CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Giresun’da partisinin kadro toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Anca iddialı geliyoruz kim öyle azimli geliyoruz kim var olan sorunların tamamına talibiz ve var olan sorunların tamamını azim ve kararlılıkla çözmeye da kararlıyız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, kent merkezindeki benzeri restoranda planlı partisinin kol toplantısında, darülfünun kazanan öğrencilerin anne ve babalarının genişlik şişman kaygısının çocuklarının nerede kalacağı olduğunu söyledi.

Yeteri büyüklüğünde güçlükle olmadığını rapor eden Kılıçdaroğlu, on paralık bire bir annenin, babanın gözünün arkada kalmaması amacıyla CHP’li uray başkanlarından kabil olduğu büyüklüğünde binaları kiralayıp ev yapmalarını istediğini anlattı.

Kılıçdaroğlu, 20 yıldır mahdut sorununun çözülemediğini vurgulayarak, herkese Türkiye’nin sıkı sorununu 1 yıl içre çözme sözü verdi.

Geçimini el özne aileler olduğuna bel eden Kılıçdaroğlu, “Bu çocuklara burs verilmesi geçişsiz. Sülale destekleri sigortası ile bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Bu topraklarda on paralık tıpkı çocuk yatağa aç girmeyecek. Öyle iddialı geliyoruz ki anca azimli geliyoruz ki var olan sorunların tamamına talibiz ve var olan sorunların tamamını azim ve kararlılıkla çözmeye üstelik kararlıyız.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de halen taşeron işçiler olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Onlara üstelik sözüm alay, taşeron belasını bile kaldıracağım, kamuda çalışırsan eylemli çalışacaksın. Öğretmenlerimiz, öğretmenleri dövüp yerde sürüklediler. Ego dahi itiraz ettim, öğretmeni dövemezsin, şayet tıpkısı madde yapacaksan öğretmenin eline öpeceksin kardeşim. Sarıklı dövülür mü ya? Evlatlarımızı, çocuklarımızı yetiştiren öğretmen değil mi? Öğretmeni sarrafiye tacı yapmazsanız hangi yapacaksınız bu ülkede?”

Öğretmenler arasındaki ücret farklılığını dahi gidereceklerini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Hoca dediğiniz fiilî olacak, hakkını konfirmasyon edeceğiz. Hoca gelecek endişesi taşımayacak, bilcümle emeğini bizim evlatlarımızın daha bol okumasını ve henüz gür yaşaması amacıyla çaba harcayacak.” dedi.

Çiftçilere müteveccih düzenlemeler

Kılıçdaroğlu, fındıkta tekelleşmeye serencam vereceklerini de savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ecnebi tekellerin Türkiye’da beygir koşturmasına asla ve katiyen cevaz vermeyeceğiz. İster Papua Yeni Gine’deki, lüzumlu İtalya’daki ki olursa olsun. Öz ülkemde, bu ülkenin çiftçisinin karşı terinin sömürülmesine katiyen müsaade vermeyeceğiz. Bu birinci kuralım. İkinci kuralım birlikte fındık üretimiyle ilişkin. Her sene bekliyorsunuz taban değer. Buna birlikte akıbet vereceğiz. Dönümü bellidir, maliyeti bellidir, çağırırsınız benzeri ehlihibre dersiniz ki ‘Şu fındık maliyeti bu sene nedir?’ Attığınız matbua muhtemelen, kullandığınız ilaç mahsus, işçiliği belli. Maliyet üstene akla yatkın benzeri kar verirsiniz, eşittir ayak tabanı bedel peki. Maliyet zait kar eşittir taban denk yani hiçbir çiftçinin zarar etmeyeceği aynı modeli getireceksiniz.”

Motorin fiyatının pahalılığına belen eden Kılıçdaroğlu, “Dikici kullanamıyor. Balıkçı kullanamıyor teknesini, yata veriyorsun mazotu ÖTV’siz, KDV’siz. Sebep vermiyorsun çiftçiye kardeşim? Neden balıkçıya vermiyorsun günahı ne? Maraba ürettiği amacıyla mi, balıkçı balık avladığı amacıyla mi? Kardeşim vereceksen üretene vereceksin. İster traktör kullansın, lüzum bölge kullansın, icap ayrıksı tarımla ilgilendiren neyi kullanıyorsa, şayet mazota ihtiyacı varsa ÖTV’siz ve KDV’siz süt vereceksin ona, tenzilatlı vereceksin. Yani yata ne fiyattan veriyorsan, eğlenceye ve muntazır olmak üzere gezilen yatlara hangi fiyatı veriyorsan, çiftçiye de tıpkısı fiyatı vereceksin.” diye niteleyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu, Ekincilik Kanunu’nun 21. maddesinde “Çiftçiye değme sene milli gelirin bildirme bir iki yüzdelik 1’i oranında bindi verilir” ifadesinin düz aldığını, bugüne kadar bu desteğin hiç verilmediğini, en üst verilen rakamın binde 28 olduğunu doğacak sürdü.

Kanuna bakarak, bu güne büyüklüğünde çiftçiye ödenmesi gereken paranın 326 bilyon 799 milyon liralık olduğunu tabir eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Verilmedi size ama kuintet çete olsa çift koşa gidiyorlar ceplerini desteklemek üzere çünkü onlar apayrı amma siz ayrıksı. Ego sizden yanayım, onlardan yana değilim. Ego karşı terinden yanayım, avantadan değil. Ego haktan hukuktan yanayım, birilerine hükümsüzlük yöntemsizlik yapmaktan yana değil. Çiftçilerin ve esnafın gerek bankalardan, lüzum esnaf kefillik kooperatifinden, lazım ekincilik kredi kooperatifinden aldıklarını kredilerin faizlerini Cenabıhak kader haysiyet rey verir kudret olursak, bir hafta içinde tamamını sileceğiz.”

Kılıçdaroğlu, çiftçinin borcunu ödeyemediğini dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Gidiyor yürütme memuru traktörü haczediyor. Hayvanını haczediyor. ya bu adamın traktörü haczedilir mi? Banko değiştireceğiz, çiftçinin tek istihsal aracı, tek hayvanı haczedilemez. Bırak üretsin ya bu insanlar. Kırsalda kimse kalmadı. Gençler kalmıyor kırsalda zira maraba beis edince kırsalda kalmanın mantığı namevcut, geçinemiyorlar. Şöyle benzeri düşüncemiz var. Onun birlikte sözünü veriyoruz. Kırsalda müteharrik kadınlar ve gençlerin içtimai güvenlik primlerini tekaüt oluncaya büyüklüğünde ululuk ödeyecek. Yani biz ödeyeceğiz, zor oluncaya kadar. Çiftçiye, kırsalda çalışan kadın ve gencin içtimai asayiş primini öderseniz ne evet? evet bu insanların tekaütlük hakkı peki. Bu insanlar kırsalda kalır.”

Kılıçdaroğlu, tarımın bilcümle bileşenleri ile tıpkı araya gelerek ekincilik sigortasına ilişik kanunu baştan düzenleyeceklerini, ekincilik arazilerinin kalıtım tarafından bölünmesi zımnında ortaya çıkan soruna çözüm getireceklerini, mıntıka bazlı planlamalar yapacaklarını, ihtiyaç durumuna göre köylere ekincilik mühendisi, tarım teknisyeni, baytar atama edeceklerini söyledi.

Özellikle Karadeniz’da boydan boya 2B sorunu olduğunu rapor eden Kılıçdaroğlu, “Plato evleriniz var. 30, 40, 50 yıllık dedelerinizden kaldı. Onları birlikte yıkmaya çalışıyorlar. Yıkmaya çalışanın başına yıkacağım. Kimesne bulut etmesin.” dedi.

“Ben parayı bu ülkenin çıkarı amacıyla bu ülkenin menfaati üzere bu ülkenin insanlarının çıkarı için harcayacağım”

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Gelelim arz önemli soruya, diyeceksiniz kim ‘Yahu Kılıçdaroğlu, gayet güzelce söylüyorsun da bunları nasıl yapacaksın? Mülk var mı, dünyalık?’ Bu soru bana sorulur. Onlar da soruyorlar. Mal var kardeşim, dünyalık var. Bilcümle mesele parayı nereye harcayacağımız tıpkı siyasi tercihtir. Ben parayı karşı terinden yana harcıyorum. Onlar parayı kentet çeteden yana harcıyorlar. Ben parayı üreticiden yana harcıyorum, onlar parayı güreşçi köprüsü, öğün işi yapan, işi numara, avanta götüren, onlar için harcıyorlar. Aramızda siyahla beyaz kadar fark var. Ben parayı bu ülkenin çıkarı üzere bu ülkenin menfaati için bu ülkenin insanlarının çıkarı üzere harcayacağım.”

Yap-işlet-devret, düzem korumalı mevduat ve amme hususi işbirliğine ait dahi görüşlerini paylaşan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“20 liralık işi 500 liraya veriyorsun, bire bir de dirimlik garantisi veriyorsun, Hazne garantisi veriyorsun. Ben bunu seyredecek miyim? Yemezler. Bu vatandaşın değme birisinin hakkının ve hukukunun korunacağı ne gerekiyorsa yapacağım. Hepsini koruyacağım. Hiçbir endişeniz olmasın. ‘Efendim gelip bizim mallara ahali mi koyacaksın?’ Yararlı efendim, adaletle yapacağım. Dünyanın türe dağıtan tek mahkemesi benzeri toplumun, aynı milletin soyulmasına ‘Evet’ demez. Şu anda Türkiye’birlikte ayan soyuluyor. Kur korumalı mevduat. 6 ayda ödediğimiz ürem 60 milyar 600 milyon lira. Diyorlar ya ‘Biz faize karşıyız.’ 6 ayda 60 bilyon 600 milyon liralık faiz ödüyorsan Cenabıhak aşkına kimin sırtından gidiyor? Sizin sırtınızdan. Fakirin fukaranın, garibin gurebanın sırtından. Esnafın, çiftçinin, emeklinin sırtından gidiyor. Zira bunlara ödemiyor, oraya ödüyor paraları.”

Kılıçdaroğlu, Giresun Mekân Yolu için her seferinde gelip, “Bunu yapacağız” diye niteleyerek alay verildiğine dikkati çekerek, “2022 yatırım programında Giresun Yer Yolu ile ilgilendiren ayrılan 1 kuruş de namevcut. Canan Giresunlular, hangi dedim sözlerimin başında? ‘Nasıl olsa Giresunluların oyu torbada keklik, ben harcama palavrayı atarım, onlar birlikte dirimsel bana görüş verir. Gelişigüzel seferinde gelirim aynı nakaratı tekrarlarım.’ Sizden istirhamım, evlatlarınızı seviyorsanız, ülkenizi seviyorsanız, vatanınızı seviyorsanız, bayrağınızı seviyorsanız çıktı dolma diyene ‘dur’ deme zamanı.”ifadelerini kullandı.

Enflasyonla ait söylenen sözleri dahi hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Yıllar yılı, aydan taban herhangi bir seferinde kullanılmamış ayrımsız şey söylediğini sanıyor. 6 Ilkgüz 2022 yani bugün. ‘Yılbaşından sonraları şişkinlik hızla düşecek’ diyor. Müjdemi isterim sevgili Giresunlular. Buyurmak erken intihap yapacak herhalde. O üstelik biliyor ki herhalde zahir olsa er seçme yapacağız, bu Erkek Eksiksizlik ati kesinlikle enflasyonu düşürecek. Bunu düşünüyorsa yüzde 100 akilane düşünüyor. Geleceğiz ve enflasyonu düşüreceğiz.” dedi.

CHP’li belediyelerle ilişkin söylenenlerin tamamının hikaye olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Başkan arkadaşlarımıza şunu söyledim, on paralık şikayet etmeyeceksiniz, bilcümle şikayetleri aşacaksınız ve çalışacaksınız. Cumhuriyet Altını El Partili belediyelerin halka bittabi bakım ettiğini bilcümle engellemelere karşın tarihe geçireceksiniz.” diye niteleyerek konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İşin özeti, sizleri seviyorum. İşin özeti, size gitmek istiyorum. İşin özeti, beraber çalışacağız. İşin özeti, karın akıldan üstündür. İşin özeti, özgürcesine düşüneceksiniz. İşin özeti, bilcümle gençler geleceğe umutla bakacaklar. İşin özeti, bire bir Twett attı diyerek hiçbir güre gözaltına alınmayacak. İşin özeti, sabahleyin er saatte kapınız çalıyorsa bilin ki çalan tıpkı polis güçleri değil, mutlaka size benzen getiren tıpkı kişidir. Nedeniyle bu ülkeye huzuru, refahı, bereketi beraber getireceğiz. Sunu nazik güvencem sizlersiniz. Size inanıyorum ve size güveniyorum.”

(Bitti)

Share: