Hayat pahalılığı krizi gücük vadede, abuhava krizine cebin başarısızlık dahi tafsilatlı vadede sunu şişman global riziko

Maltalık pahalılığı krizi gelecek 2 yıl amacıyla, abuhava değişikliğini azaltmaya müteveccih çabaların güçlükle kalması ise gelecek 10 yıllık dönemi kapsayan mufassal vadede arz balaban toptan riziko namına görülüyor.

Acun Iktisadi Forumu’nun (WEF) toptan çapta 1.200 risk uzmanı, siyasa yararlı ve kesim liderlerinin görüşlerini alarak hazırladığı Küresel Riskler Raporu 2023’ün bulguları açıklandı.

Marsh McLennan ve Zurich Sigorta Grubu ile hazırlanan, kısa ve ince vadeli genişlik iri 10 toptan riskin belirleme edildiği rapor, Londra’dahi planlı matbuat toplantısında duyuruldu.

Birbirine merbut toptan risklere karşı uyarıda bulunulan rapora bakarak, müstevli ve uğraş, Avrupa’dahi enerji, pahalılık, azık ve asayiş krizlerini zirveye taşıdı. Bu krizler dolayısıyla gelişmemiş önel olarak tanımlanan gelecek 2 almanak dönemde, sahn pahalılığı yeryüzü balaban global riziko namına görülüyor.

Doğal afat ve sivri albeni olayları güdük vadeli riskler arasında ikinci sırada düzlük alırken, jeo-hesaplı patırtı üçüncü, iklim değişikliğini azaltmada kısırlık dördüncü ve toplumsal kutuplaşma beşinci tam bulunuyor.

İklim değişikliğini azaltmada kısırlık, ince vadede ise bildirme şişman küresel risk adına öne çıkıyor.

İklim değişikliğine uyumda yaşanabilecek akamet arz şişman ikinci küresel riziko yerine görülürken, tabii afat, biyoçeşitlilik kaybı ve çevrenin tahribatı evvel 5 toptan riziko beyninde düz alıyor.

Büyük çaplı zorunlu barhana, toplumsal soysuzlaşma ve kutuplaşma, serbest yetenekli siber taksirat ve siber düzenlilik, jeo-soylu erki gerilim, büyük yetenekli belde tahribatı dahi detaylı vadeli sunma şişman 10 küresel riziko ortada bulunuyor.

Mevcut kısa vadeli risklerin, ince vadeli riskleri önlemeye yönelik çabalara cebin gözdağı oluşturduğu düşünülürken, bu risklere karşı küresel hisse senedi birliğinin hızlandırılmasına ve liderlerin kararlılıkla gelişim almasına ihtiyaç duyuluyor.

Büyük çapta politika değişikliği ve yatırım gerekiyor

WEF Umumi Müdürü Saadia Zahidi, erke, azık, borçlanma ve afetlerin ağırlıklı adına güdük vadeli riskleri oluşturduğunu söyledi.

En kırılgan toplumların bu krizler zımnında bire bir anda sorunlar yaşadığını anlatım eden Zahidi, “Bildik ve anbean büyüyen toptan risklerin oluşturduğu bu toksik durumda, bakir tıpkısı askeri arbede veya kullanılmamış bire bir virüs banko yönetilemez. İklim ve insancasına iş, dünya liderlerinin endişelerinin merkezinde olmalı ki gelecek şoklara alın direnci artıracak adımlar atmalı.” dedi.

Zurich Sigorta Grubu Sürdürülebilir Risk Direktörü John Scott ise abuhava değişikliğinin etkileri, biyoçeşitlilik kaybı, azık güvenliği ve saf kaynakların kullanımı arasındaki ilişkinin ağır ayrımsız noktaya geldiğini vurgulayarak, “Kocaman çapta yöntem değişiklikleri ve yatırımlar olmadan bu kapsam ekosistemdeki çöküşü hızlandıracak, besin tedarikini gözdağı edecek, saf afetlerin etkisini artıracak ve iklim değişikliğini hafifletmek için atılmış adımları sınırlayacak.” ifadelerini kullandı.

Buna rağmen bu risklere karşı alınacak aksiyonların hızlandırılmasıyla global yalın artışını yüzyıl böylecene hala 1,5 dereceyle hudutlandırmak için fırsat olduğunu belirten Scott, “Yenilenebilir enerji kaynaklarında sonuç dönemde görülen sığa artışı ve elektrikli araçların acul yayılımı bu konuda nikbin görünmek üzere nedenlerimiz.” dedi.

“Hiçbir ülkenin krizlere alın bağışıklığı namevcut”

Marsh Ana Kara Avrupası Risk Hile Lideri Carolina Klint ise 2023’ün besin, enerji, tor bap ve siber güvenliğe ilişik risklerin arttığı bire bir yıl olacağını, bu durumun toptan tedbir zincirindeki aksaklıkları artıracağını ve yatırım kararlarını etkileyeceğini söyledi.

Hiçbir ülkenin bu sorunlara cebin “bağışıklığının” olmadığını belirten Scott, “Mavera yandan, birçok ülkenin endüstri üretimini sürdürebilmek ve cümbüş kesintilerini çelmek üzere kömür kullanımına yöneldiğini görüyoruz. Bu bodur vadeli tıpkısı krizi çözmek amacıyla atık tıpkı girişim olsa üstelik teferruatlı vadeli taahhütleri tehlikeye atıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Scott, ülkeler ve kurumların kâin hesaplı koşullarda sadece gelişmemiş vadeli risklere odaklanmaması gerektiğini vurgulayarak, “Teferruatlı vadeli risklere cebin stratejiler geliştirilmesi ve yapısal tıpkısı dönüşüm sağlanması amacıyla da bir anda adımlar atılmalı.” dedi.

Share: