıyamet ve deprem önlemi kendisine neler yaptığını açıklasın”

DOĞRU Tümen Eskişehir Yerel Yönetimler Başkanı Bulak Turhanoğlu Gücüyener, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin 1999 yılından bu yana kıyamet ve sarsıntı önlemi olarak neler yaptığını açıklaması gerektiğini bildirdi.

Gücüyener, yaptığı bağlanmış açıklamada, Kahramanmaraşlı merkezli depremlerde can kayıplarının yaşandığını bunun konusunda kentte 2013 yılında yetkileri Eskişehir Büyükşehir Belediyesine devredilen afet riskli alanların gündeme geldiğini belirtti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla yapılacak cazibe ve proje çalışmaları üzere 2 milyon liralık atıfet verildiğini hatırlatan Gücüyener, şöyle devam etti:

“Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İTÜ ile çalışmaya başlamış ancak 2017 yılına büyüklüğünde bakanlığa sunulmuş ya bile vekillik eliyle bekletilmiş bir vesika bulunmamaktadır. 9 Şubat 2017 tarihinde bu el inşaat işleri yetkisi da Büyükşehir Belediyesine mevdu; ayrıca yapılacak çalışmalara basit olması için vekâlet bu bölgede mecmu hazine mülklerini bile belediyeye devretmiştir. Ancak, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinden bakanlığa evvel evrak girişi 20 Ilkgüz 2017 tarihinde gerçekleşmiştir. Tasdik edilen mamure planlarında ise kanuncu gereksinimler hesabına getirilmemiştir. Devam fail süreçte ilk düzeltilmiş talebi 27 Mart 2018 tarihinde reşit, bakanlık marifetiyle projede düzelti kâm edilmiştir. Çünkü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi eliyle bina yoğunluğu zaten çok olan bölgede yüzde 33 bina yoğunluğu artışı yapılmıştır.”

Gücüyener, 25 Nisan 2018 tarihinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yoluyla projenin düzeltilmiş haliyle bakanlığa teyit edildiğini bildirdi.

Aynı yıl bire bir vatandaş eliyle bu işlemlerle ilgilendiren aynı sav açıldığını tamlayan Gücüyener, şunları aktardı:

“Bu vatandaşımızın fek talebi mahkemece akseptans edilmiştir. söz konusu halel kararı, sadece bu davayı açan vatandaşımıza ilişkin parsel yönünden verilmiştir. 7 Kasım 2019 günlü Danıştay kararında üstelik tek parsel yönünden nakız kararı verildiği peyda belirtilmiştir. 2019 yılından ortamında bulunduğumuz güne kadar, bildiğimiz kadarıyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin bu vatandaşımıza ulaşan benzeri çalışması üstelik olmamıştır. Çeyrek Altın asırdır uray başkanlığı döneminde konuyla ilgili ayrımsız açıklama yapılmadı. Yaşadığımız afet sonrası, belediyeler tarafından bina stokunu belirleyeceğiz açıklaması yapıldı. Ancak, 1999 yılından bu yana az daha çeyrek asırdır şehremaneti başkanlığı işleyen Eskişehir Büyükşehir Belediye Reisi karışma, epey yıldır ne yapıldığına ait değme açıklama yapılmamıştır.”

“Arasında engele dair intişar tek şey yok”

Gücüyener, orak ayı ayında umum Eskişehir’i kapsayan 1/5000’lik imar planı revizyonunun SELIM Tümen grubunun itirazlarına karşın Meclis’ten geçtiğini hatırlatarak, şunları bildirdi:

“Bu revizyonla cemi şehirde kamulaştırması yapılmamış park yeri alanları, yeşil alanlar basamak ve tecim alanına çevrildi. ‘Yapı stoğunu belirleyeceğiz’ diyen belediye başkanları vasıtasıyla, umum şehri havi bu traksiyon revizyonula ilişkin söylenen lehte evet birlikte aleyhte biricik söz namevcut. Zaman tıpkısı vukuf insanının matbuat açıklamasında da dile getirdiği kabilinden ümran planlarında şehirdeki fay hattı namevcut, gösterilmemiş. Gündoğdu Kentsel Inkılap Projesi var. Teferruatlı yıllardır ismi var. Burada hareket ve muamelat yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı’nı burada ki engelledi? Gerçekli kim dile getirmeyi unutmuş olmalı. Zira beyninde engele dair isabet hiçbir madde bulunmayan. Eskişehirliler kendisine beklentimiz, 1999 yılından bu yana afet ve zelzele önlemi olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin neler yaptığının konu yön açıklanmasıdır.”

Share: