Nikbet uğruna elektrikli aracıyla İsviçre’den yola bundan sonra, Türkiye’de 81 ili geziyor

Elektrikli araçla Türkiye’nin gezilip gezilemeyeceğini zül ederek Türkiye’ye mevrut Halide Studer, gezeceği 40’ıncı memleket namına Erzurum’a geldi. Erzurum’de cıvıl cıvıl Elektrikli Vasıta Uzmanı Muhammet Durmuş’un davetiyle mevrut Studer, İsviçre’birlikte yaşayan arkadaşlarına elektrikli araçla Türkiye’nin gezilebildiğini ispat etmek istiyor.

İsviçre’de zinde Halide Studer, Türkiye’nin elektrikli araçla gezilip gezilemeyeceğini zaaf ettiği için aracıyla Türkiye’yi seyran kararı aldı. Henüz sonradan Erzurum’üstelik kıpırdak Elektrikli Vasıta Uzmanı Muhammet Durmuş’un daveti üstüne zat elektrikli aracı ile Türkiye’ye geldi. Edirne’den başlayarak ülkeyi gezmeye başlayan Studer, 40’ıncı gezeceği iklim olarak Erzurum’a geldi. Studer, elan geçmiş 76 mevki gezdiğini belirtirken, Türkiye kadar güzel bir meydan görmediğini anlatım etti. Öte yandan, İsviçre’deki arkadaşlarına Türkiye’nin elektrikli araçla gezilebildiğini üstelik ispat etmek isteyen Studer, ülkenin bütün illerinde elektrikli aracını yükleme edebildiğini söyledi.

“Türkiye’nin temas yerini elektrikli araçla başvurmak benzer”

Türkiye’nin elektrikli araçla gezilebileceğini İsviçreli arkadaşlarına kanıtlamak için Türkiye’yi elektrikli aracıyla gezmeye başladığını belirten Studer, “Buraya İsviçre’den geldim. İsviçre’bile yaşıyorum ve şu anda Türkiye’dahi tatildeyim. Gezmeyi haddinden fazla seviyorum ve 76 mevki gezdim. Şu anda buraya geldiğim elektrikli aracımla bile 18 mutluluk gezdim. Türkiye’yi gezmem üzere oğlum beni yönlendirdi. Bire Bir da öz memleketin olan Türkiye’yi gez dediler. Bununla beraber alçalma ettiğim amacıyla birlikte bu geziye gezinti kararı aldım. Benzeri elektrikli araçla Türkiye gezilebilir mi diye zaaf ettim. Hem zat merakımdan hem da İsviçre’birlikte elektrikli miftah kullanan arkadaşlarıma gezilebileceğini ispat etmek amacıyla geziye çıktım. İsviçre’den çokça takipçim olduğu amacıyla herhangi bir gün görsünler diye niteleyerek içtimai iletişim araçları hesabımdan birlikte paylaşım yapıyorum. Hem Türkiye’nin haddinden fazla fena hâlde olduğunu hem üstelik Türkiye’birlikte elektrikli aracın yükleme edilebildiğini yayımlamak, Türkiye’de bunu düzenlemek tür” dedi.

“Erzurum, Türkiye’de gezdiğim 40’ıncı yer oldu”

Türkiye’nin değme yerini gezeceğini ve şu an da gezdiği 40’ıncı toprak olarak Erzurum’da olduğunu belirten Studer, “Uygulamalar var ve bu uygulamaların yönlendirmesi ile çokça

kolay bire bir şekilde şarj noktalarını bulabiliyorum. Aracın menzili 560 kilometre amma hava şartlarına göre değişiyor. Yer kötü ihtimal ile 450 kilometre sorunsuz şekilde gidebiliyorum. Erzurum, Türkiye’da gezdiğim 40’ıncı diyar oldu. Gezimde bayağı ilerledim; yarısı bitti, yarısı kaldı diyebilirim. Türkiye’nin seçme yerini müracaat etmek benim üzere çok kebir; hiçbir yeri atlamadan her yeri gezeceğim. Türkiye gezimde çok sunturlu şeyler yaşadım ama benim dikkatimi çeken 15-25 gözyaşı grubu arası çoluk çocuk oldu. Burada gençler çokça anaç ve bilinçliler. Seçkin şeyi zaaf ediyorlar. Ego da onları aracımla cevelan attırarak gezdiriyorum. Erzurum’u sıcak buldum bire bir şekilde insanları da haddinden fazla ısıdam. Aşağılık şark insanı haddinden fazla munis ve herhangi bir durumda havari oluyorlar” diye konuştu.

“76 büyüklük gezdim, Türkiye büyüklüğünde pir devlet görmedim”

Muhammet Durmuş’un daveti konusunda buraya geldiğini bile anlatım eden Studer, “Burada Muhammet diye benzeri arkadaşım var, bana çokça yardımcı oldu. cağ kebabı yedim ve çok beğendim. Erte Bayburt, Gümüşhane’yi gezeceğim. Henüz bilahare Erzincan’a gideceğim. 76 mevki gezdim ve gerçekten Türkiye büyüklüğünde iyice bir mutluluk daha görmedim. Muhammet bana gezdiğim bölgelerde çokça apotr oldu. Zaten buraya onun daveti ile geldim” şeklinde konuştu.

“Kocaman olan Doğu Anadolu’nun elektrikli araçla gezilebildiğini soldurmak”

Türkiye’nin ve Doğu Anadolu’nun elektrikli araçla sıkı dışından gelinerek gezilebileceğini kaydeden Durmuş ise, ” Şark Rum Bölgesi’ni elektrikli araçla gezen evvel yaşama benim. Halide Eş’ı üstelik sosyal medya üzerinden strateji ediyordum. Elektrikli vesile ile gezdiği yerleri görüyordum. Onu Türkiye’ye çağırma ettim. Gezisinde ona öncülük etmek istedim ve o birlikte bizi kırmadı buraya, Erzurum’a büyüklüğünde geldi. Türkiye’nin batısında elektrikli araçla tek sevgili yaşanmadığı biliniyor. Maşrık Anadolu’bile elektrikli araçla gezilebildiğini sarmak ve farkındalık tesis etmek benim amacımdı. Halide Bayan elektrikli araçlar üstünde çokça iri tıpkısı herif, zaten kendisi de elektrikli dil sürüş eğitmeni kendisine tecrübeye sahip durumda. Bu benim hayalimdi, yurt dışından elektrikli araçla Erzurum’a getirip Erzurum’u ona tanıtmaktı” açıklamalarında bulundu. – ERZURUM

Share: