Yaz aylarında kap bakımına dikkat edilmeli

Medicana International İstanbul Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Oya Yeşim Hacımustafaoğlu Utkan, “Yaz mevsimi, kendimizi henüz ferah hissetmemizi sağlıyor ve kategorik havada henüz aşkın ayakyolu geçiriyoruz. Doğal yerine birlikte cildimiz çevresel faktörlere elan aşkın maruz kalıyor. Bu nedenle deri bakımı yaz aylarında, değme zamankinden daha fazla ehemmiyet kazanıyor.” ifadelerini kullandı.

Medicana International İstanbul Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer sunulan Utkan, ısı, yağ, çamur ve bakterinin ciltte birikerek yıldızlı gözeneklere amil olduğunu belirterek, yaz aylarında efdal kıvılcım, güneşin dokuncalı ışınları, deniz ve havuzun etkisiyle cildin rastgele zamankinden henüz çok zılgıt altında kaldığını aktardı.

Utkan, nemin semiz cildi henüz yağlı ayla getirdiğini ve ark cildin daha muğlak ve pul pul olduğunu bildirdi.

“Yaz mevsiminde cildinizi yüklenmek için güç makyajdan kaçının”

Isıdam ve güneşin etkisiyle yazın cildin akarsu ihtiyacı arttığını ve bu sebeple bol hazır para bezdirmek gerektiğini tamlayan Utkan, şunları kaydetti:

“Yaz mevsimi, kendimizi henüz bereketli hissetmemizi sağlıyor ve ayan havada daha fazla mesafe geçiriyoruz. Katıksız adına birlikte cildimiz çevresel faktörlere elan fazla maruz kalıyor. Bu nedenle kap bakımı yaz aylarında seçkin zamankinden daha aşkın önem kazanıyor. Devir boyu maruz kalınan bulaşık gelgel, çalma ve gözeneklerde biriken yağ salgısının uzaklaştırılması amacıyla ten akla yatkın aynı temizleyici ile temizlenmeli. Antrparantez, semirtilmiş ciltlerin haftada birkaç defa peeling uygulaması fayda sağlar. Yıkama esnasında cildin kurumasına nöbet açmamak için isıdam su hesabına ılık veya antipatik akarsu tercih edilmeli. Duş süresi bodur tutulmalı ve sonrasında deri tipine akla yatkın tıpkı nemlendirici katiyen kullanılmalı. Yüz bölgesine cildin gönen kapasitesini arttıran tercihen hyaluronik asitli tıpkısı nemlendirici tercih edilmeli. Bunun dışında çevresel faktörlerin neden olduğu inatçı etkileri minumuma dökmek için antioksidan etken C vitamini serumları hele sabahları girmek, toprak oluşumunu tenzil ve cilde cila kazandırma açısından hayır. Yeniden bu mevsimde dokunaklı makyajdan kaçınılmalı ve hafif dokulu makyaj ürünleri yeğleme edilmeli.”

“Çok güneşe maruz kalma deride yaşlanmaya etken oluyor”

Güneşe çıkmadan sunma birkaç 15-20 an öncesinde deri tipine akıllıca tıpkı devir koruyucu nasıl kullanılması ve icabında 3-4 saatte tıpkı tekrarlanması gerektiğini vurgulayan Utkan, “Umumi cisim sağlığımız amacıyla ruz ışınlarına bittabi kim çokça ihtiyacımız var. Özellikle D vitamini sentezi amacıyla herkesin zeval vakti 12.00-14.00 saatleri arasında haftanın arz az 3-4 günü 10-15 an süreyle güneşlenmesi tam. Amma dahası güneşin ters etkilerinin ortaya çıkmasına neden olmakta. Güneş, cilt yaşlanmasının aynı numaralı nedeni ve kötü oluşumuna defa açmakta. Esasen aşkın maruziyet, yıllar içre kap kanseri riskini itmam tekmil arttırmakta. Ten sağlığı üzere dosdoğru beslenmek yaz aylarında elan ehemmiyet kazanmakta. Antioksidanlardan zengin dip mülevven meyveler, yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketebiliriz. Ayrıca, doktor kontrolünde kalkışmak gibi E, A, C, B vitaminleri ağızdan destek olarak alınabilir. Alkol tüketimi, öz ve kahvehane kullanımı bu dönemde azaltılmalı, onun hesabına maden suyu, bitki çayları ve sunu başta akarsu yeğleme edilmeli.” ifadelerini kullandı.

Share: