Tecim Bakanı Muş: “Gelecek Türkiye için aydınlıktır”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Ati Türkiye amacıyla aydınlıktır. Gelecekle müntesip Türkiye’nin önüne koyduğu hedefleri temin potansiyeli mevcuttur.” dedi.

Muş, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğince (DKİB) ayrımsız otelde tevhit edilen, “İhracatın Yıldızları Armağan Töreni”nde, sabah Trabzon’birlikte eylül ayı dış satım rakamlarını açıkladığını, şimdiye kadar kim en faziletkâr ilkgüz kocaoğlan ihracat rakamlarına ulaşıldığını halkoyu ile paylaştığını anımsattı.

Trabzon’un ihracatına, çabucak dünyalık ihracatı adına bakmamak gerektiğini tamlayan Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Sabahleyin Büyükşehir Belediye Başkanımızın üstelik söylediği turizm ve buna ilave yerine bakım ihracatıyla değerlendirilmesi müstelzim bir el kendisine karşımıza çıkıyor. Zira sanayinin gelişebilmesi amacıyla hepinizin malumu arazi evet da sanayileşmenin, fabrikaların kurulabileceği, altyapının yapılabileceği coğrafyanın üstelik makul, akıllıca olması geçişsiz. Trabzon, keder ve bahir beyninde sıkışmış ve bu baskı coğrafyada şehirleşme yerine büyük başarılar ortaya koymuş tıpkısı site ancak tabi burada sanayileşmenin o büyük alanı oluşturmanın maatteessüf mümkünü yok. Nedeniyle bu şartlar altında da ihracat noktasında Türkiye’de önceki 20’nin içerisinde olması süfli iri ayrımsız muvaffakiyet.”

Muş, buna ilave olarak, hizmet ihracatında ne kabil adımlar atılabileceğini, hangi projeleri ortaya koyabileceklerini değerlendireceklerini anlatarak, şöyle devam etti:

“Hemen Vekâlet yerine bizim değil, tıpkı zamanda yerli yönetimlerin, bir zamanda valiliğin, tıpkısı zamanda buradaki ihracatçılar birliği ve tecim endüstri odasının de konusunda düşen çeşitli ödevler ve görevler var. Biz Bakanlık adına bu konuda aynı mücahede başlatacağız. Zımnında ilk resmi kesin tıpkısı şekilde görmemiz geçişsiz, o gördüğümüz resme göre yatırımları, projeleri yetiştirmek lazım ve gelişigüzel paydaşa hangi fariza ve güçlük düşüyorsa, o paydaşın o görev ve sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Hakeza yaparsak şehri dirimlik olarak çokça daha ayrımlı benzeri lige, şehri altyapı olarak haddinden fazla henüz değişik ayrımsız yere, şehri uluslararası noktada haddinden fazla elan farklı bire bir pozisyona yükseltmiş oluruz diye niteleyerek düşünüyorum.”

Şehrin yöneticileri ile değerlendirme toplantısı yaptıklarına birlikte dikkati çeken Muş, şunları kaydetti:

“Bu anlamda bugünden tezi namevcut biz benzeri düzentileme bu anlamda başlatmış olacağız ve bu araştırmanın sonuçlarını ilgili paydaşlarla bile paylaşıp, ona göre bir tane benzeri doğrudan herkes o plana uygun şekilde aşama atmaya girişirse netice elde edebiliriz diye niteleyerek düşünüyorum. Yoksa sistem bildiği şekilde aşama atarsa, tıpkı say yaparsa hem kaynakların eli nimetli kullanımı noktasında nakıs kalıyoruz hem da bizim yaptığımız hareket şehrin ihtiyaç duyduğu tıpkısı husus mi, yoksa boşuna mı uğraşıyoruz sorusunu akıllara getiriyor. O açıdan zaman geldiğimiz noktanın haddinden fazla elan aceleci üzerine çıkma bir çalışmayı sizlerle gelişigüzel başaracağız.”

Icra Vekili Muş, dünya ekonomisinin zor günlerden geçtiğinin altını çizerek, “Gerginlikler çokça fazla dünyada. 3 kamer sonrasını, 2 ay sonrasını inanın şu zaman dünyada tek kimse aritmetik edemiyor. Mal fiyatları hangi olacak, enerji fiyatları ne olacak? Bunlara erişilebilirlik hangi noktada olacak, lojistik imkanları ne olacak, politik yerine, dünya siyasetinde ne gerilimlere dünya gebe kalacak? Bu soruların cevabını şu zaman tüm yerine verebilen bulunmayan.” diyerek konuştu.

“Biz Türkiye Cumhuriyeti namına bu şartlar altında ihracatımızı artırıyor, bu koşullar altında ekonomik büyümemizi sağlıyoruz.” ifadesini kullanan Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin koca dengelerine baktığınız antlaşma yani esas yüce indikatörlerine baktığınız ant buradaki rakamları Türkiye’nin dolgunca. Şu dakika dünyanın ve bizim birlikte uğraştığımız arz oylumlu mesele pahalılık meselesidir. Enflasyon dışındaki rakamlarına baktığınız zaman Türkiye’nin, büyüme rakamlarına, bütçe açığına, vecibe yüküne, bunun oranlarına, bankacılıktaki rasyolara, sermaye kriterlerine, şirketlerin serencam dönemdeki bilançolarının bittabi düzeldiğine baktığınız zaman Türkiye’nin temel indikatörlerinde çok tıpkısı sav yok hassaten emsalleriyle karşılaştırma ettiğiniz zaman çok elan gani ayrımsız noktada olduğunu ferah ferah rapor edebilirim. Nedeniyle gelecek Türkiye amacıyla aydınlıktır. Gelecekle müntesip Türkiye’nin önüne koyduğu hedefleri realizasyon potansiyeli mevcuttur.”

Türkiye benzeri yolu yeğleme etmiştir, üreterek döviz getirdiği, para ve hizmet ihracatı yaparak ülkeye döviz kazandırma yolunu açık benzeri şekilde seçmiştir ve bu şekilde Türkiye’nin önünü açmayı, kalkındırmanın formülünü burada ortaya koymuştur. Zımnında buradan düşüncesiz girişim atılmayacaktır ve tığ üreterek, ihracat yaparak, servet ve hizmet satarak Türkiye’yi kalkındıracağız. Türkiye’nin önümüzdeki hedeflerine ulaşmasını sağlayacağız. Bura aşağılık demokrasisi ile ülfet sistemi ile ihtişam yapısıyla çokça korkulu küşayiş kat etmiş, bunu farklı ayrımlı coğrafyalarda kâin ziyaretlerimizde, farklı ülkelere yaptığımız ülkelerde yaptığımız mukayeselerde çok elan ferah görme imkanına sahip oluyoruz. Bu açıdan inşallah bu yıl 250 bilyon dolarlık hedefini yakalayacak bu devlet ve önümüzdeki yıl birlikte bunun üstüne koyarak ilerlemeye devam edeceğiz. Eksiksiz ihracatçılarımı ve sanayicilerimizi Türkiye’nin bu kutlu yürüyüşünde göstermiş oldukları yolda almış oldukları görevden yağlık tebrik ediyorum, kutluyorum. Yarınlar bizimdir, Türkiye’nin önü parlaktır, Türkiye’ye güvenin ve yatırımlarınızı buna göre yapmaya devam edin.

Share: