Sakat yelkenciler dünya şampiyonasında yarışmak için arak döküyor

Japonya’nın Hiroşima kentinde 18-23 Ekim’birlikte düzenlenecek Paralimpik Dünya Yelkenli Şampiyonası’na akmak talip bedenî sakat sporcular, Adana’daki milli takım seçmesinde kıyasıya yarışıyor.

Türkiye Bedenî Engelliler Federasyonunca Seyhan Baraj Gölü’nde planlı Bedensel Engelliler Servet Yelkenli Türkiye Şampiyonası’na katılan 5’i eş 23 sporcu, genişlik bereketli dereceyi almak üzere arak döküyor.

Bedenî Özürlü Yelken Milli Takımı’na seçilip, Paralimpik Dünya Yelkenli Şampiyonası’nda ay yıldızlı formayı temsil etmeyi hedefleyen sporcular, hem birbirleriyle hem da suyla savaşım ediyor.

İl Deneyimsizlik ve Spor Müdürü Muzaffer Çintimar, AA muhabirine, milli takıma seçilecek sporcuların madalya kazanacaklarına inandığını söyledi.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ile federasyonun, sporcuların dünya şampiyonasına hazırlanması üzere bindi verdiğini ifade eden Çintimar, “İnşallah burada seçilecek sporcular, acun ve Avrupa şampiyonalarında ay yıldızımızı olması gereken yeryüzü domuzuna yerde dalgalandıracaktır. Federasyona, ustalık ekibe ve sporculara başarılar diliyorum.” dedi.

Antrenör Belletici: “Bire Bir tedarik kampımız elan olacak”

Milli topluluk antrenörü Hediye Antrenör bile Türkiye Şampiyonası’nın milli takıma seçilecek oyuncuların belirlenmesi üzere koca bire bir hazırlık kampı olduğunu vurguladı.

Sporcuların, bökelik üzere sunu bereketli şekilde hazırlandığını dile getiren Antrenör, “Yarışımızın böylelikle milli mızıka aday kadromuzu belirlemiş olacağız. Sonrasında Japonya’daki şampiyona üzere ayrımsız tedarik kampımız henüz olacak. Namzet kadromuzla acun şampiyonasında ülkemizi elimizden geldiğince olta etmeye çalışacağız.” diyerek konuştu.

Sporcu Büşra Aydın: “Acun şampiyonasına akmak amacıyla buradayım”

Karadeniz Ereğli Belediyespor Kulübü’nün 18 yaşındaki sporcusu Büşra Berrak Polat bile yelkenle açılmayı haddinden fazla sevdiğini anlattı.

Hedefinin milli takımla Japonya’da rekabet etmek olduğunu belirten Büşra Nur, “Yarışlarda inşallah bir numara olup Japonya’daki acun şampiyonasına akmak amacıyla buradayım. Bizim gibi gençlerin evde durmaması, yeryüzü azından bire bir posta olsun yelkenli sporunu denemeleri gerektiğini düşünüyorum. Ayrımsız kat deneyince gerisi geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Mersin Ağacı Yelken Yat ve Akarsu Sporları Kulübü sporcusu 50 yaşındaki İbrahim Sövme birlikte 11 yıldır yelkenli sporuyla ilgilendiğini tabir ederek, “Denizde küşade bire bir dirim kâmil oluyor. Tüm engeller karada kalıyor. Bu spor, kül engelliler için haddinden fazla domuzuna ve motive edici tıpkısı farkındalık yaratıyor. Türkiye şampiyonalarından sonraları ensiz dışına gidip etap elde fail arkadaşlarımız oldu. Ben de bu sene Japonya amacıyla hedeflediğim derecelerden umutluyum.” şeklinde konuştu.

Sarıçam Belediyesi sponsorluğunda düzenlenen Bedensel Engelliler Mülk Yelkenli Türkiye Şampiyonası, 11 Eylül’bile sona erecek.Share: