Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmaların yansımaları sürüyor

Türkiye’den 4 bakanın katıldığı eğin düzem yıldız bilimi vasıtasıyla Libya’ya 3 Ekim’da gerçekleştirilen lalettayin resmi müzakere ve yapılan anlaşmaların yansımaları??????? bibi bitmeme ediyor.

Ziyaret esnasında erke, defans, tecim ve bildirişim alanlarında iki mevki ortada hareket birliğini güçlendirici adımların atılması, alelhusus dahi hidrokarbonlar alanında imzalanan mutabakat muhtırası uluslararası arenada olduğu gibi Libya’de birlikte gündemin en oylumlu maddesi oldu.

Konuya ilişik, siyasilerin yanında mutluluk müftüsü Mecbur el-Gıryani de kanaatini Libya kamuoyuna duyurarak anlaşmaları övdü.

Libya’üstelik iş açmak talip iş insanları üzerinde olumlu etkisi

Türk heyetinin ziyaretini ve anlaşmaları, Türk hareket adamları bile yakından strateji etti.

Aut Iktisadi İlişkiler Yerleşmiş (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’den Libya’ya yapılan dip düzem ziyaretin hisse senedi insanlarını kıvançlı ettiğini söyledi.

“İki talih beyninde yapılan gelişigüzel önemli barışma, özel sektör için kullanılmamış projelerin hayata geçirilmesine müsait ayrımsız ortam sağlıyor.” diyen Karanfil, farklı alanlarda imzalanan bahis konusu anlaşmaların, bu ülkede gelişim özne ve fethetmek talip Türk hareket insanları üzerinde olumlu etkisi olacağını söyledi.

Karanfil, Libya ile kulaklı kazan anlayışına dair ticari ilişkilerde yıpranmamış benzeri safhaya geçildiğini söylemenin gibi olduğunu, bu minvalde, hususi sektörün ekonomiye kazandırılmasıyla birlikte, küresel pazarda potansiyel etkileri çokça daha nazik önemli ortaklıklar görüleceğini kaydetti.

“Libya’üstelik gelişim yapma kültürüne yeryüzü hakim ülkeyiz ve nedeniyle aksiyon insanları olarak Libya ile ilişkin fazlalık gelişmeleri sevinçle karşılıyoruz.” diyerek konuşan Karanfil, yekpare bunların sahaya eskimemiş envestisman ve istihdam fırsatları yerine yansıyacağının da bilincinde olduklarına bel etti.

Karanfil, özel sektör yerine, bu girişimlere dayanak noktası oluşturacak seçkin kalem desteğe ve aksiyon birliğine amade olduklarının altını çizdi.

Arsıulusal ilişkilerde cesim olan çıkarlardır

Libyalı gazeteci Mahmud Beşti, “Alelhusus birlikte hidrokarbon alanında Türkiye ile imzalanan anlaşma muhtırasının ülkeye sağlayacağı kazançlı üstünlük çerçevesinden konuya bakılması gerekir.” dedi.

Söz konusu antant muhtırası anlaşmasında temel olanın Libya’nın çıkarları olduğunun altını çizen Beşti, şunları kaydetti:

“Libya’ya faydası mı daha çok yoksa zararı mı? Ego şahsen ona bakıyorum. Eğer bu inikat Libya’nın çıkarlarına bakım ediyorsa destek verilmeli, tersi akıllıca ise karşı çıkılmalıdır. Libya ile birçok ülkenin anlaşması var. Ayrıca dünyada ülkelerin zat aralarında anlaşmaları var. Uluslararası ilişkilerde yüce olan hissiyat değil çıkardır.”

Ne olmuştu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan oluşan heyet, 3 Ekim’de Libya’nın başkenti Trablus’a özensiz resmi benzeri müzakere gerçekleştirmişti. Libyalı yetkililer ile görüşmeler işlenmiş ve Libya tarafı ile hidrokarbonlar ve protokol alanlarındaki antant muhtıraları imzalanmıştı.

Başbakan Abdulhamid Dibeybe, imzalanan anlaşmalardan memnuniyetini anlatım ederek saha kültürlü, “Ara Sıra ülkelerin Türkiye’yle imzalanan uzlaşma muhtırasına alın çıkması beni ilgilendirmiyor.” demişti.

Torbuk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı (TM) Akile Salih ise Dibeybe hükümetinin fariza süresinin dolduğunu öne sürerek, “İmzalanan anlaşmalar kanun dışıdır reddedilir.” ifadesini kullanmış, TM vasıtasıyla başbakan seçilen Fethi Başağa, Dibeybe hükümetinin görev süresinin sona erdiğini kanıt etmiş, ancak Türkiye ile imzalanan anlaşmalardan hiç saraka etmemişti. ???????

Share: