Coca-Cola İçecek önce yarıyılda tarihinin sunu faziletkâr as hacmine ulaştı

Coca-Cola İçecek (CCI), 2022 yılının ikinci çeyreğinde raporlanan bazda yüzde 25, organik bazda ise yüzdelik 15 cirim artışı elde etti.

Firmadan yapılan açıklamaya bakarak, karı tüketimi kanalındaki metanet ve yerinde istihlak kanalındaki iyileşmenin etkisiyle CCI’ın Türkiye eş hacmi yüzde 20 yükseldi.

Bir yıl esbak dönemde yüzde 21 büyüyen uluslararası operasyonların komutan hacmi, raporlanan bazda yüzde 29, organik bazda ise yüzdelik 13 büyüdü.

Özbekistan’dan faziletli performans

CCI operasyonlarının sunma bakir üyesi olan ve entegrasyonu tekmil hızıyla devam eden Özbekistan, yüzdelik 29’luk as hacmi artışı gerçekleştirdi. CCI’ın bildirme aceleci büyüyen operasyonlarından biri olan Pakistan, mir noktalarına mütezayit muvasala, frijider konumlandırmaları ve durumunda istihlak ile çağcıl tertipsiz kanallarındaki güçlü salah yardımıyla hacmini yüzde 18 artırdı. CCI’ın FAVÖK marjı ikinci çeyrekte yüzde 20 adına gerçekleşti.

“Rekor sonuçlar metanetli koşullarda yürütme kabiliyetinin kanıtı oldu”

Açıklamada görüşlerine saha sunulan Coca-Cola İçecek Art Yöneticisi (CEO) Burak Başarır, “Mal, nakliye ve işçilik maliyetleri üzerindeki enflasyonist baskılara karşın, dinç hacim, iyileşen hat ve paket dağılımı, eskiden yapılan bedel ayarlamaları, ongun yönetilen riskten sığınma araçları ile hesapçı gider yönetimimiz, marj baskılarını aynı dereceye kadar azaltmamızı sağladı. Bu çeyreğin rekor sonuçları, CCI’ın faziletkâr volatiliteye cemaat piyasalardaki hareketli yürütme kabiliyetinin tıpkı kanıtı oldu.” ifadelerini kullandı.

Başarır, önümüzdeki dönemde da zorluklarla başa geçmek üzere; zamanlı fiyatlama aksiyonları, etkin iskonto yönetimi, proaktif gelir artma yönetimi ve disiplinli gider alışkanlıklarına güvendiklerini belirtti.

“Dijital yerine etkinleştirilmiş haddinden fazla kanallı platformlarımızı geliştirmeye bitmeme edeceğiz”

“Şirketimizin amacı, sürdürülebilirliği stratejimizin odak noktasına koyarken yaptığımız gelişigüzel işte paydaşlarımız üzere derece yaratmaktır. Bu amaç doğrultusunda, ikinci bütünleşmiş faaliyet raporumuzu yeryüzü beliğ, dümdüz ve asetat zayi ile yayınlamış olmaktan alım duyuyoruz.” diyen Başarır şöyle devam etti:

“Mevlana Celaleddin-i Rumi’den esinlenerek ‘Olduğumuz Gibi’ teması ile yayınladığımız bütünleşmiş hareketlilik raporumuzda başarılarımızı, hisse senedi alanlarımızı ve önderlik ettiğimiz girişimleri paydaşlarımızla paylaştığımız amacıyla mutluyuz. Geniş portföyümüzden faydalanarak nitelikli büyümemizi hızlandırıp, müşterilerimiz ile tüketicilerimiz, çalışanlarımız ve ortamında bulunduğumuz sosyete için henüz bol benzeri gelecek görüntülemek üzere çalışıyoruz. Sayısal adına etkinleştirilmiş haddinden fazla kanallı platformlarımızda tüketicilerimizi iaşe etmek ve herhangi bir punt amacıyla mütebeddil tercihlere cevap yöneltmek üzere ürün portföyümüzü geliştirmeye devam edeceğiz.”

Share: