Yükselen bölük fiyatları arsaya olan talebi artırdı

Pandemi koşullarının yanı sıra küsurat basamak fiyatları karşısında arsanın daha ulaşılır olması, enfl asyona cebin ayrımsız güvenli adına görülmesi ve gücük zamanda kazanç sağlaması nedeniyle yatırım aracına dönüşen arsaya kâm 2021 yılında en erdemli seviyeye çıktı. TÜİK ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine bakarak yer ve araziye olan kâm ayrımsız geçmiş yıla bakarak yüzdelik 29,6 artarak 1 milyon 528 bin bandına geldi. Bu satışların 722 bin adedini toprak, 480 bini arsa olurken, özge satışlar ise işyeri, üretimevi, yazıhane, antrepo, endüstri sitesi oldu. Dünya’bile Leyla İlhan imzasıyla meydan alan habere göre, tıpkı dönemde Türkiye genelinde satılan hane adedi ise yüzdelik 0,5 fakül azalarak 1 milyon 491 bin 856 adına gerçekleşti. Faziletli talep fiyatları sıçrattı. 6 kamer ile 1 sene arasında değişen toprak ve yer fiyatları imdi mahiye bazda değişmeye başladı.

Genişlik efdal artışlar Antalya ve Muğla’bile

Taşınmazlar değer tespiti özne Endeksa verilerine bakarak hane imarlı arsalarda sunma efdal fiyat artışı Antalya’da yaşandı. Antalya’birlikte arsaların fiyatı almanak bazda yüzdelik 131 artarak metrekare fiyatları bin 923 TL’ye çıkarken, İzmir’bile yüzde 103 artışla 2 bin 228 TL’ye yükseldi. Muğla yüzdelik 98’lik artma ve bin 847 TL’lik metrekare fiyatıyla sunu fazla artışın yaşandığı 3’üncü şehir oldu. İstanbul’dahi sayı farkı metrekare fiyatları yüzde 76 artarak fiyatı 2 bin 844 TL’ye çıkarak listede 4’üncü oldu.

Tarla-bent-bahçede Antalya ve İstanbul önde

Toprak, rabıta ve bahçe kabilinden arazilerin fiyatlarına baktıklarında ise yüzde 120 artışla arz yüksek karşılık artışının Antalya’üstelik görüldüğünü belirten Ders, Antalya’yı, yüzdelik 83’lük artışla İstanbul, yüzdelik 62’lik artışla İzmir ve yüzde 55’lik artışla Denizli’nin ilişki gördüğünü kaydetti.

2018’den itibaren yeni göz üretiminin talebin gerisinde kalması yani yeryüzü istek dengesinin kırılganlığı zımnında piyasanın yer ve araziye yönelerek benzeri abra oluşturmaya çalıştığını aktaran Heybet Öğüt şöyle konuştu: “Ekonomideki müphemiyet anları ve enfl asyona karşı vatandaş güvenli liman olan gayrimenkule yöneliyor temas zaman. Bu denklemde elindeki parayı koruyabilmek talip amma hane alamayan yurttaş arsaya yöneldi. ”

Enflasyondan dehalet aracı

TSKB Gayrimenkul Valüasyon Umumi Müdürü Makbule Yönel Gevher, “2021’nim ilk 6 ayında 576, bin 979 sayı arsa ve toprak satılırken, ikinci yarıda bu oranın artarak 625 bin adete çıktığını ve sene toplamında 1 milyon 262 bin 848 olduğunu söyledi. Alelhusus son 2 yılda enfl asyondan dehalet için da göz alamıyorsam arsa, yer alamıyorsam yerey alayım düşüncesiyle satışın arttığını kaydeden Cevher, “Yer ve tarlada aylık bazda bu fiyatlar değişmeye başladı. 2 yıl evvel genelde bu değişim süreleri 6 ay ile 1 yıl olurdu. Fakat serencam 2 yılda bundan temas etmek cins değil” ifadelerini kullandı.

Alımlarda erdemli gelirliler öne çıkıyor

“2021 yılı ortası ile 2022 Mayıs ayı arasında gerçekleşen alımlar envestisman amaçlı” diyen EVA Yurt Değerleme Umumi Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, alımlarda efdal gelirli kitlenin öne çıktığını söyledi. Yazıcı, “Parafin yakalılar ise bağan pahalı, bayağı arazileri tercih ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Parafin yakalının ilgisi artıyor

Türkiye’da yüksek dirimlik sahibi arsa yatırımcılarını benzeri kenara bıraktıklarında arsa alımının ağırlıklı kendisine ölçülü derslik tarafından yapıldığını belirten Kurum Ibret, “Küsurat göz fiyatları, açıktan mesai sistemi ve büyükşehirlerden periferi kentlerine kafile nedeniyle arsa ve araziye beyaz zehir yakalıların ilgisi da artıyor” dedi.

Hava yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Cansel Turgut Kalem Erbabı, yer ve yer yatırımcıların dikkate etmesi müstelzim konularda üstelik bilgelik verdi. Bu durumların başında parselin yer doğruluğu konfirmasyon etmeleri olduğunu belirten Kalem, “Paylı olup olmadığı, enerji nakil hattından etkilenip etkilenmediği, kamu kurumlarının tarıma halk verişi kısıtlayacak bire bir şerhi olup olmadığı kadar veriler araştırılmalıdır. Buradaki tavsiyemiz ise envestisman yapılacak arsa-arazi üzere aç aynı değerleme kuruluşundan bakım alınmasıdır” dedi.

Türkiye envestisman, acun abuhava krizi için alıyor

İklim krizinden yağlık dünyada arsa/arazi alımlarında tıpkı yükseliş trendi olduğunu fakat şu an Türkiye’birlikte yapılan alımların ana sebebinin yatırım olduğunu gözlemlediklerini aktaran Çalım Ders, “Envestisman gayeli alınan arsalarda bölgenin iş potansiyeli asıl etmen kendisine öne çıkıyor. İleriki dönemde bölgede yapılacak olan altyapı projeleri, amme projeleri, yapım projeleri, ve o anki değer ayn önünde bulundurulan mefret faktörler” dedi. Makbule Yönel Töz birlikte, serencam zamanlardaki taşınmazlar derece artışları nedeniyle envestisman amaçlı yer ve yerey alımların elan civar plana çıktığını söyleyerek şunları kaydetti: “İklim değişikliği etkisini ise imdi konusunda kurma sülale yapılabilecek evet bile ekim dikim yapılabilecek araziler tarafında olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda İstanbul’un yakın çevresinde gizil oluşturan iller Sakarya, Çanakkale, Balıkesir üzere bölgeler namına karşımıza çıkıyor.”

İTO Başkanı Avdagiç’ten konutta kirayı düşürecek 5 teklif

 

Fahiş kiralar için kullanılmamış argüman: Çeteleşme var!

 

Fahiş kira artışına aranjman: Detaylar muhtemelen oluyor!

 

Share: