Kırşehir’de “Şehide Vefa Şühedaya Dua” programı düzenlendi

Kırşehir Martir Aileleri Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği aracılığıyla “Şehide Vefa Şühedaya Dua” programı düzenlendi.

Neşet Ertaş Ekin Hanek Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, kahramanlık türküleri eşliğinde seyir gösterisi yapıldı.

Programda Neşet Ertaş Pir Sanatlar Lisesi öğrencilerinin sahne aldığı seyir gösterisinde askere revan benzeri gencin yaşadıkları ve ailesine şehit haberinin verilmesi canlandırıldı.

Öğrencilerin gösterisi zımnında salonu doladuran şehit aileleri ve vatandaşlar duyarlı anlar yaşadı.

Dernek Başkanı Mutlu Kılıçaslan, programda yaptığı konuşmada, Kırşehir’in 3’ü sarıklı, 19’u polis ve 173’ü çeri tevessül etmek için toplam 195 martir verdiğini söyledi.

Kılıçaslan, şehit ailelerinin göreve geldikleri 2017 yılından itibaren İçişleri Bakanlığı ile Toyluk ve Spor Bakanlığının destekleriyle 5 projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Kılıçaslan, uyguladıkları projelerle şehitlik ormanı oluşturduklarını, fotoğraf sergileri açtıklarını ve 16 farklı program gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

“Şehide Vefa Şühedaya Yakarış” programını İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü yoluyla desteklenen “Behişt Vatanın Kutsi Emanetleri Projesi” kapsamında düzenlediklerini vurgulayan Kılıçaslan, martir ailelerini bire bir araya getirerek kaynaştırmayı ve toplumda milli bilinci belirtik tutmayı hedeflediklerini kaydetti.

Programa, Kırşehir Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Umumi Başkanı Lokman Aylar, devlet protokolü, martir aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: