Çanakkale ruzname haberi: ÇANAKKALE – Marmara’da hamsi Karadeniz’de palamut balıkçıları umutlandırdı

Denizlerde av sezonunun başlamasına sayılı günler kaldığında onarımını tamamladıkları teknelerini yeniden suyla buluşturan balıkçılar, hamsi ve palamutta gürlük bekliyor.

Av yasağının sona ereceği 1 Eylül’ü heyecanla muntazır Çanakkale, Balıkesir ve Yalovalı balıkçılar, teknelerinin eksikliklerini giderip ağlarını tamir ediyor.

Onarım sonrası teknelerini yeniden suya haiz balıkçılar, bu sezon Marmara Denizi’nde hamsiden, Karadeniz’de palamuttan bol av beklentisiyle son hazırlıklarını gözden geçiriyor.

Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Suret Birliği (NEFES-BİR) Umumi Heyet Başkanı Nihat Işık, AA muhabirine, 2022-2023 avcılık sezonuna çevrilmiş eyyam kala balıkçının herhangi bir zamanki kabil denizden beklentisinin haddinden fazla olduğunuz söyledi.

Işık, verimli av bekledikleri balık çeşitleriyle ilişik şu değerlendirmelerde bulundu:

“Umumi duruma bakacak olursak, Karadeniz’deki palamudun yüzdelik 10’u Marmara’dan Ege Denizi’hangi akıp gitti. Yaz döneminde avcılık yapanlarda ateş balığı beklentileri az oldu. hava raporu bile müsaade vermedi sardalya avlanmasına. Marmara Denizi’nde hamsi haddinden fazla bereketli. Ayn ve radarlarla yapılan gözlemlerde gâh bölgelerde henüz vahim gözüküyor. Sezon açılmadan onunla ilgili ne kadar peki, ne kadar yakalanır bilemiyoruz bittabi ama gözlemlediğimiz kadarıyla şu anda Marmara Denizi’nde artağan miktarda hamsi görülüyor. Karadeniz’bile sâdır sivri geçişlerinde, Marmara’da balıkçılarımız yakalayıp, değerlendirip parasını kazanabilir.”

Süt fiyatlarındaki çoğalma nedeniyle balıkçıların külfet yaşadığını tamlayan Işık, hem bu konuda hem dahi bildirme aşkın 24 metre derinliğe kadar avlanılabilmesi uygulamasının esnetilmesi üzere destek beklediklerini ifade etti.

Geçiş dönemlerinde sivri, lüfer kadar balıkları yakalayıp tüketicilere arz etmek istediklerini anlatan Işık, “Sezondan umutluyuz. Balıkçılarımız ümitli. Kazasız belasız artağan bereketli tıpkı mevsim diliyorum.” dedi.

“İstanbul Boğazı bölgesinde akıbet yılların sunu büyük lüfer popülasyonunu bekliyoruz”

KAN-BİR Çanakkale- Tekirdağ Havza Birliği Başkanı Naci Karabiber de bugünlerde denize sorti için vizelerini, teknelerinin sörvey kontrollerini yaptırdıklarını bildirdi.

Biga ilçesi Kemer köyünde düzenlenecek törenle “Arasız Besmele” diyerek denize açılacaklarını nâkil Karabiber, şu ifadeleri kullandı:

“İki sene önce müsilaj zımnında keskin tıpkısı sezon geçirdik. 2021-2022 sezonu ise elan keskin geçti. Sebebi, müsilaj dolayısıyla balığın normal döngüsünü tamamlayamamış olmasıydı. Ama bu yılki verilere göre, öngörülerimiz Karadeniz’birlikte muazzam ayrımsız sivri olduğu yönünde. Belki bile denizlerimizde serencam 50 yılın bildirme gür palamut popülasyonunu göreceğiz. Er olmasına rağmen şu anda sivri özellikle Çanakkale Boğazı’ndan dahi geçmeye başladı. Karadeniz’dahi o büyüklüğünde haddinden fazla sivri var ki Çanakkale’bile dahi görülüyor. Çokça er olmasına karşın lüfer görülmeye başladı. Yalova, İzmit Körfezi ve İstanbul tarafından lüfer görülüyor. İstanbul Boğazı bölgesinde serencam yılların sunu büyük lüfer popülasyonunu bekliyoruz. Marmara Denizi’nde haddinden fazla bol aynı hamsi popülasyonu var. Veli’de sardalya var, kolyoz var. Tıpkısı hafta bilahare uzanım henüz açık mahsus olacak amma şu anda denizin durumu haddinden fazla iyi görünüyor.”

Yalova Forma İlçe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş, balıkçılar namına Karadeniz endeksli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Karataş, Yalovalı balıkçıların çoğunun sivri üzere Karadeniz’e gideceğini dile getirerek, “Denizlerde gelişmeler var. On Paralık görmediğimiz balıkları Yalova’bile görüyoruz. Bilfarz yıllardır mercan yavrularını görmüyorduk. Bu yaz banal bir mercan balığı yavrusu oldu. Balık çeşitlerinde evolüsyon var. İnşallah bu elan da ileriye gidecek.” değerlendirmesini yaptı.

Kooperatif üyesi balıkçı Bülent Katışıksız ise alelhusus çinekop, lüfer, pelit kadar çeşitlerde verimli av beklediklerini, maliyetlerinin akıllıca olması durumunda tüketicilere sakim fiyatlardan balık esermek istediklerini rapor etti.Share: