Vekil Kirişci, Türkiye-Kamboçya 3. Dönüş Katışık Hesaplı Komite Toplantısı’na katıldı

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Türkiye- Kamboçya 3. Periyot Muhtelit Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı’nda, “Bizlere sakıt dünyanın değişik bölgelerinde tamamlayan olabilecek imkan ve kabiliyetlere sahip ülkelerimiz ortada sürdürülebilir bire bir görevdaşlık yetiştirmek ve kulaklı kulaklı anlayışıyla ilişkilerimizin hacmini ve derinliğini artırmaktır.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya bakarak Kirişci, kayırıcı riyaset görevini üstlendiği Türkiye-Kamboçya 3. Gün KEK Toplantısı’na katıldı.

Kirişci, buradaki konuşmasında, yaptığı görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkileri ileriye transfer yönünde kuvvetli tıpkısı ferman ve istek gördüğünü aktardı.

KEK mekanizmasının, ülkeler arasındaki arz büyük işbirliği platformlarından birisi olduğuna belen eden Kirişci, “İkili tecim hacmimiz 2022’dahi ayrımsız önceki yıla bakarak yüzde 67,7 artarak ilk kez 150 milyon dolar seviyesini esbak durumda. Bu durumu ülkelerimiz için muştulu benzeri evolüsyon olarak görmemize rağmen, bu rakamların ülkelerimiz arasındaki hakikat potansiyeli yansıtmadığını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, Kamboçya’nın pandemi sonrasında arz hızlı toparlanan ekonomiler beyninde düzlük aldığının altını çizerek, Türkiye açısından, Lehçe Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) Anlaşması ile dünyanın bildirme degaje başıboş tecim alanına dahil Kamboçya’nın, havza pazarlarına başlamak üzere mehabetli ayrımsız başlık olabileceğini dile getirdi.

Kamboçya orijinli ürünlerin, kaslı ülke pazarlarına tercihli antre imkanlarının, Türk yatırımcılar için kebir fırsatlar sunabileceğine değinen Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye, özlük coğrafyasında, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ilişkisi içre olan, Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Körfez Ülkeleri ve Mutedil Asya Türk Cumhuriyetleri kabilinden pazarlarla hareketli ticari bağları olan ayrımsız mevki olarak özellikle Kamboçya doğmak için cemi ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği) ülkeleri amacıyla frapan işbirliği fırsatları sunuyor. Bu çerçevede, bizlere düşen dünyanın değişik bölgelerinde mütemmim olabilecek imkan ve kabiliyetlere sahip ülkelerimiz arasında sürdürülebilir bire bir görevdaşlık yetiştirmek ve kazan kazan anlayışıyla ilişkilerimizin hacmini ve derinliğini artırmaktır. Toplantımızda ülkelerimiz arasında tecim, yatırımlar, uran, bilgelik, uygulayım bilimi ve inovasyon, sefer hizmetleri, bilgi ve bildirişim teknolojileri, helal sektörleri, standartlaşma, üstencilik, ulaştırma, sağlık, terbiye ve turizm alanlarında işbirlikleriyle KOBİ’ler arasında işbirliği ve ekincilik-ormancılık ve su alanlarında potansiyel işbirliklerini ele alacağız.”

“Ülkelerimiz beyninde çeşitli işbirliği fırsatları olduğu peyda”

Bakan Kirişci, Türkiye-Kamboçya 4. Aktarılma Muhtelit Soylu Erki Alt Kurul Toplantısı’nın 2025 yılı başında Türkiye’birlikte gerçekleştirilmesinin makul olacağını belirterek, KEK Toplantısı ile eş anlı ‘Türkiye-Kamboçya Yatırım ve İş Forumu’nu bile açmak istediklerini ve Kamboçyalı gelişim insanlarını mutabık kalınacak tarihte Türkiye’ye beklediklerini rapor etti.

Toplantının önemine vurgu özne Kirişci, şunları kaydetti:

“Bugünden itibaren KEK Toplantıları’nı iki yılda bire bir düzenlemeli ve henüz alt düzeyde devir tamamen paçarız ziyaretleri dahi artırmalıyız. Ülkelerimiz ortada haddinden fazla muhtelif işbirliği fırsatları olduğu sarih. İkili ekonomik ve ticari ilişkilerimiz daha ati seviyelere taşınmayı doğruluk ediyor. Bu anlayışla, iki büyüklük ortada kullanılmamış işbirliği alanları tasarlamalı ve hayata geçirmeliyiz. Hükümetler kendisine KEK toplantıları vesilesiyle gayret ve enerjimizi, bu potansiyeli ortaya çıkaracak şekilde planlamalıyız. Zaman imzaladığımız kavi benzeri ahir toplantıya büyüklüğünde ne alanlar üzerinde yoğunlaşmamız gerektiği üzerine benzeri nöbet haritası çiziyor. Bu anlayış temelinde yapılması gereken evvel hisse senedi düet ticaretimize çokça boyutlu tıpkısı yapı vermek ve bu vesileyle hacmini tasarruf etmek olmalı. Bunun yanında, ekincilik, endüstri ve uygulayım bilimi alanında teknik işbirliği yardımıyla yekpare bu sektörlerde Kamboçya’ya vukuf ve tecrübe aktarımında bulunmaya hazırız.”

?????Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci daha sonraları, Kamboçya Tecim Bakanı Pan Sorasak ile KEK Protokolü’nü imzaladı.

Türkiye’üstelik tahsil gören Kamboçya vatandaşlarıyla aynı araya geldi

Punom Pen’deki temasları kapsamında Kirişci, Kamboçya Ticaret Bakanı Pan Sorasak ve Yer Bakanı Emek Samal ile düet görüşmeler dahi gerçekleştirdi.

Icra Vekili Kirişci, görüşmelerinin ardından, çeşitli tarihlerde Türkiye’de tahsil gören, aralarında Kamboçya Eğitim Bilimi Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Nos Sles’in bile bulunduğu Kamboçya vatandaşlarıyla Türkiye’nin Punom Pen Büyükelçiliğinde benzeri araya geldi.

Türkiye’nin Kamboçya Büyükelçisi Ülkü Kocaefe’nin da bulunduğu toplantıda Kirişci, davetlilerle ahbapça etti.

Share: