Serencam zaman bilim | Almanları dolandıran çetenin 12 üyesi tutuklandı

MERSİN merkezli 6 ilde, kurdukları davet merkezi ile kendilerini ‘kamu görevlisi’ diye tanıtarak haklarında çeşitli konularda davalar açılacağı yalanıyla Alman vatandaşlarını dolandıran çeteye yönelik operasyonda gözaltına alınan 31 şüpheliden 12’si tutuklandı.

Inanma Umumi Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığı ve Mersin Ağacı Güven Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte uluslararası ayyarlık yapıldığı bilgisi üzerine harekete geçti. Ekipler, kimliklerini saptadığı şüphelileri maharet ve fiziksel takibe aldı. Ekipler, çetenin kurduğu davet merkezi üzerinden telefonla taharri yapıp, kendilerini ‘kamu görevlisi’ diye niteleyerek tanıtarak haklarında muhtelif konularda davalar açılacağını söylediği Alman vatandaşlarını dolandırdıklarını belirleme etti. Suç el işi için örgüt kurduğu belirlenen şüphelilerin yakalanması üzere Sazak merkezli İstanbul, İzmir, Antalya, Denizli ve Trabzon’da 1 Ekim’de eş anlı faaliyetler yapıldı. Operasyonda, aralarında suç örgütü lideri ve dip düzem yöneticilerinden H.Ç., A.Y. ve M.Ç. karışma 31 karanlık, gözaltına alındı.

ELE GEÇİRİLENLERŞüphelilerin aile ve aksiyon yerlerinde gerçekleştirilen  aramalarda 2 nüsha ruhsatsız tabanca, 51 nüsha fişek, 500 bin TL, 800 bin TL mesabesinde zer ve ziynet eşyası, 11 adet kol saati, 21 adet laptop bilgisayar, 47 sayı muhtelif markalarda el telefonu ele geçirildi. Ayrıca suçtan elde edilen gelirle cemaat olunan kestirmece değeri 500 milyon TL olan 100 adet emlak tapusuna ve 26  adet müfrit araca umum konuldu.  Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye irsal edildi.12 TUTUKLAMA

Şüphelilerden 8 şüpheli savcılıkça serbest bırakılırken, dideban bilgili karşısına sâdır 12 karanlık tutuklandı. 1 şüpheliye aile hapsi verilirken, 10 münasebetsiz adli kontrol şartı ile erkin bırakıldı.

Share: