Libya Millî Bağlantı Hükümeti: Libya, Girit’in karasuları üstüne Yunanistan’la tıpkısı fikirde değil

Libya Ulusal Temas Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hamude, ülkesinin, Girit’in karasuları üstüne Yunanistan ile benzeri fikirde olmadığını söyledi.

Trablus merkezli “February” televizyon kanalına mütekellim Hamude, Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında imzalanan uyuşma muhtırası aleyhindeki açıklamaların, vukuf eksikliğinden ve söylentilerden kaynaklandığını belirterek, “Mutabakat muhtırası kopça Libya-Türk meselesidir ve bu meseleye müdahaleyi reddediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uzlaşma muhtırasının Libya’nın enerji alanındaki potansiyeli açısından önemli fırsatlar sağlayacağını vurgulayan Hamude, “Libya, Girit’in karasuları üstüne Yunanistan ile tıpkı fikirde değil ve bazı ağız tatsızlığı konuları var.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan oluşan gök bilimi, yüzeysel resmi ziyaret amacıyla geri Libya’nın başkenti Trablus’a gelmişti.

Libya Riyaset Konseyi Başkanı Muhammed halk-Olumsuz, Başvekil Abdulhamid Dibeybe, Dışişleri Bakanı Necla Menguş ve Libya Mehabet Yüksek Konseyi Başkanı Halid umum-Mişri ile görüşmeler mamul ve Libya tarafı ile hidrokarbonlar ve protokol alanlarındaki uzlaşma muhtıraları imzalanmıştı.

Share: