Icra Vekili Varank, Zonguldak’taki HackKaradeniz yarışmasının finalinde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “TEKNOFEST kuşağı, Türkiye’nin yıpranmamış muvaffakiyet hikayelerini yazacak, ülkemizin geleceğini mensur edecek.” dedi.

Vekil Varank, TEKNOFEST Karadeniz kapsamında Cumhurbaşkanlığı Dijital Transformasyon Ofisi, Mağrip Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Siber Vatan proje ekibinin katkılarıyla düzenlenen HackKaradeniz yarışmasının final etabına süzülmek amacıyla Zonguldak’a geldi.

Burada Ilbay Mustafa Tutulmaz, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Belletici, AK Fırka Zonguldak milletvekilleri Çelik Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçan, Belediye Reisi Ömer Namuslu Kayran, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkan Vekili Ömer Gülay ve protokol üyelerince karşılanan Varank, Siber Vatan ekibiyle bir araya geldi.

Varank, daha sonra Ilbay Tutulmaz ve Belletici ile 4 ülkeden 10 topluluk ve 38 yarışmacının mücadele ettiği finalde birinci olan “KırmızıMontluMadonna”, ikinci olan “Hadim Kana” ve üçüncü olan “Chestnut Honey” takımlarına ödüllerini verdi.

“Dinç kardeşlerimizi siber asayiş alanında yetiştiriyoruz”

Burada konuşan Vekil Varank, yola çıktıklarında vakit kaybetmeden 14 değişik kategoride 5 bine mail takımın bulunduğu TEKNOFEST’in zaman 40 kategoride 150 binden fazla takım ve 600 bin yarışmacının katıldığı etkinlik haline geldiğini belirterek, “Bir tanesi siber güvenlik alanında ‘hack’ yarışmaları, ‘Hackİstanbul’larla başladık. ‘HackZeugma’yı yaptık. Bu yıl dahi Karadeniz’dahi TEKNOFEST düzenlediğimiz için ‘HackKaradeniz’i gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Yüce Taha Antrenör’un bu sene dünyada olmayan ayrımsız konsepti gerçekleştirdiğini aktaran Varank, “Bir siber düzenlilik yarışmasını fiziksel yarışmayla birleştirdi. Buraya mevrut erekçi yarışmacılarımız ödüller toplamaya fiilen, koşarak, güç sarf ederek bile yarışmış oldular.” diyerek konuştu.

Bu yarışmaları, Türkiye’üstelik siber düzenlilik alanında farkındalık oluşturmak için düzenlediklerinin altını çizen Varank, şu bilgileri paylaştı:

“Özellikle gençlerimizi yönlendirmek, o alanlarda koca kaynağımızı yetiştirmek, zinde kardeşlerimiz elan taze yaşlardan itibaren bu alanlara yönelsinler diyerek bu yarışmaları düzenliyoruz. HackKaradeniz’i Zonguldak’ta yapmamızın tıpkısı sebebi elan var. BAKKA, ‘Siber Vatan’ isimli kodifikasyon düzenledi. Özellikle bu bölgede Bartın, Karabük ve Zonguldak’taki üniversitelerde okuyan güre kardeşlerimizi hayatiyet-elektronik, yazılım kabil alanlarda öğrenci olmasalar birlikte biz ‘Siber Vatan’ programıyla siber güvenlik alanında yetiştiriyoruz. Onlara çevrilmiş terbiye programları, farklı staj programları düzenliyoruz. O arkadaşlarımız üstelik kendilerini bu alanlarda yetiştiriyorlar, hem sektörde nitelikli öge kendisine çalışıyorlar hem birlikte zat şirketlerini kurarak siber asayiş alanında cıvıltı gösteriyorlar.”

“Türkiye’nin hakikat hikayesi bu tüvana kardeşlerimizin elinden çıkma”

Varank, bu yarışmanın hep ayaklarını “Siber Vatan” programında eğitim bilimi alan gençlerin tasarlayıp hayata geçirdiğine bel ederek, “Müsabık arkadaşlarımız üstelik Türkiye’nin dört bir aracılığıyla gelip bu yarışmalara katıldılar. Kendilerini tebrik ediyoruz. Kâffesi gönlümüzde bir numara.” dedi.

“Siktirici TEKNOFEST, Türkiye’de feza, havacılık, teknoloji, bilimi sevdiren bire bir curcuna.” diyen Vekil Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’nin temas tarafında gençleri ortaokul çağlarından itibaren bilime ve teknolojiye yönlendiren tıpkısı curcuna. TEKNOFEST kuşağı, Türkiye’nin yeni muvaffakiyet hikayelerini yazacak, ülkemizin geleceğini inşa edecek. Bizler dahi kabul ederlerse ağabeyleri namına çabucak onların önünü yapmak üzere çalışıyoruz. İnanıyoruz kim Türkiye’nin asıl hikayesi bu dinç kardeşlerimizin elinden çıkacak. Kendilerini kutlama ediyor, başarılar diliyoruz. Zonguldak’a dahi böyle güzel ev sahipliği yaptığı üzere teşekkür ediyoruz.”Share: