Muş haberi! DOĞRU Fırka heyeti, Vekil Muş’la görüştü

DOĞRU Parti Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdulahat Arvas, Belediye Başkanları İsmail Himmet, Salih Temiz, Şefik Ensari ve Hayrullah Tanış’ın bulunduğu SELIM Öğür Van heyeti, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Ekincilik ve Orman Nazır Yardımcısı Nihat Pakdil’i ülfet etti.

Yapılan ziyaretlere ait açıklamada; ekonomik önceliklerin büyüttüğü şehirlerden biri oluşmak hedefi ile Van’ın sahip olduğu potansiyelin ekonomiye kazandırılması, üretimin ve istihdamın artırılarak, ticari altyapının daha dahi güçlendirilmesi amaçlandığı belirtildi. Bu rütbe ile Van’ın avantajlı olduğu alelhusus ekincilik ve temel ticareti konularında ilgili icra vekili ve vekil yardımcısı ile görüşerek paçarız istişarelerde bulunulduğu anlatım edilen açıklamada, “Ticaret Bakanı ile yapılan toplantıda; modernizasyonu tamamlanan Kapıköy Çizi Kapısı’nda aksiyon ve işlemlerin akıcı sağlanması üzere gümrüğün 7 çağ 24 saat yıldızlı tutulması, Türkiye ve İran beyninde bulunan Kapıköy-Razi Kara Çizgi Kapısı’nın transit geçişlere açılması, İran İslam Cumhuriyeti ile sürdürülen faziletli seviyeli işbirliği çerçevesinde iki mutluluk ortada hedeflenen 30 bilyon dolarlık tecim hacmine yansımak, Van’ın İran ile olan 290 kilometrelik cızık hattının elan işlevsel arkaç gelmesi ve soylu erki ilişkilerin geliştirilmesi için Çaldıran Çilli Tahril Kapısı ve Başkale Gelincik Cızık Kapısı’nın açılması, iki ülke beyninde kazançlı, sınai ve ticari faaliyetlerin ivme kazanmasının kocaman alternatiflerinden biri olacak temel tecim merkezi kurulması, Kapıköy Tahril Kapısı üzerinden yapılan ticaretin elan eli nimetli ve acul şekilde gelişmesi, sanayici ve tüccarın gerekseme duyduğu tor konu ve nısıf işlenmiş ithalatına yönelik Van’a besin, tahıl, tekstil, petro kimya, içki, seramikten şerç ve aş damı eşyası kabil mahsulat amacıyla duygu yetkisi verilmesi ve ithal edilecek ürünlerin analizi üstüne tam donanımlı bire bir laboratuvar kurulması, toplumsal nesiç ve içtimai dayanışmanın yetişkin paydaşlarından biri olan, ekonomik hayatın vazgeçilmezi yerine gördüğümüz esnaf ve sanatkarlarımızın henüz fazla desteklenmesi gerektiğini söyleyerek, bu konuda beklentileri anlattık” denildi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, icra vekili yardımcısı ve genel müdürlerin bile bulunduğu heyetin 20 Ilkgüz tarihinde Van’ı müzakere ettiği hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi:

“Bakanlığın envestisman ve projeleri konusunda bilgelik almış, kürsü temsilcileri ile aynı araya gelmişti. Van heyeti yerine bizde iadeli-i ziyarette bulunarak kendilerine iletmiş olduğumuz taleplerin akıbetini öğrendik. Özellikle tarımsal sulama ve göletler üzerine ivedilikle aynı mücahede yapılmasını yine dile getirdik, laf ile ilgilendiren DSİ Umumi Müdürümüz cuma (bugün) haset Van’üstelik olacak, sahada incelemelerde bulunarak lazım çalışmaları başlatacaktır. Van’dahi henüz fazla üretim yapılması, amme ve hür teşebbüs yatırımlarının artması, daha çok istihdama imkan sağlayacak bire bir iklimin oluşması gayesi ile DÜRÜST Fırka ailesi yerine milletvekilinden belediye başkanına, memleket başkanından kaymakamlık başkanına bütün neferlerimizle şişman benzeri özveri ve yürekten çalışıyoruz. Yaptığımız ziyaret ve toplantılarda Van’ın ekonomisine, ticaretine, zirai üretimine ilişkin konularda mülhak derece tekvin ve istihdam sağlamaya müteveccih çabalarımıza destek veren Ticaret Bakanı ile Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısına teşekkürname ediyoruz.” – VAN

Share: