GİB’e bildirim şartı hane fiyatlarını artıracak mı?

İnternete taşınır ya dahi gayrimenkulünü kıymak ya üstelik isticar etmek üzere car verenlerin tekmil kimlik bilgileri ile satılması halinde ana mir tutarları tıpkısı ay içinde Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bildirilecek. Eskimemiş aranjman internetten taşınmazlar komutan piyasasını allak bullak etti. İnternetteki binlerce basamak satışı ilandan çekildi. Düzenlemenin bölük fiyatlarında bakir tıpkısı bindirim dalgası yaratmasından bulut ediliyor.

Kaynak ve Maliye Bakanlığı’na kapalı GİB’in Resmi Gazete’üstelik yayımlanan 538 az Vergi Asıllar Kanunu Genel Tebliği’ne bakarak evini, arsasını, tarlasını, arabasını evet dahi cep telefonu üzere kişisel eşyasını harcamak üzere internete car verenlerin adı, soyadı, TC numarası, ecnebi ise yabancı kimlik numarası artık aracısız GİB’e bildirilecek.

Bildirimi genel ağ siteleri ile ilana aracılık edenler yapacak. İlan verenler ferdî bilgilerini internet sitesine vermez, genel ağ sitesi bile GİB’e en geç 1 ay içerisinde bilgileri iletmezse, kusurlu hikmet iletirse ceza uygulanacak. İnternet siteleri ile emlakçılar, söylenegelmiş veya gayrimenkulün satılması halinde hakikat eş tutarı ile öğrenim edilen komite bedelini ve ödemelere ait vezneci bilgilerini üstelik GİB’e bildirecek.

İLANLAR KALDIRILIYOR

Sözcü’üstelik Erdoğan Süzer imzalı haberde görüşlerine düzlük verilen Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Melik Akçam, tebliğin yayınlanmasıyla alay malay 10 binden aşkın basamak ilanının genel ağ satışından kaldırıldığını bildirdi. Akçam, mütezayit konut satma maliyeti nedeniyle yıpranmamış tıpkı zam dalgasının olacağını belirtti.

Sektörde merdiven şeş başlar

Emlak Müşaviri Sağ Taşçı, yeni tebliğin konutta şişman kıymet artışlarına ve taşınmazlar satışlarının merdiven altına inmesine neden olacağını söyledi. Taşçı, “Belediye rayici diyelim ki 200 bin teklik olan bir konut genel ağ ilanıyla 2 milyon liraya satılırsa müşteri ve satıcı toplamda 8 bin lira yerine 80 bin teklik masraf ödeyecek. Bölük 5 yıldan er satılmışsa Gelir Vergisi üstelik gelecek. Bu maliyetler konut fiyatına bineceği amacıyla fiyatlar uçacaktır. Rüşvet ve harç indirilmezse bu aranjman yarardan çok uymazlık getirir” dedi.

Yükselen göz fiyatları arsaya olan talebi artırdı

 

Konut ilan sitelerine ahenktar bilgi verme zorunluluğu getiriliyor

 

Share: