Nazik Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da, 30 Ağustos Galebe Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Haset dolayısıyla törenler düzenlendi.

Konya Anıt Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ardından Vali Vahdettin Özkan, “Zafer İçin Pedalla” temalı bisiklet turunun startını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günün meal ve önemine ait mesajı okundu.

Hava Pilot Binbaşı Bağımsız Çıpa birlikte konuşmasında, milletin bağımsızlığa tutkusunu simgeleyen, eşine bir iki rastlanan tıpkısı kahramanlık destanının 100. yılının gururla kutlandığını söyledi.

Tören, öğrencilerin şiir dinletisi, ahali oyunu gösterileri ve boğaz töreniyle sona erdi.

Programa, Vali Özkan’ın beraberinde Büyükşehir Şehremini Maksat İbrahim Altay, ara sıra milletvekilleri, sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Karaman

15 Orak Ayı Cumhuriyet Altını Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

15 Orak Ayı Aktekke Demokrasi Meydanı’nda devam eden kutlamalarda Vali Tuncay Akkoyun ve Belediye Reisi Çarpışma Sahtekâr, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Bitirmiş Astsubay Istek Daştan’ın, günün meal ve önemini anlatan konuşmasından sonradan mehterhane gösteri sundu.

Program, boğaz töreniyle son buldu.

Kutlamalara YANLIŞSIZ Tümen Karaman Mebus Recep Şeker Hastalığı, CHP Karaman Mebus İsmail Atakan Ünver, mülki ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Aksaray

15 Temmuz Milli İrade Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve Belediye Reisi Dünya Dinçer, törene katılanların bayramını kutladı.

Ilbay Aydoğdu, Anadolu’nun kaderinin ağustosta yazıldığını belirterek, “Budun kendisine asırlar süresince devam fail fütuhat ve üç kıtada süren hükümranlığımız sona ermeye başladığında, bizi Anadolu’dan söküp alaşağı etmek isteyenlere, tekrar ayrımsız ağustos günü yanıt verdik.” dedi.

Şiirlerin okunduğu merasim, eğitimcilerden oluşan ahali oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti.

Cingöz ve polis güçleri ekiplerinin tören geçişinin ardından İl Cingöz Komutanlığı Komando Bölüğü eliyle Komando Andı okundu.

Tören, Vali Aydoğdu, AK Öğür Aksaray Mebus Cengiz Aydoğdu, İYİ Öğür Aksaray Saylav Ayhan Erel ile Belediye Reisi Dinçer’in, Zafer Bayramı tebriklerini akseptans etmesiyle sona erdi.

Afyonkarahisar

Kocatepe Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından, içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Reisi Mehmet Yiğit, Garnizon Komutanı Liva Osman Yiğit, DÜRÜST Fırka Afyonkarahisar milletvekilleri Mualla Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, askeri erkan ile tören düzeni üyeleri katıldı.

Share: