Darülfünun hayalini 70’inden sonraları gerçekleştirdi

Bayburt’ta zihayat Veysel Gider, ortamında düğmük mütezayit üniversite hayalini 70’inden bilahare gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Lise eğitiminin ardından gelişim hayatına atılan ve darülfünun öğrenimi alamayan Masraf, 1989 yılında mütekait olduktan bilahare kentte yerli iz özne aynı gazetede çalışmaya başladı.

Yıllar zarfında birçok ceride ve dergide muhabirlik ve köşe yazarlığı yapan Gider, bu sene üniversite sınavına girdi. Gider, tam puanı alarak Bayburt Üniversitesi İnsan ve Cemiyet Bilimleri Fakültesi Zaman Bölümüne vasıta yaptırdı.

Oğlu Yusuf Harcama (22) ile bire bir sınıfı paylaşan Veysel Gider, ilerleyen yaşına rağmen azmiyle ve derslere ilgisiyle öğrencilere ve çevresine emsal oluyor.

“Yaşlanınca bana ‘devir dede’ diye hitap fail arkadaşlarım vardı”

Veysel Harcama, AA muhabirine, 33 yıl önceki emekli olduktan sonra, çocukken nikbet saldığı gazetecilik mesleğini hareketli olarak yapmaya başladığını söyledi.

Liseyi Gümüşhane’bile hoca okulunda okuduktan sonra en şişman hayalinin darülfünun olduğunu tamlayan Harcama, “Hoca almak arzumdu. Çok istedim amma felek olmadı. Sonradan Bayburt’ta liseyi bitirdim. Liseyi bitirdiğim sene Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsünü kazandım. Orada vasıta yaptırdıktan sonra işim nedeniyle okuyamadım. O içimde bire bir düğüm kaldı.” dedi.

Okuma yazmaya olan tutkusu dolayısıyla bala yaşlardan itibaren hem çalışıp hem birlikte kentteki evcil gazetelere yazılar gönderdiğini aktaran 4 yavru babası Gider, 1960’lı yıllarda kentte yapıt hayatını sürdüren Bayburt Postası’nda yazılarının yayımlandığını, ilerleyici yıllarda ise arkadaşlarıyla beraber yeni ceride ve dergiler çıkardığını anlattı.

Bu yıl sınava girdiğini ve tam puanı alarak tarih bölümünü tercih ettiğini dile getiren Harcama, şunları kaydetti:

“Gündüz bölümü benim çocukluğumdan beri özelikle bile memleketim olan Bayburt’un geçmişini araştırma sevgisiyle başladı. Bağımlı memleketini dost, memleketinin geçmişini da seviyor. Öğrenmeyi heves ediyor hangi oldu, ne olmadı diye niteleyerek? Böyle olunca az buçuk dahi bizde devir sevdası ağır sıklet bastı. Antrparantez yaşlanınca bana ‘ruz dede’ diye niteleyerek hitap fail arkadaşlarım vardı. Tarihi seviyorum. Geleceğimize ongun bakmamız amacıyla geçmişimizi bilmemiz gerekiyor diye niteleyerek düşünüyorum. Dolayısıyla 6 yer yeğleme ettim. Bayburt Üniversitesi Sıra Bölümünü yazdım. Cenabıhak nasip etti nail olduk. Yani içimdeki aynı görelik diyelim buna.”

Oğluyla bir sırayı paylaşıyor

Masraf, oğluyla aynı sıraları paylaşmanın üstelik kendisini antrparantez duygulandırdığını tabir ederek, şunları söyledi:

“Aslında oğlum, kızım, ben aynı anda kazandık. Kızım işi nedeniyle daha başlamadı. Oğlumla tıpkı sınıfı paylaşıyoruz. Bu fena hâlde ayrımsız ihtisas. Buradaki arkadaşları bile oğlum, kızım kabilinden görüyorum. Onlar üzere üstelik şayet 71 yaşındaki birinin, akademik vukuf elde ika düşüncesi gelişirse benim karım o olacaktır. Yoksa benim burada tıpkı icazetname alıp gelişigüzel şekilde ondan yararlanmamın bahis konusu olacağı namevcut.”

Üniversite eğitiminin henüz başında olmasına karşın çok iyicene hatırat biriktirmeye başladığını tamlayan Harcama, “Benim iki düşüncem var. Birincisi bilgi, tafsilat sevdası. İkincisi dahi bilgilerimi akademik terbiyeyle dercetmek ve var olanları ona göre tahsis etmek. Eğitim öğretim yılının ikinci haftasındayız. Bu ikinci haftada 60 büyüklüğünde arkadaşla çokça lezzetli anılarımız olmaya başladı. Birbirimize büyük, sıradan ayrımı yapmadan iyice ilişkilerimiz oldu. Böyle bire bir üniversitede doğrusu bu olması gerekir. 81 ilden mektepli arkadaşlarımız var.” diyerek konuştu.

Masraf, üniversitede değme nev içtimai, sportif imkanların bulunduğunu ve sonsuz yerine geliştirildiğini aktararak, Rektör Prof. Dr. Bahtiyar Türkmen’e da teşekkür etti.

“Üniversitemizde böyle mülevven öğrencilerimizin sayısı oldukça fazla”

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkmen da ek dolap ve geçişler eliyle mevrut öğrenciler zımnında üniversitenin kısa sürede parçalanmamış doluluğa ulaşacağını söyledi.

Bu sene vasıta yaptıran öğrenciler arasında ayrı ayrı demografik özelliklere cemaat öğrenciler bulunduğuna işaret eden Türkmen, şu değerlendirmede bulundu:

“Üniversitemizde böyle renkli öğrencilerimizin sayısı berenarı fazla. Erdemli öğrenimin hemen sınırlı bire bir yaş aralığına seslenme etmediğini, alelhusus istikbal yaşlarda da haddinden fazla sayıda öğrencimizin olduğunu memnuniyetle anlatmak istiyorum. Tabi tığ toplumumuza fayda sağlayacak nitelikli koca kaynaklarını yetiştirmek ve semirtmek adına bunaltıcı bir eğitim bilimi öğretim programı sunuyoruz. Bu hizmetlerimizin kalitesini birlikte rastgele geçen dönme artırarak eğitim bilimi öğretime devam etmeye hız ediyoruz.”

Share: