Mersin’de 7 bin 690 öğrenci yurtlara yerleştirildi

Sazak Valisi Ali Hamza Güreşçi, bu sene başvuruda kâin 7 bin 690 öğrencinin tamamının yurtlara yerleştirildiğini bildirdi.

Güreşçi, Yenişehir ilçesi Çiftlikköyü Mahallesi’ndeki Kırkkaşık Kız Öğrenci Yurdu’nu ziyaret ederek, öğrencilerle bir araya geldi.

Mersin’bile Gençlik Spor İl Müdürlüğüne mecbur 15 mektepli yurdunda toplam 12 bin 953 yatak kapasitesinin bulunduğunu tamlayan Güreşçi, yurtlarda öğrencilere sağlanan imkanların artırıldığını söyledi.

Öğrenci yurtlarında gelişigüzel sıkıntının bulunmadığını nâkil Güreşçi, şöyle konuştu:

“Mersin Ağacı’birlikte bu yıl itibarıyla yurtlarda ara vermek için başvuran hep öğrencilerimizin tahaffuz ihtiyacı karşılanmıştır. Geçtiğimiz sene 8 mektepli yurdu vardı. Geçen yıl 8 yurdumuzda 6 bin 593 öğrencimizi barındırabilmiştik. Bu sene canlı iş sonucunda 7 yurdumuz henüz oldu. Bunun 5’i isticar yöntemiyle, biri onarım, tebeddülat, hizmet ve tamirat yarmak, birini üstelik tahsis yöntemiyle öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Sabık yıl 6 bin 593 kapasite bu sene 12 bin 953 oldu. Kısaca 13 bin rakamına çıkardık. Bu de yüzdelik 100’ün üstünde tıpkı yetenek artışı anlamına geliyor. Bu yıl güçlükle başvurusunda bulunan 4 bin 217 kız öğrencimiz, 3 bin 473 erkek öğrencimiz doğmak için toplamda 7 bin 690 öğrencimizin tamamını yurtlara yerleştirdik.”

Güreşçi, yıpranmamış dolaşma öncesinde kâin yurtlarda birlikte muktezi çalışmaların yapıldığını belirtti.

Öğrencilere yönelik hizmetlerinin devam edeceğini anlatan Pehlivan, şunları kaydetti:

“Gençlerimiz dünümüzün olduğu gibi bugünümüzün ve yarınlarımızın güvencesi, teminatıdır. O yüzden gençlerimizin genişlik gür şekilde yetişmeleri, ister okullarında yeryüzü iyi eğitimi almaları lüzum barınmada en uygun şartlarda barınmaları devletimiz, hükümetimiz ve bakanlığımız ve ilgili birimler için büyük takı. Bu sorumluluğu adına anlatmak için gece gündüz izleme ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bilgisizlik ve Spor Bakanlığımıza ve bakanlığımızın bütün birimlerine teşekkür ediyorum.”

Pehlivan, daha bilahare Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ile yurtta yapımına bitmeme edilen bazı sosyal tesislerde incelemede bulundu.

Share: