TDP Genel Başkanı Sarıgül: “Camilerimiz ibadet yapma yeridir, siyasete algı yeri namına istismar edilmemelidir”

TDP Umumi Başkanı Sarıgül: “Camilerimiz ibadet etme yeridir, siyasete idrak yeri olarak istismar edilmemelidir”

“Af talebimiz siyasal ayrımsız rica değildir, kesinlikle vicdani benzeri taleptir”

YALOVA Türkiye Değiş Partisi Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, Yengi Partisi Lideri Ümit Özdağ’a reaksiyon göstererek, “Camilerimiz tapınma yapma yeridir. İnançlarımıza, Allah’a ulaşma yeridir. Siyasete algı yeri kendisine istismar edilmemelidir” dedi.

Sarıgül, Yalova Ahır önüne gelerek matbuat açıklaması gerçekleştirdi. 9 nisan tarihinden bugüne büyüklüğünde hep Türkiye’yi dolaştığını ve 54’üncü cezaevinin önünde olduğuna değinen Sarıgül, “Türkiye Değişim Partisi namına toplumsa hazar için af, el birliği hukuku amacıyla af istedik. Pandemi koşulları münasebetiyle âdeta cezaevlerimizde büyük tıpkı bastırık var. Özellikle tıpkısı aheste gençlerimize 90 binin üzerinde evladımız hangi eyvah ki mızrap batağıyla karşı karşıya kaldı. Pandemi koşulları münasebetiyle esnaflarımız, ufak ölçekli esnaflarımız çeklerini ve senetlerini ödeyemediler. Sonuç kademe kıygın durumda kaldılar. Bu nedenle el birliği hukuku üzere kıyamet Türkiye’m, sosyal hazar amacıyla afet Türkiye’m” dedi.

“Siyasal tıpkısı talebimiz namevcut, vicdani tıpkısı talebimiz var”

Cezaevlerinde binlerce çocuğun mahkum anneleriyle kaldığına dikkati calip Sarıgül, binlerce evladın bile babalarına kavuşamadığını anlattı. 280 bin civarında mahkumun olduğunu rapor fail Sarıgül, şöyle konuştu:

“Af talebimiz politik tıpkısı irade değildir. Banko vicdani aynı taleptir. Türkiye Değiş Partisi kendisine af çıkaralım ve buradan şöyle tıpkı katkımız olsun mantığı ortamında kesinlikle değiliz. Politik bire bir talebimiz bulunmayan, vicdani tıpkısı talebimiz var. Şu anda mapus koşulları sonuç adım boğuk ve sorunlu. 40 kişilik koğuşlarda haddinden fazla çok insanların kaldığı arasında. O nedenle ayrıntılar için facia Türkiye’m, anneler amacıyla facia Türkiye’m, babaanneler üzere affet Türkiye’m. Bizim devletimiz inançlı devlettir. Bizim devletimiz yavuz görülü devlettir. Bizim devletimiz 6,5 milyon mülteciye kucak açmıştır. 280 bin büyüklüğünde mahkumuna bile inşallah kucak anahtar. 280 bin büyüklüğünde mahkumu çıktıktan sonra aksiyon imkanlarını, onlara faaliyet imkanlarını, içtimai ve psikolojik ortamları en iyi şekilde inşallah sağlayacağız.”

Uyuşturucu baronları, avrat, çocuklara tacizleri kadar suçlara katiyen af istemediklerine aksan fail Sarıgül, “Şerait dolayısıyla talih mahkumları var. Bu baht mahkumları amacıyla facia Türkiye’m” dedi.

“Camiler rabbimize ulaşma yoldur. Siyasete ulaşama yolu adına asla ve katiyen kullanılmamalıdır”

Sarıgül, Utku Partisi Umumi Başkanı Ümit Bozdağ’ın camide Cuma Namazı hutbesi sırasında imama gösterdiği tepkiyi eleştirdi. Yaşanan durumu anlı şanlı bulmadığını rapor fail Sarıgül, “Camilerimiz ibadet etme yeridir. İnançlarımıza, Allah’a ulaşma yeridir. Siyasete idrak yeri adına sömürme edilmemelidir. Siyasetin muhatabı mehabet memurları değil, siyasetin muhatabı kategorik siyasilerdir. Tığ tek şekilde camilerimizde, çokluk evlerimizde siyaset yapılmasını kesinlikle ve banko akla yatkın bulmayız. Türkiye Değişim Partililer, camilerimize besmele diye girerken, tapınma merkezlerine girerken tümen rozetlerini çıkarmalı ve oralarda arzu rozeti olmalı. Camiler rabbimize idrak yoldur. Siyasete ulaşama yolu namına katiyen ve asla kullanılmamalıdır. Kaldı ki hocalarımız kendilerine sunulan metni okumaktadır. O noktadaki muhatap ihtişam memuru hocalarımız değil siyasilerdir.”Share: