Elaiussa Sebaste Antik Kenti’ndeki sıcak sütunları ayağa kaldırılacak

Mersin’in Erdemli ilçesinde, Roma ve Bizans dönemlerinin izlerini taşıyan Elaiussa Sebaste Antik Kenti’ndeki hamama ait sütunların ayağa kaldırılması amacıyla himmet başlatıldı.

Ayaş Mahallesi’ndeki antik kentte 28. çevrim arkeolojik icraat, Kastamonu Üniversitesi İnsan ve Topluluk Bilimleri Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Dr. Akademisyen Asena Kızılarslanoğlu öncülüğündeki kol yoluyla sürdürüldü.

İtalya’nın Roma La Sapienza Üniversitesi’nden arkeologların dahi vadi aldığı çalışmalarda, kazıları tamamlanan yapıların siper, yenileme ve projelendirme işlemlerine başlandı.

Kızılarslanoğlu, gazetecilere, antik kentteki hamamın yerde olan 3 sütununu ayağa kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

Çalışmanın, turizme birlikte yardım sağlayacağını işaret eden Kızılarslanoğlu, şunları anlattı:

“Hamam yapısıyla ilgili ayağa kaldırabileceğimiz sütunları herkesin görebilecek olması ve hamamın bire bir bölümünü insanlara az buçuk daha görsel anlamda anlatacak tevessül etmek bizi heyecanlandırıyor. Sütunların ayağa kaldırılması bu yapının kullanımı üzerine düşünüm edinilmesini sağlayacak. Bu açıdan restorasyon çalışmaları, yapıları korumak, gelecek nesillere tasarruf etmek, geleceğe yatırım fethetmek açısından da oylumlu. Yemeden Içmeden yenileme değil konsolidasyon çalışmaları da yapılıyor.”

“Sütunlar olduğu haliyle ayağa kaldırılacak”

Kızılarslanoğlu, Roma ve Bizans dönemlerinde yapılaşma evresi geçiren Elaiussa Sebaste Antika Kenti’nin 2 bin 200 almanak geçmişinin bulunduğunu belirtti.

Roma La Sapienza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Annalisa Polosa üstelik hamamın sütunlarının mevcut haliyle korunacağını, eskimemiş tıpkısı mecmua eklenmeyeceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Elimizde var olan sütunlar olduğu haliyle ayağa kaldırılacak. Bunun üzere şu anda projelendirme yapılıyor. Restoratör mimarımız çizim ve takdir çalışması gerçekleştiriliyor. Bunlar elhasıl restorasyon çalışmaları için tıpkısı dolay tedbir.”

Share: