Putin’in Ulusa Sesleniş konuşmasındaki iddiaları köken mi?

BBC Reality Check Ekibi

Rusya Oran Başkanı Vladimir Putin evvel kestirmece iki saat süren Ulusa Sesleniş konuşması yaptı. Putin konuşmasında Ukrayna Savaşı’yla ilgilendiren tıpkısı paradigma iddiada bulundu ve Garplı ülkelere sert eleştiriler yöneltti.

Putin’mağara konuşmasındaki bazı iddialarını inceledik.

‘Ukrayna’dahi 2014’kap sonradan Neo-Nazi aynı rejim kuruldu’

Putin, Ukrayna’nın işgalini meşru izhar etmek için gene esasen “Neo-Nazi rejimi” rejimi kabil asılsız tıpkı iddiayı dile getirdi.

Ukrayna’bile akıbet yerine 2019’dahi yapılan yasama kurulu seçimlerinde, baş döndürücü-sağcı adaylara bindi % 2 dolayındaydı ve bir nice özge Avrupa ülkesinden çok elan azdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’nin Yahudi olduğunu ve gâh familya üyelerinin Hileci Soykırımı’nda öldüğünü da vurgulamak gerekiyor.

Ancak Ukrayna’da ekstrem sağcı gruplar da var. Yer çokça bilineni bile Azov Tugayı ve bu grubun ara sıra unsurları Nazi ideolojisine bindi tabir etmişlerdi.

Ukrayna’nın doğusundaki bölgeleri ele geçiren Rusya destekli ayrılıkçılara metanet üzere kurulan ekip, daha bilahare Ukrayna Ordusu’na katıldı.

‘Ukrayna, ordusundaki tugaylardan birine Hitler’in Edelweiss birliğinin adını verdi’

Putin burada Ukrayna ordusunun bir birliği ile Nazilerin 1. Yara Birliği ortada paralellik kuruyor. 1. Izdırap Birliği, Edelweiss çiçeğini sancak yerine kullanıyordu. Temas mensupları, İkinci Acun Savaşı’nda cidal suçları işlediler.

Zelenskiy, 14 Küçük Ay’ta, 10. Kötü Hareketli Tugayı’na “Fahri Edelweiss” adını verdi.

Devrisi gün Acımasız Dışişleri Bakanlığı paylaştığı benzeri Twitter mesajında bunun Ukrayna’daki Nazi anlayışın kanıtı olduğunu öne sürdü.

Fakat Yiğit Dağları’nda yetişen Edelweiss çiçeği, gayrı ülkelerin kötü birlikleri tarafından bile sancak namına kullanılıyor.

Bunlara Hırvatistan Kötü Kurtarma Hizmeti, İsviçre Ordusu’ndaki generaller ve Polonya’daki 21. Yaya Tugayı dahi dahil.

Üste Rusya’nın üstelik Edelweiss ünlü hususi aynı birliği var. Rosgvardia’daki 17. Özel Gayeli Birliğe 2011’bile bu âdem evladı verildi ve 2016’de Avanguard namına değiştirildi.

‘Kiev rejiminin nükleer cebe elde etmeye çalıştığını da hatırlıyoruz zira bunu bariz söylediler’

Ukrayna’nın çekirdeksel silah elde etmeye çalıştığına dayalı bire bir sav bulunmayan ve henüz geçmiş üstelik bu iddiayı dile getiren Putin rastgele argüman sunmadı.

Sovyetler Birliği’nin tıpkısı parçası olduğu dönemde Ukrayna’de konuşlandırılmış nükleer silahlar vardı amma Ukrayna 1994’te Çekirdeksel Silahsızlanma Anlaşmasını imzaladı ve düzenlilik garantileri karşılığında bu silahlardan vazgeçti.

2021’üstelik Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Andriy Melnik, Ukrayna’nın NATO’evet girememesi halinde, çekirdeksel silahlar konusundaki tutumunu gözden geçiresi gerektiğini söylemişti.

2022’üstelik dahi Zelenskiy, Ukrayna’nın nükleer silahlardan sıkıntısız olmasına karşın, “güvenliği olmadığını” belirtti.

Ancak Ukrayna hükümeti, çekirdeksel cebe elde etme niyetinden on paralık bahsetmedi ve 2021’üstelik yayınlanan askeri izleme belgesinde nükleer silahlardan bayram edilmedi.

Konfedere Milel’e tutkun Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu da “Ukrayna’nın barışçıl faaliyetler üzere kullandığı nükleer malzemeleri, apayrı amaçlarla eksiltmek için yönlendirdiğine dayalı tıpkısı belen bulunmadığını belirtti.

‘Rusya’birlikte GSYİH 2022’birlikte yemeden içmeden % 2,1 azaldı, size Şubat evet bile Mart’ta Acımasız ekonomisinin çökeceğini anlayış ettiklerini hatırlatırım’

Putin, Moskof ekonomisinin beklenenden henüz birkaç daraldığını söylemekte mevsuk.

Rus istatistik kurumu, GSYİH’nin, Arsıulusal Servet Fonu’nun (IMF) son raporundaki % 2,2’lik tahmine mail bir şekilde % 2,1 daraldığını duyurdu.

Bu seviyedeki küçülme yine IMF’nin listesindeki bildirme dağ performans olsa de, yapı daralmanın tahminlerine mail bir şekilde gerçekleştiğini konfirmasyon etti.

IMF, Acımasız ticaretinin engelleyim uygulamayan ülkelere yönlendirildiğini ve örneğin Batılı ülkeler satin almaları kısıtlar ve ambargo uygularken, Hindistan ve Çin’mağara Moskof petrolünün esas alıcıları haline geldiğini belirtti.

Temmuz 2022’dahi, IMF Rusya GSYİH’sinin % 6 küçüleceğini tahmin ediyordu.

Share: