Manisa’da kırsal kalkınmaya müteveccih destekler artarak bitmeme ediyor

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, tarım ve hayvancılığa yönelik desteklerinin artarak bitmeme ettiğini söyledi. Bu sene zirai ve rustik kalkınmaya müteveccih 70 milyon TL’lik bütçe ayırdıklarını vurgulayan Başkan Ergün, sulama desteklerinden hayvancılığa, zeytin kasası dağıtımından sulama kooperatiflerine desteğe kadar eskimemiş çalışmaların dahi hepyek hayata geçmeye başladığını dile getirdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi kendisine, ekincilik ve hayvancılığa makro destekler verdiklerini belirten Komutan Ergün, “Bu sene, 70 milyon liranın üstünde bir esas ayırdık. Üreticilerimizin belirli zamanlarda ihtiyaç duyduğu ve ferdî adına satın alındığında maddi abra oluşturacak araba ve ekipmanları üstelik envanterimize karışma ediyoruz. Selendi ilçemize 5 tonluk kom gübresi dağıtma makinesi, Demirci ilçemize turist çocuk eliminasyon makinesi ve Kula ilçemize gezici Kucak Yıkama Makinesini teslim ettik. Allah yıldız ederse Çarşamba haset Ahmetli ilçemize da ultrasonik sensörlü 2 tonluk ilaçlama makinesini teyit edeceğiz. Bunlara ekleme namına Akhisar ilçemize basılmış dağıtma makinesi ve Köprübaşı, Gördes ve Demirci ilçelerimizde eş kullanılmak için kucak yıkama makinesi alacağız. Şimdiden hemşerilerimize uz hayırlı olsun” dedi.

Su deposu ve sulama havuzları geliyor

İlçelerde tarımsal su deposu ve sulama havuzu yapacaklarını da ifade eden Başbuğ Ergün, “Bugün itibariyle ihalesi gerçekleştirilen çalışmamızda Alaşehir ilçemiz Şahyar ve Akhisar ilçemiz Çobanhasan mahallelerimize 300 metreküplük betonarme su deposu kazandıracağız. Demirci ilçemiz Mahmutlar, Sayık ve İmrenler, Kırkağaç ilçemiz Halkaavlu ve Kula ilçemiz Emre Mahallesi’ne dahi 100 ve 200 metreküplük üstü yıldızlı zirai sulama havuzu yapacağız” dedi.

Sulama kooperatiflerine 9,5 milyon TL’lik destek

Tarımsal sulama noktasında Salihli ilçesi İğdecik, Alaşehir ilçesi Çavuşlar ve Azıtepe, Sarıgöl ilçesi Alemşahlı ve Avşar mahallelerinde bulunan 5 kooperatife 6 skor zirai tetkik desteği sağlayacaklarını tamlayan Başbuğ Ergün, “Bu çalışmamızın dahi münakasa sürecini hayırlısıyla başlattık. Bunun birlikte ilimiz genelindeki 26 kooperatifimize vereceğimiz ve kendi uhdemizde kullanacağımız 48 bin metre sulama borularımız birlikte geldi. Toplamda 32 mahallemizdeki üreticilerimizin faydalanacağı bu hizmetimize kestirmece 9,5 milyon liralık bütçe ayırdık. Eylül ayında sulama borularının dağıtımına başlıyoruz” dedi.

Zeytin üreticisine 72 bin adet zeytin kasası

Zeytin üreticilerine yönelik zeytin kasası desteğinde bulunacaklarını birlikte sözlerine ekleyen Başbuğ Ergün, “Biliyorsunuz, zeytin üreticilerimize yüzde 100 hibe desteğiyle 60 bin sayı zeytin kasası dağıtacaktık. Hemşerilerimizden gelen murat konusunda ihalemizde keşif artışı yaparak bu sayıyı 72 bine çıkarttık. Kasaların üretimine başlandı. İnşallah, kasaların dağıtımına Eylül ayının başında başlıyoruz. Anlı Şanlı olmasını diliyorum” diye konuştu. – MANİSA

Share: