İkinci ahali çevirici piyasasındaki durağanlık fiyatları adi çekti

Motorlu Vesile Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Vazıh Erkoç, yaz ayları ve Kurban Bayramı zımnında ikinci umum çevirgeç piyasasında yaşanan hareketliliğin sona erdiğini ve hava satımın durağanlaştığını belirterek, “Durağanlıktan periferi ikinci el açar fiyatlarında bir hacim düşüş yaşandı.” dedi.

Erkoç, AA muhabirine, ikinci halk çevirici piyasasındaki gelişmelere ilgilendiren değerlendirmede bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakarak, karı-haziran döneminde, geçen yılın ayrımsız dönemine nazaran pazarda yüzde 35’e mümasil fevk taraflı aynı değiş yaşandığını anlatım fail Erkoç, 2021’in geçmiş 6 ayında 2 milyon 347 bin 440 ikinci umum aracın umum değiştirdiğini, 2022’nin bire bir döneminde ise rakamın 3 milyon 166 bin 964’e yükseldiğini söyledi.

Erkoç, Haziran 2021’da 575 bin 335 çevirici el değiştirirken söz konusu rakamın bu yılın ayrımsız ayında 710 bin 88 olduğu bilgisini vererek, şöyle konuştu:

“Yaz aylarının gelmesi ve saraka sektörün hareketli günler geçirmesini sağlamıştı fakat şu an ikinci el açar piyasası durma noktasına geldi. Sektörde durağan günler yaşanıyor. Durağanlıktan etraf ikinci umum anahtar fiyatlarında bire bir hacim düşüş yaşandı.”

Maliyet artışları ve dövizdeki dalgalanmanın sektörü suratsız etkilediğini vurgulayan Erkoç, ÖTV indirimi söylentilerinin birlikte tüketicinin beklemede kalmasına yol açtığını dile getirdi. Erkoç, ÖTV indirimi yapılmasını beklemediklerine işaret ederek, ihtiyacı olanlara araçlarını almaları tavsiyesinde bulundu.

İkinci halk şalter ticaretindeki düzenlemeyle mağduriyetlerin önüne geçilecek

Erkoç, ikinci el anahtar ticaretinde orak ayı bakımından mezuniyet belgesinin mecburi olduğuna dikkati çekerek, bu sektördeki sorunların giderilmesi amacıyla yönetmeliğin bir zaman önce uygulanması gerektiğini bildirdi. bahis konusu düzenlemenin uygulanmaya başlanması halinde devletin idrak kaybının önleneceğini belirten Erkoç, bu sayede mütemmim mağduriyetlerinin önüne dahi geçileceğini anlattı.

Erkoç, meslekle alakası olmayan kişilerin, hiçbir kazanç ödemeden çevirgeç alıp satmasının piyasayı pahal etkilediğini ve karşılık dengesini bozduğunu kaydetti.

Enflasyondaki artışın ve piyasada yaşanan sıkıntıların bile fiyatları etkilediğini vurgulayan Erkoç, ikinci umum anahtar ithalatına izin verilmesinin piyasaya anahtar girişini hızlandıracağını ve fiyatların çakılı kalmasına yardım sağlayacağını sözlerine ekledi.

Share: