Hindistan’da hapisteki hücum ve cinayet hükümlüsü Sih tarikat liderine sık sık cevaz verilmesi aksülamel çekti

Hindistan’de sabık hafta içtimai medyada paylaşılan ayrımsız video, büyük yankı uyandırdı.

Bu videoda kıya ve tecavüzden hâkimiyet giyen ve hapiste olması müstelzim guru Gurmeet Ram Merhamet Singh, bala edindiğini söylediği Honeypreet Kayırıcı adlı güre tıpkı kadınla gato kesiyor.

İzinle dışarı çıkan tarikat lideri, Instagram’da takipçi sayısının bire bir milyona ulaşmasını kutluyor.

Bundan beş altı periyot önce paylaşılan başka tıpkı videoda Singh, bu posta henüz iri benzeri pastayı kılıçla kesiyor.

Bu videoların ardından bir nice gönül, Dera Saşa Sauda tarikatının lideri Singh’e hastalık bu büyüklüğünde dışarı balkon izni verildiğini sordu.

Gurmeet Ram Merhamet Singh, tecavüzden hâkimiyet giydiği döneme büyüklüğünde Hindistan’da arz enerjik dini liderlerden biriydi.

Singh, 2017’da iki eş müridine tecavüzden 20 yıl dam cezasına çarptırıldı ve Haryana eyaletindeki tıpkısı hapishaneye gönderildi.

2019’dahi izinle dışarı çıktığı bir günde tıpkısı gazeteciyi öldürmekten kabahatli bulunup müebbet hapishane cezasına çarptırıldı.

2002’üstelik aynı çalışanını öldürmekten üstelik bambaşka tıpkı müebbet mapushane cezası aldı.

13 ayda 131 dolaşma cevaz

Singh, bu kadar yoğun suçlardan buyruk giymiş olmasına karşın serencam 13 ayda mecmu 131 gününü dışarıda geçirdi.

Şubat 2022’üstelik 21 çağ, Haziran’bile 30 dönme, Teşrinievvel’üstelik de 40 aktarılma müsaade aldı. 21 Aile’ta de Singh’e 40 ahit müsaade daha verildi.

Tıpkı Dera Saşa Sauda yetkilisi, “İzin cümle mahkumların hakkıdır. Bir adam hakkıdır” dedi.

Bu yetkili, “Zamanını dini vaizlerle geçiriyor. İnsanların sorunlarına deva nail olmak amacıyla çabalıyor, eroin bağımlılarına müteveccih programlarda çalışıyor” dedi ve değme periyot 100 bin kişinin Singh sayesinde esrar bağımlılığından kurtulduğunu öne sürdü.

Fakat Singh’in sıkça hapisten çıkmasına cevaz verilmesi toplumsal medyada ateş yarattı.

Birçok güç cinayet ve tecavüzden hüküm giyen birine nasıl hariç çıkma izni verilebildiğini anlamaya çalışıyor.

Sihizmin en son düzem kurumu Şiromani Gurdvara Parbandak (SGPC), Singh’e cevaz verilmesine murafaa gözetiminde itirazda bulundu ve bunun topluma falsolu mülahaza verdiğini” belirtti.

BBC’ye konuşan SGPC Genel Sekreteri Gurçaran Singh Grewal, Singh üzere “Cemiyet amacıyla bire bir yüz karası” dedi.

On milyonlarca müridi olan Singh’i Haryana’ya vabeste Sirsa kasabasındaki dergahında gelişigüzel yıl beniz binlerce ziyarete geliyordu.

Yıllar boyunca ülkenin sunma iri iki partisinden biri olan Kurultay ve iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP) Singh’in seçmenleri etkileme gücünden yararlanmaya çalıştı.

Son dönemde Singh, BJP’ye bindi verdi. 2014’te Haryana eyaleti seçimlerinde müridlerinden bu partiye görüş vermelerini istedi.

Gözden düşmeden önce Haryana eyaleti Başbakanı Manohar Lal Khattar ile fotoğrafları yayımlandı.

Takıları ve ekstrem giysileri nedeniyle “Alımlı Guru” diye niteleyerek mezkûr Singh, bir zamanda “Rock Yıldızı Ağababa” yerine dahi biliniyor. Rock konserleri veren ve bazı filmlerde azamet alan Singh, Hindistan’ın ateş parçası kişilerine yakınlığıyla da tanınıyor.

Share: