Rusya Dalan Bankası yuan üzerinden döviz işlemlerine tekrar başlayacak

Rusya Format Bankası, iç piyasada döviz alım satımlarına 13 Eş itibarıyla yuan üzerinden esasen başlanacağını duyurdu.

Rusya Eşkal Bankası’ndan yapılan yazılmış açıklamada, bankanın 13 Familya itibarıyla iç piyasadaki döviz işlemlerine esasen başlayacağı belirtildi.

Döviz alışveriş işlemlerinin yuan üzerinden yapılacağına bel edilen açıklamada, ruble kuru üzerindeki etkisini tenkis etmek amacıyla gelgel satımların işlem günlerinde fiyat oranlarda yapılacağı kaydedildi.

Rusya Maliye Bakanlığı ise konuya ilişik açıklamasında, döviz işlemlerine yine start kararı ile iç soylu erki koşulların istikrarını ve öngörülebilirliğini artırmanın hedeflendiğini bildirdi.

Petrol ve tabii gazda bütçe gelirlerinin bu kamer nakıs 54,5 bilyon ruble düzeyinde gerçekleşmesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, bu nedenle ev ayında döviz satılacağı ve bunun için 54,5 bilyon ruble değerinde fon ayrıldığı kaydedildi.

Dolar/ruble paritesi kararın arkası sıra yüzde 1,48 düşüşle 68,7 seviyesine, ekü/ruble paritesi ise yüzde 1,2 düşüşle 74 seviyesinin altına indi.

Rusya ekonomisini dolardan uzaklaştırıyor

Rusya Minval Bankası, Ukrayna’daki uğraş dolayısıyla muteber yaptırımlardan çevre Şubat 2022’de döviz piyasasındaki işlemlerini tevkif kararı almıştı.

Ülkede bankalar ve şirketler yaptırımlar dolayısıyla dolardan uzaklaşırken, ticarette başta yuan tevessül etmek amacıyla dost ülkelerin para birimlerinin kullanımı yaygınlaşıyor

Rusya Maliye Bakanlığı, sabık kamer yaptığı açıklamada, Millî Refah Fonu’nda yuanın maksimum nasip sınırını yüzdelik 30’dan yüzdelik 60’a, altının maksimum hisse sınırını ise yüzdelik 20’den 40’a yükseltmişti.

Share: